Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 13 bajtů ,  před 4 lety
m
 
== Popis hry ==
Hraje se s [[hrací karta|mariášovými kartami]] a oproti blackjacku a baccaratu se liší v podstatě jen v počítání bodových hodnot. Jde o poměrně jednoduchou a rychlou karetní hru, a i proto byla a je poměrně oblíbená. Jednadvacet patří mezi tradiční české hry, hraje se často dodnes. Zejména v dřívějších dobách se velmi často hrála o [[peníze]] a byla jednou z nejoblíbenějších [[hazard]]níchHazardní hra|hazardních her]] v českém prostředí.
 
Hru může hrát v podstatě libovolný počet hráčů, jeden z nich je bankéř a rozdává – tato pozice se při hře většinou střídá podle dohodnutých pravidel (např. pokud se při hře vyskytne oko, stává se hráč, který ho měl, bankéřem, a podobně). Na začátku rozdá bankéř každému hráči i sobě dvě karty. Hráči kromě bankéře si karty prohlédnou a pokud chtějí, žádají ho o další, přičemž uzavírají s bankéřem výši sázky.<ref name="VEHK">{{Citace monografie
}}</ref> V okamžiku, kdy už žádný hráč nechce další karty, odkryje své karty bankéř a rovněž si, pokud chce, přibírá karty. Poté všichni hráči odkryjí své karty a srovnají své součty bodových hodnot.
 
Cílem hry je dosáhnout kombinace karet s co nejvyšším součtem [[bod]]ových hodnot – hráč, který má nejvyšší součet bodových hodnot vyhrává. Důležitým pravidlem je, že souhrnná bodová hodnota karet v ruce hráče nesmí překročit číslo 21. Pokud tuto hodnotu překročí, hráč ohlásí, že je ''trop'' (z [[francouzština|francouzského]] trop – příliš), či česky ''přes''<ref name="Karty">Pravidla karetních her, str.253</ref> a automaticky prohrává.
 
== Hodnota karet ==

Navigační menu