Diaochie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 bajtů ,  před 7 lety
m
typografické úpravy
m (fixing dead links)
m (typografické úpravy)
}}
{{Historie Gruzie}}
'''Království Diaochie''' ({{Vjazyce|ka}}: დიაოხის სამეფო, diaochis samepo; česky doslova "Země„Země synů Dia"Dia“) bylo [[starověk]]é království, jež se rozkládalo v západní části dnešní [[Gruzie]] a severovýchodního [[Turecko|Turecka]]. Jednalo se pravděpodobně o rozsáhlý kmenový svaz, který zřídili starověcí [[Gruzínci]].
 
== Původ a historie ==
Jednalo se pravděpodobně o federaci několika kmenů, jež však byla dostatečně mocná, aby dokázala odolat nájezdům Asyřanů. Přesto však byl jediný známý diaochský král té doby [[Sien z Diaochie|Sien]] poražen v bitvě a uvězněn asyrským králem Tiglatpilesarem I. Svou nezávislost království uhájilo až do doby asyrského krále [[Salmanassar III.|Salmanassara III.]], kterému se musel vládce Diaochie [[Asia z Diaochie|Asia]] v roce [[845 př. n. l]]. podvolit a stát se jeho vazalem.
 
Na počátku [[8. století př. n. l.]] zažilo sousední království [[Urartu]] rozkvět a králové [[Menua]] (vládl 810-785810–785 př. n. l.) a [[Argišti I.]] (785-763785–763 př. n. l.) vedli četné války s posledním diaochejským králem [[Utupurši z Diaochie|Utupuršim]] a anektovali rozsáhlá území na jihu země. Kromě této územní ztráty musel Utupurši platit urartuským Arménům pravidelný tribut ve formě mědi, stříbra a zlata, čímž hospodářství značně upadalo. Zanedlouho království Diaochie padlo, když ze severu náhle zaútočila a využila situace [[Kolchida]], která tak rozšířila své území na jižní část černomořského pobřeží. Pravděpodobně se to stalo ještě v 60. letech 8. století př. n. l., jelikož neexistují žádné písemnosti, které by dosvědčovaly existenci Diaochie v pozdější době.
 
== Města ==
== Seznam známých králů Diaochie ==
 
* [[Sien z Diaochie]] (1120 - 11001120–1100 př. n. l.)
* [[Asia z Diaochie]] (850 – 825850–825 př. n. l.)
* [[Utupurši z Diaochie]] (810 - 770810–770 př. n. l.)
 
== Odkazy ==

Navigační menu