Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 241 bajtů ,  před 6 lety
bez shrnutí editace
 
==Život==
Vystudoval [[Janáčkova akademie múzických umění|Janáčkovu akademii múzických umění]] v Brně ([[1968]] [[1972]]), obor sólový zpěv, ve třídě doc. Josefa Války.
 
Tenorista s tmavou barvou hlasu s širokým repertoirem lyrických i dramatických rolí.
 
Pro tmavou barvu hlasu a bezproblémovou nejvyšší tenorovou polohu, dramatické herectví a impozantní jevištní zjev je na domácích i světových scénách hojně obsazován do rolí romantického repertoiru.
 
Zahájil svojiSvoji operní karieru zahájil v [[České Budějovice|Českých Budějovicích]] ([[1970]] [[1972]]), kde nastudoval Prince-Rusalka, Alfreda-Traviata a SouChonga-Země úsměvů. Následovalo angažmá v Divadle O. Stibora v [[Olomouc]]i ([[1972]] [[1979]]), kde nastudoval základní role českého i světového repertoiru (Dalibor, Jeník-Prodaná nevěsta, Lukáš-Hubička, Laca-Jenůfa, Boris-Káťa Kabanová, Heřman-Piková dáma, vévoda mantovský-Rigoletto, Radames-Aida a další).
 
Po krátkém působení v Janáčkově opeře Brno, kde zaujal především jako Walther Stolzing-Mistři pěvci norimberští, Dalibor, Dimitrij), jej v roce 1980 angažoval Zdeněk Košler do opery Národního divadla Praha (<ref> Kolektiv autorů: ''Dějiny českého divadla/IV.'', Academia, Praha, [[1983]], str.&nbsp;562</ref>). Zde ale již od roku [[1973]] působil jako stálý host.
Během svého pětiletého angažmá v Národním divadle utkvěl v povědomí diváků zejména jako Dalibor, jehož je za poslední tři desetiletí u nás vlastně jediným skutečným a navíc ideálním představitelem, ale rovněž jako Lukáš-Hubička,Princ-Rusalka, Rinaldo-Armida, Dimitrij,Rudolf-Bohema Rodolfo – La bohèma, Pinkerton-Madamma – Madama Butterfly, Cavaradossi-Tosca, Manrico-Il Trovatore, Canio-Pagliacci,Turidu- Turiddu – Cavalleria Rusticana, Otello a v mnohých dalších rolích.
 
OdV rokuroce 1991 opustil trvalé angažmá a od té doby působí doma i v zahraničí výhradně pohostinsky.
 
Doménou pěvce, který je za poslední čtyři desetiletí naší nejvýraznější osobností dramatického tenorového oboru, je především operní tvorba Verdiho, Pucciniho a Janáčka, jejichž díla dávají jeho temně zabarvenému hlasu, ovládanému bezpečnou pěveckou technikou, nejlépe vyniknout v celé jeho bohaté výrazové škále od bel-cantového lyrismu rolí typu RudolfRodolfo v BoheměLa bohèma po dramatrickoudramatickou výbušnost, vrcholící ve Verdiho Otellovi.
 
Zářivé a zcela bezpečné nejvyšší tenorové tóny, barytonově znějící střední a hluboká poloha, a schopnost mimořádně oduševnělým, vřelým pěveckým a absolutně přirozeným hereckým projevem vyjádřit i ta nejniternější hnutí lidské duše jeho postav (Zápisník zmizelého) z něj činí umělce ve svém oboru ojedinělého.
 
Hostoval i na dalších operních scénách v Československu/Česku (Ostrava,Bratislava,Plzeň,Opava).
 
Výrazné pěvecké a herecké umění L. M. Vodičky evokovalo jeho četná zahraniční angažmá.
Významné je jeho tříleté působení ve Státní opeře ve [[Vídeň|Vídni]] 1990-1992(1990–1992), kde ztvárnil roli Prince v [[Antonín Dvořák|Dvořákově]] ''Rusalce'', a v Zurichu 1991-1995(1991–1995), kde ztvárnil role Prince-Rusalka a Borise-Káťa Kabanová.
 
Hostoval v mnoha světových metropolích (namátkou [[Řím]], [[Londýn]], [[Glasgow]], Sevilla, Edinburgh, [[Tokio]], Taipei, [[Sydney]], [[Berlín]], Zurich, [[Paříž]], Göteborg, Sofia, BudapestBudapešť, [[Moskva]] a další) v hlavních rolích převážně slovanského repertoiru (Lukáš, Jeník, Dalibor, Princ, Dimitrij, Laca, Boris, pan Brouček, Živný a další), ale i světového repertoiru (RudolfRodolfo, Cavaradossi, Canio, Manrico, Radames, Heřman, don Alvaro, Otello, don José, Eleazar).
 
Má na svém kontě rozsáhlou diskografii především kompletů českých oper a oratorií, z nichž na prvním místě jmenujme titulní roli Dalibora (Supraphon, BBC–Londýn, BBC–Glasgow), Glagolskou mši (Supraphon, BBC), Amara, Zápisník zmizelého (Panton, BBC–Londýn, NBC–Sydney, Editio Radio Clasic–Paříž), Věčné evangelium a další.
 
11. září 2004 jej Nadace Leoše Janáčka dekorovala Pamětní medailí Leoše Janáčka za interpretaci a šíření Mistrova díla v zahraničí.
 
Objevil se i v několika filmech (www.hollywood.com) a v TV inscenacích oper a operet.
 
Od roku 1997 působí též jako úspěšný pěvecký pedagog.
 
www.youtube.com – nahrávky – úspěchy pedagogické práce
 
== Odkazy ==
Anonymní uživatel

Navigační menu