Spacecom (Estonsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spacecom
2TE116-1698 SPACECOM 20070619.jpg
Datum založení 2003
Oficiální web www.spacecom.ee
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Firma AS Spacecom je dopravce, provozující nákladní železniční dopravu v Estonsku. Společnost patří do ruského holdingu Severstaltrans a její sídlo je v Tallinnu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena v květnu 2003 a vlastníkem 90 % akcií se stal ruský koncern Severstaltrans (součást holdingu Severstal ruského oligarchy Alexeje Mordašova) a zbývajících 10 % pak vlastnila estonská společnost Skinest Projekt patříci Olegu Ossinovskému. Ten se také stal předsedou představenstva Spacecomu.

V roce 2004 pak firma zahájila dopravu ropných produktů z rusko-estonských pohraničních přechodových stanic Narva a Pečory Pskovskije do ropných terminálů v okolí Tallinnu, především do terminálu Maardu, odkud jsou ropné produkty přepravovány produktovodem do přístavu Muuga, kde probíhá nakládka do tankerů.

Firma Spacecom se tak stala prvním konkurentem do té doby monopolního dopravce Eesti Raudtee, což se ovšem neobešlo bez četných sporů s tímto provozovatelem drážní dopravy a současně provozovatelem dráhy[1].

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Dvoudílná dieselová lokomotiva řady 2TE116 firmy Spacecom ve stanici Tartu

Pro vozbu vlaků firma používá dvoudílné motorové lokomotivy řady 2TE116, které vyrábí firma Lugansktěplovoz v ukrajinském Luhansku. Pro posun pak používá stroje řady ČME3 československé výroby.

Ve svých vlacích používá vlastní cisterny, ale i cisterny dalších - především estonských a ruských - společností.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Štefek, Petr: Rosyjsko-amerykańska wojna o Estonię, In: Rynek Kolejowy 10/2005

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]