Smrž kuželovitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSmrž kuželovitý
alternativní popis obrázku chybí
Smrž kuželovitý (Morchella conica)
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Odděleníhouby vřeckovýtrusné (Ascomycota)
TřídaPezizomycotina
PodtřídaPezizomycetidae
Řádkustřebkotvaré (Pezizales)
Čeleďsmržovité (Morchellaceae)
Rodsmrž (Morchella)
Binomické jméno
Morchella conica
Pers.; 1818
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smrž kuželovitý (Morchella conica), též smrž špičatý, je jedlá vřeckovýtrusná houba z čeledi smržovitých (Morchellacae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Klobouk má tence masitý, skoro pravidelně tupě kuželovitý, s hranatými a protaženě okrouhlými prohlubeninami se zaoblenými hranami, obyčejně dosti štíhlý, 4–10 cm vysoký a 3–5 cm široký, uvnitř celý dutý, okrajem dole ke třeni přirostlý, světle okrově hnědý, hnědošedý až olivově hnědý, velmi křehký. Dužina je tenká, křehká, bělavě šedavá nebo světle naokrovělá. Třeň je dost pravidelně válcovitý, hladký, 3–8 cm dlouhý a 1,5–2,5 cm široký, bělavý nebo naokrovělý, dutý a křehký. Chuť i vůně nenápadné, slabě houbové.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Roste na jaře v lesích jehličnatých i listnatých, nejčastěji na lesních okrajích, ve starých parcích, v zahradách, v křovištích apod., od nížin až dost vysoko do hor, avšak všude celkem nehojně.

Užití[editovat | editovat zdroj]

Velmi dobrá jedlá, časně jarní houba, vhodná například do polévek a omáček. Smrž kuželovitý je v České republice podle platné vyhlášky 157/2003 Sb. zařazen do seznamu hub určených pro prodej, v některých zemích je často prodáván na trzích.

Podobné druhy[editovat | editovat zdroj]

Smrž kuželovitý (Morchella conica)

Smrž kuželovitý je velmi podobný blízce příbuznému a rovněž jedlému a velmi dobrému smrži vysokému (Morchella elata), který se liší hlavně podélně protaženými "oky" na klobouku a obvykle třeněm značně delším, než je výška klobouku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]