Slonovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSlonovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádchobotnatci (Proboscidea)
Čeleďslonovití (Elephantidae)
Gray, 1821
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slonovití (Elephantidae) jsou největšími suchozemskými savci. Známi jsou pouze tři žijící zástupci: slon africký (Loxodonta africana), slon indický (Elephas maximus) a slon pralesní (Loxodonta cyclotis). Všechny tyto druhy mají špatný zrak, ale dobrý sluch a čich. Žijí ve stádech vedených starou samicí. Mladí samci odcházejí ze stáda, když dosáhnou pohlavní dospělosti (asi ve 12 letech).

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

V současnosti jsou sloni největšími suchozemskými živočichy, jejichž rekordně velcí jedinci (slon africký) mohou dosáhnout hmotnosti až přes 10 tun.[1] Největší dosud zvážený jedinec, zastřelený v Angole roku 1974, vážil 10,4 tuny.[2]

Typické znaky[editovat | editovat zdroj]

Typickým znakem slonovitých je chobot, což je vlastně srostlý nos s horním pyskem. Chobot je zakončen citlivým prstem, který umožňuje uchopení drobných předmětů. Sloni chobotem dýchají a pijí (tak, že do chobotu vtáhnou vodu a vstříknou si ji do hrdla). Dalším jejich společným znakem jsou kly, což jsou vlastně prodloužené horní řezáky složené ze slonoviny. Kly rostou slonům po celý život.

Navzdory některým neoficiálním tvrzením se sloni patrně nedokážou pohybovat rychlostí kolem 40 km/h. Přímá pozorování a počítačové modely ukázaly, že maximální rychlost těchto obřích chobotnatců činí asi 5,3 až 7 m/s (19 až 25 km/h).[3]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Dospělí sloni denně sežerou až 150 kg trávy, listí, větviček a ovoce. Pro rozkousání této potravy mají chobotnatci v zadní části tlamy stoličky, kterými potravu rozmělňují.

Rozdíly mezi jednotlivými druhy[editovat | editovat zdroj]

Slon africký Slon indický
Kly větší menší
Uši velké, kulaté malé, trojúhelníkovité
Hřbet vyklenutý oblý
Čelo rovné dva hrboly
Chobot 2 prsty 1 prst

Systém slonovitých[editovat | editovat zdroj]

V minulosti se na Zemi vyskytovalo mnoho druhů z čeledi slonovitých, z nichž drtivá většina vyhynula. Zde je jejich kompletní taxonomický systém.

1. Podčeleď Lophodontinae nebo Rhynchotheriinae, je některými vědci umístěna do čeledi Gomphothere, zatímco jiní tuto podčeleď považují za pravé slonovité.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.app.pan.pl/article/item/app001362014.html
  2. https://veda.instory.cz/1262-jak-velky-byl-nejvetsi-znamy-slon-prekvapi-vas-take-jeho-hmotnost.html
  3. SOCHA, Vladimír. Jak rychlý je ve skutečnosti slon. OSEL.cz [online]. 17. června 2021. Dostupné online.  (česky)
  4. SHOSHANI, Jeheskel; EISENBERG, John F. Elephas maximus. Mammalian Species. 1982-06-18, čís. 182, s. 1. Dostupné online [cit. 2021-02-11]. DOI 10.2307/3504045. 
  5. Gregory James Smith & Larisa R. G. DeSantis (2020). Extinction of North American Cuvieronius (Mammalia: Proboscidea: Gomphotheriidae) driven by dietary resource competition with sympatric mammoths and mastodons. Paleobiology Volume, 46: 41-57. doi: https://doi.org/10.1017/pab.2020.7Publis

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]