Sinoceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSinoceratops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Zrekonstruovaná kostra sinoceratopse
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Infrařád Ceratopsia
Čeleď Ceratopsidae
Podčeleď Centrosaurinae
Rod Sinoceratops
Binomické jméno
Sinoceratops zhuchengensis
Xu et al., 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sinoceratops („rohatá tvář z Číny“) byl rodem bazálního centrosaurinního marginocefalního dinosaura (ceratopsida), žijícího v období svrchní křídy (asi před 70 miliony let) na území dnešní východní Číny (provincie Šan-tung, souvrství Wangshi Group). Šlo o mohutného čtyřnohého býložravce s relativně velkou hlavou a dlouhým krčním límcem. Při délce kolem 5 (možná ale i 7)[1] metrů dosahoval hmotnosti asi 2000 kilogramů.[2]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Velikostní porovnání sinoceratopse s člověkem.

Sinoceratops je významný především tím, že je prvním popsaným ceratopsidem z Asie (resp. mimo Severní Ameriku). Byl objeven v roce 2008 a popsán o dva roky později jako S. zhuchengensis. Patří mezi centrosauriny, v mnoha ohledech se však podobá spíše podčeledi chasmosaurinů (velikost a některé lebeční znaky). Žil ve stejných ekosystémech jako velký tyranosaurid Zhuchengtyrannus nebo obří hadrosaurid Shantungosaurus.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 51). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 286 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Xu, X., Wang, K., Zhao, X. & Li, D. (2010). "First ceratopsid dinosaur from China and its biogeographical implications". Chinese Science Bulletin 55: 1631–1635. doi:10.1007/s11434-009-3614-5.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]