Siegfried Knappe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Siegfried Knappe
Narození 15. ledna 1917
Brunsbüttel
Úmrtí 1. prosince 2008 (ve věku 91 let)
Cincinnati
Ocenění Rytířský kříž Železného kříže
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Siegfried Knappe (15. ledna 19171. prosince 2008) byl důstojník německé armády během druhé světové války. Ke konci války byl umístěn v Berlíně, kde denně informoval ve vůdcově bunkru o situaci.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jako mladý poručík dělostřelectva (Leutnant der Artillerie) v armádní skupina Kleist, se účastnil invaze do Francie. Byl vyznamenán za akce, které se konaly v noci ze dne 14. června 1940. Akce se uskutečnila v oblasti Paříže, jižně od Tremblay-en-France, na kanálu Ourcq. Skupina francouzských námořníků zřejmě nebyla informována o rozhodnutí vyhlásit v Paříži otevřené město. Jako výsledek, bránily most s kulomety z domu přes kanál. Německé pěchotě se nepodařilo vyčistit prostor z minometné palby, byla vyžádána dělostřelecká podpora. Přestože byl praporní pobočník a nebylo jeho povinností střílet, odešel na frontu s pěchotou. Protože oblast byla zalesněna, 105 mm dělo mělo být připraveno vystřelit téměř na místě zblízka přímo do domu. Německá pěchota byla skryta za budovy u mostu, kde manévrovala.

Kulka jej zranila na zadní straně ruky vystupující přes zápěstí. Dne 19. června 1940 byl evakuován. Za statečnost obdržel Železný kříž 2. třídy a získal také černý Odznak za zranění za své zranění.

V boji pokračoval na východní frontě a v italské kampani. Zatímco účast na invazi Sovětského svazu v roce 1941, kdy obdržel Železný kříž 1. třídy za statečnost, a to zejména pro hlavní dělostřelecké útoky z přední pozice. V průběhu své kariéry byl dvakrát zraněn. Po absolvování Koleje generálního štábu byl povýšen do hodnosti majora a 2. světovou ukončil válku v boji o Berlín ve štábu generála Helmutha Weidlinga ve funkci ordonančního důstojníka a posledního operačního důstojníka.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Po návratu ze sovětského zajetí se přestěhoval se svou rodinou do Spojených států. Tam napsal své memoáry, které byly publikovány pod názvem „Soldat: Vzpomínky německého vojáka, 1936-1949.“

Svými paměťmi pomohl při vytváření filmu Pád Třetí říše, který vypráví o posledních dnech německého diktátora Adolfa Hitlera. Sám se v tomto filmu také objevuje, jeho postavu ztvárnil herec Oleg Popov.

Zemřel 1. prosince 2008 ve věku 91 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Siegfried Knappe na anglické Wikipedii.