Sekavec písečný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSekavec písečný
alternativní popis obrázku chybí
fotografie sekavce písečného
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída ryby (Osteichthyes)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád maloostní (Cypriniformes)
Čeleď sekavcovití (Cobitidae)
Rod sekavec (Cobitis)
Binomické jméno
Cobitis taenia
Linnaeus, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sekavec písečný (Cobitis taenia) je ryba z čeledi sekavcovití. Žije obvykle v pomalu tekoucích a mělkých vodách s písečným, méně častěji pak s balvanitým dnem. Zdržuje se celý život u dna, kde se zahrabává do substrátu a vystrkuje jen hlavu a ocas. Pokud se dostane do vody s nedostatkem rozpuštěného kyslíku, je schopný střevního dýchání, kdy pomocí silně prokrvené sliznice střeva vstřebává kyslík z vody. Živí se drobnými bezobratlými živočichy žijícími na dně. Jedná se o poměrně krátkověkou rybu, dožívající se maximálně 4–5 let.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je protáhlé, z boků včetně hlavy zploštělé. Ústní otvor je lemován šesti vousky, čtyři jsou na horním okraji a dva v koutcích. Pod okem je vztyčitelný, rozdvojený kostěný trn. Hřbet je šedohnědý s mnoha drobnými tmavými skvrnami. Boky a břišní část těla jsou bílé nebo lehce nažloutlé. Na bocích u postranní čáry jsou dvě řady šedohnědých skvrn. Horní řada je ze skvrn drobnějších, které většinou splývají. V dolní řadě jsou skvrny větší a jejich počet pohybuje mezi 12–20. U hřbetní a ocasní ploutve jsou drobné skvrnky ve 2–3 řadách. Ve hřbetní ploutvi se nachází 2–3 tvrdé a 6–7 měkkých paprsků, v řitní ploutvi 2–3 tvrdé a 5–6 měkkých paprsků. Roste velice pomalu a dorůstá průměrně délky 9–10 cm a hmotnosti okolo 8 g. Samci jsou výrazně menší než samice.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v řekách a potocích s písečným výjimečně kamenitým dnem. Je rozšířen na všech vhodných lokalitách v Evropě i asijské části Ruska. Nevyskytuje se Irsku, Walesu, Skotsku, Norsku, severním Švédsku a Finsku. Na našem území není sekavec písečný fyzicky přítomen, jak bylo dříve v literatuře běžně uváděno, ale vyskytuje se zde jemu podobný sekavec podunajský (Cobitis elongatoides). Zajímavostí je, že u nás se vyskytují v povodí Labe mezidruhoví kříženci sekavce podunajského (C. elongatoides) a sekavce písečného (C. taenia).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-28]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]