Přeskočit na obsah

Sei Šónagon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sei Šónagon
Narození966
Heian-kjó
Úmrtí1025 (ve věku 58–59 let)
Kjóto
Povolánídvorní dáma, básnířka, esejistka, autorka deníků, spisovatelka a historička
Tématapoezie a esej
Významná dílaMakura no sóši
Sei Šónagon šú
Manžel(ka)Norimicu Tačibana
Munejo Fudžiwara
DětiNorinaga Tačibana
Džótómoninkomanomjóbu
RodičeMotosuke Kijohara
PříbuzníKaišú a Munenobu Kijohara (sourozenci)
Norisue Tačibana (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sei Šónagon (asi 9661017 či 1025) byla japonská básnířka a dvorní dáma období Heian. Proslula svou sbírkou úvah a deníkových záznamů známých jako Důvěrné sešity (枕草子; Makura no sóši). Založila tím v japonské literatuře žánr zvaný zuihicu (črty, zápisky). Psala také básně žánru tanka.[1]

O jejím životě je známo jen málo, s výjimkou toho, co lze nalézt v její knize. Byla dcerou Motosukeho Kijohary, učence a známého básníka žánru waka. Její dědeček Fukajabu Kijohara byl také básník waka. Rodina patřila mezi dvořany střední úrovně a měla finanční potíže. Provdala se ve věku 16 let za vládního úředníka Norimicua Tačibanu a porodila mu syna Norinagu. V roce 993 začala sloužit císařovně Teiši, manželce císaře Ičidžóa, jako dvorní dáma. Ve věku 27 let se patrně rozvedla. Když skončilo zákonné porozvodové moratorium, mohla se oženit s guvernérem provincie Seccu Munejem Fudžiwarou. Měla s ním dceru. Jiné zdroje ovšem tvrdí, že se po rozvodu stala buddhistickou jeptiškou. Neexistují žádné informace o jejím životě po roce 1017. Je známa její rivalita se spisovatelkou a básnířkou Šikibu Murasaki, autorkou Příběhu prince Gendžiho, která sloužila císařovně Šóši, druhé Ičidžóově manželce-císařovně.

Její kniha poznámek existovala několik stovek let jen v ručních opisech, poprvé byla vytištěna v 17. století. Existuje několik jejích verzí, které se liší uspořádáním dochovaných textů a mírou akceptování pravděpodobných pozdějších přípisků. Dvě nejrespektovanější verze jsou nazývány Sankanbon a Nóinbon. Zápisky jsou vtipné, lehké, zachycují řadu dvorských klepů a záměrně se vyhýbají vážným a tragickým tématům (včetně smrti císařovny Teiši, jinak hlavní hrdinky knihy). Krom toho kniha obsahuje řadu rad, zejména, jak psát dopisy. Předpokládá se, že byla dokončena někdy mezi lety 1001 a 1010.

V současné české literatuře inspirovala forma zuihicu vznik knihy Zápisky z bezčasí.[2]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sei Shōnagon na anglické Wikipedii.

  1. Sei Šónagon. leporelo.info [online]. [cit. 2018-12-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-12-20. 
  2. Zápisky z bezčasí aneb Rok s coronavirem. goodreads.com [online]. [cit. 2022-01-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]