Sečoveljské soliny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Solná pánev
Sečoveljské soliny
Solná pole Sečovlje v červnu 2010
Solná pole Sečovlje v červnu 2010
Základní informace
Rozloha650 ha
Poloha
StátSlovinskoSlovinsko Slovinsko
Umístěníokres Piran
Souřadnice
Sečoveljské soliny
Sečoveljské soliny
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sečoveljské soliny (slovinsky Sečoveljske soline, italsky Saline di Sicciole) jsou největší slovinské solné pánve.

Poloha a rozloha[editovat | editovat zdroj]

Soliny leží u obce Sečovlje při ústí řeky Dragonji, přímo u sporné státní hranice s Chorvatskem. Jejich rozloha je asi 650 ha. Jedná se o nejseverněji položené soliny ve Středozemním moři. Geograficky jsou součástí Piranského zálivu. Katastrálně náleží k Piranu.

Těžba soli[editovat | editovat zdroj]

Tradiční období výroby soli začíná 23. dubna a končí 24. srpna (jedná se o významné církevní svátky sv. Jiří, respektive sv. Bartoloměje). Pro výrobu soli je nejvhodnější slunečné počasí s mírným větrem. Sůl se získává tradičním způsobem v kaskádě solných polí, propojených soustavou kanálů. Voda je usměrňována pomocí stavidel a čerpadel, částečně se využívá i samospád. V letních měsících se v jednotlivých polích mořská voda odpařuje a sůl postupně krystalizuje. Poté je svezena na hromady, v této fázi se z ní odcedí zbylá voda. Nakonec je ručně sbírána a pomocí vozíků svážena.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Soliny vznikly v karolinské době. První zmínky o výrobě soli pocházejí z roku 804. Od té doby se zde sůl vyrábí nepřetržitě až do současnosti. Dodnes jsou v areálu solin ruiny domků někdejších těžařů soli. Jeden z nich je dnes upraven na muzeum těžby soli.

Areál solin je přístupný veřejnosti, jedna z přístupových cest vede přímo od hraničního přechodu s Chorvatskem Sečovlje-Plovanija.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Část areálu bývalých solin byla prohlášena přírodní rezervací. Dlouhotrvající činnost člověka tu pomohla vytvořit unikátní solný ekosystém, ve kterém se daří vzácným halofilním rostlinám.
Rezervace je též domovem několika stovek druhů ptáků, například racka středomořského nebo volavky stříbřité, která se stala symbolem zdejších solin. Z dalších obratlovců se tu vyskytuje například bělozubka nejmenší.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sečoveljske soline na slovinské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti v nejbližším okolí:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]