Schindleria brevipinguis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSchindleria brevipinguis
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen Strunatci (Chordata)
Třída Paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída Kostnatí (Neopterygii)
Řád Ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď larvovkovití (Schindleriidae)
Rod larvovka (Schindleria)
Binomické jméno
Schindleria brevipinguis
Watson & Walker, 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schindleria brevipinguis je druh mořské ostnoploutvé ryby z čeledi larvovkovitých. Žije ve vodách Velkého bariérového útesu při pobřeží Austrálie a u Orlovcového atolu (Osprey Reef) v Korálovém moři.[2] Spolu s kaprovitým druhem Paedocypris progenetica a hlaváčovitou pandakou drobnou (Pandaka pygmaea) patří k nejmenším známým rybám.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tuto nejmenší rybu na světě objevil roku 1979 v rámci svého výzkumu ichtyoplanktonu v oblasti Ještěrčího ostrova (Lizard Island) a Carterova atolu (Carter Reef) v oblasti Velkého bariérového útesu ichtyolog profesor Jeffrey M. Leis z Tasmánské univerzity v Hobartu,[3] oficiálně však byla popsána až v roce 2004 Williamem Watsonem a H. J. Walkerem juniorem.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Schindleria je neotenní (pedogenetická), což znamená, že dospělí jedinci si zachovávají larvální podobu. Jedná se o podlouhlou hlaváčovitou rybku s velkýma očima a dobře vyvinutou ocasní ploutví. S výjimkou očí postrádá tato ryba pigmentaci, zuby i šupiny a je v podstatě průhledná. Samci dorůstají velikosti 7,7 mm, samice až 8,4 mm,[4] jejich váha je menší než 2 miligramy.[4] Druh se dožívá přibližně kolem 2 měsíců.[4] Název druhu brevipinguis, pochází z latinského slova brevis, což znamená krátký a odkazuje na malou velikost rybky, zatímco pingus odkazuje na hlubší, širší tělo tohoto druhu ve srovnání s jinými druhy v rodu larvovek.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Západní Pacifik, v současnosti je druh znám pouze z Ještěrčího ostrova (Lizard Island) a Carterova atolu (Carter Reef) v oblasti Velkého bariérového útesu u australského Queenslandu, a z Orlovcového atolu (Osprey Reef) v Korálovém moři. Žije 15 až 30 metrů pod hladinou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schindleria brevipinguis na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2.  "The World’s Smallest Vertebrate, Schindleria brevipinguis, A New Paedomorphic Species in the Family Schindleriidae (Perciformes: Gobioidei)"(2004). Records of the Australian Museum 56: 139–142. Australian Museum. doi:10.3853/j.0067-1975.56.2004.1429. 
  3. a b australianmuseum.net.au
  4. a b c www.fishbase.org

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]