Saw: Hra o přežití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Saw: Hra o přežití
Režisér James Wan a scenárista Leigh Whannell
Režisér James Wan a scenárista Leigh Whannell
Základní informace
Původní název Saw
Země USA USA
Jazyk angličtina
Délka 100 min.[1]
Žánr psychothriller
Námět James Wan
Leigh Whannell
Scénář Leigh Whannell
Režie James Wan
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Cary Elwes
Danny Glover
Monica Potter
Michael Emerson
Ken Leung
… více na Wikidatech
Produkce Mark Burg
Oren Koules
Gregg Hoffman
Hudba Charlie Clouser
Kamera David A. Armstrong
Střih Kevin Greutert
Zvuk Jonathan Miller
John C. Taylor
Výroba a distribuce
Premiéra USA 29. října 2004[1]
Česko 31. března 2005[2]
Produkční společnosti Lions Gate Entertainment
Twisted Pictures
Distribuce USA Lions Gate Entertainment[3]
Česko Hollywood Classic Entertainment
Rozpočet 1 200 000 USD[1]
Tržby 55 185 045 USD[1]
Saw: Hra o přežití
Saw 2
Saw 3
Saw 4
Saw 5
Saw 6
Saw 3D
Saw II.
Saw: Hra o přežití na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saw: Hra o přežití (angl. titul Saw) je americko-australský hororový mysteriózní psychothriller[4] z roku 2004 natočený režisérem Jamesem Wanem. Film pojednává o dvou mužích, kteří se probudí uvěznění na neznámém místě a dozví se, že pro to, aby přežili, musejí něco obětovat. Mají však na to časový limit.

Film vyrobilo a distribuovalo studio Lions Gate Entertainment spolu s Twisted Pictures s rozpočtem 1 200 000 USD a celosvětově vydělal 103 096 345 USD.[1] Scénář k filmu napsal Leigh Whannell, který si ve filmu zahrál jednu z hlavních rolí a hudbu složil Charlie Clouser. Díky filmu byla rovněž vytvořena stejnojmenná počítačová hra.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Fotograf Adam se probudí ve vysloužilé umývárně s onkologem Dr. Lawrencem Gordonem, který rozsvítí světla. Oba dva jsou na kotnících připoutáni k potrubí. Každý je v jiném rohu umývárny a mezi nimi leží mrtvola, která drží revolver a diktafon. Všimnou si, že v kapsách mají kazety a Adam se pokouší přehrávač z ruky mrtvoly získat. Po přehrání se Adam dozví, že se musí z koupelny dostat pryč a Lawrence, že musí Adama zabít dřív, než uplyne šest hodin, jinak jeho manželka Allison a dcera Diana zemřou a on bude v umývárně ponechán, aby shnil. Dozví se, že muž, který mezi nimi leží mrtvý, se zastřelil, aby nemusel čekat, až jed v jeho krvi zapůsobí a on podlehne. Dostanou také nápovědu, pomocí níž najde Adam v záchodu sáček, v němž jsou dvě pily. Ty ovšem nedokážou řetězy oddělit. Lawrence pochopí, že pily nejsou určeny k přeříznutí řetězů, ale k uříznutí jejich nohou. Tuší, že za vším stojí vrah, kterému média přezdívají Jigsaw.

Lawrence si vybavuje pacienta s neoperovatelným nádorem v čelním mozkovém laloku, kterého v nemocnici prezentoval studentům. Přerušil ho nemocniční zřízenec Zep Hindle, který řekl, že se pacient jmenuje John. Vzpomíná si, že byl vyslýchán detektivy Davidem Tappem a Stevenem Singem kvůli své baterce, která byla nalezena na místě podobné hry, kterou Jigsaw připravil pro jiné oběti. Zároveň však byl svědkem vyslýchání Amandy Youngové, závislačce na heroinu, která je jedinou přeživší Jigsawových her a myslí si, že ji Jigsaw pomohl. Mezi ostatní oběti Jigsawa patří Paul, který se musel dostat ven z klece plné ostnatých drátů a Mark, který byl celý navoskovaný a v těle měl jed, a musel se svíčkou ve tmě lézt po střepinách a získat protijed ze zamčené skříňky. Kombinace čísel pro kód k otevření skříňky byl napsaný na stěnách.

Mezitím je Lawrencova manželka s dcerou v zajetí muže, který jeho a Adama sleduje pomocí videokamery, která je ukryta v umývárně za zrcadlem. Dům Alison sleduje detektiv Tapp, který byl od policie propuštěn a od té doby jde po Lawrencovi. Předtím totiž se Stevenem Singem našli Jigsawovo doupě pomocí Amandy. Jigsaw přeřízl Tappovi hrdlo a utekl a Singa zabila nastražená brokovnice. Lawrence v koupelně najde mobil, který může jenom přijímat hovory. Když mobil zazvoní, mluví do něj jeho manželka Alison, která jej varuje, aby nevěřil Adamovi ani slovo. Adam se později přizná, že mu někdo zaplatil, aby Lawrence sledoval a fotografoval. V sáčku, kde byly pily, našel již předtím Adam fotky, na nichž je Lawrence zachycen a Lawrencovi dojde, že Adamovi zaplatil Tapp. Adam však najde fotku, na nichž je dům Alison a v okně je Zep.

Šest hodin uběhlo a Zep jde zabít Alison. Ta jej ovšem přemůže a mluví do telefonu na Lawrence. Když padne výstřel, Tapp zpozorní a běží zachránit Alison a Dianu. To se mu naštěstí povede a Zep uteče, ale stále jej autem sleduje. Jedou ke kanalizační budově, kde je Tapp po krátkém boji se Zepem zastřelen. Lawrence dostane elektrický šok a na telefon už není schopen dosáhnout. Uřeže si pilou nohu, na kterou je připoután a střílí z revolveru po Adamovi. Zep vstoupí do koupelny a míří na Lawrence, ale Adam jej shodí na zem a ubije jej krytem záchodové nádrže. Lawrence slibuje Adamovi, že najde pomoc a vrátí se a Adam mezitím prohledává Zepa. Zkouší najít klíč k řetězům, ale najde kazetu, z níž se dozví, že Zep byl taky oběť a v těle mu koloval jed. Aby protijed získal, musel držet Lawrencovu rodinu v zajetí. Když nahrávka skončí, muž, který zpočátku v umývárně ležel, se postaví a ukáže se, že Jigsaw je on. Říká Adamovi, že klíč k řetězům je ve vaně, ve které se probudil. Přitom však uvolnil odtok a klíč se ztratil v kanálu. Adam chce Jigsawa zastřelit Zepovou pistolí, ale Jigsaw mu dá elektrický šok. Jigsaw následně zavírá dveře a Adam křičí.[4]

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Cary Elwes, který ztvárnil jednu z hlavních rolí, Dr. Lawrence Gordona

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Cary Elwes Dr. Lawrence Gordon
Leigh Whannell Adam Faulkner
Danny Glover detektiv Tapp
Ken Leung detektiv Sing
Michael Emerson Zep
Tobin Bell John Kramer (Jigsaw)
Monica Potter Alison Gordonová
Makenzie Vega Diana Gordonová
Shawnee Smith Amanda Youngová
Mike Butters Paul
Paul Gutrecht Mark

Scénář[editovat | editovat zdroj]

Scénář napsal Leigh Whannell již v roce 2001, kde se jej snažili spolu s James Wanem udat. Pokus však byl neúspěšný, a tak odcestovali do Los Angeles, aby zainteresovali producenty pro natočení filmu. Nejprve však natočili krátkometrážní film Saw, jehož scénář byl vyjmut z původního scénáře. V krátkém snímku se Leigh Whannell ocitne s medvědí pastí na hlavě na neznámém místě a dozví se, že má minutu na to, aby získal klíč k zařízení, které má na hlavě. Klíč měl v žaludku muž, který ležel vedle a aby jej Leigh získal, musel se muži do žaludku prořezat nožem. Producentům se nápad zalíbil a dali Whannellovi a Wanovi peníze a za 18 dní byl film Saw: Hra o přežití kompletně dotočen.[5]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Saw: Original Motion Picture Soundtrack
Interpret Charlie Clouser
Vydáno 5. října 2004
Žánr Stage & Screen
Pop/Rock
Délka 57:20[6]
Vydavatelství Sony Music Australia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hudbu k filmu složil Charlie Clouser, který se na komponování hudby podílel ve všech filmech této série.[7] Skladba jménem „Hello Zepp“ je použita na závěru všech filmů v sérii.

Pořadí Název Délka
1. „Sturm“   6:07
2. „Hello, Adam“   3:57
3. „Bite The Hand That Bleeds“   4:01
4. „Last I Heard“   4:40
5. „Action“   3:43
6. „Reverse Beartrap“   4:47
7. „You Make Me Feel So Dead“   3:49
8. „X Marks The Spot“   4:34
9. „Wonderful World“   5:00
10. „Cigarette“   3:07
11. „We're Out Of Time“   3:48
12. „F**k This Shit“   4:09
13. „Hello Zepp“   3:00
14. „Zepp Overature“   2:38

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Michael Emerson, představitel Zepa Hindla

Snímek se hned po premiéře na Sundance Film Festivalu dne 29. října 2004 stal hitem.[8] Ve Spojených státech vydělal 55 185 045 USD[1]. V roce 2009 byla vytvořena stejnojmenná počítačová hra Saw, ve které se hráč vžije do role detektiva Tappa.[9] O rok později byl vydán sequel Saw II: Flesh & Blood, ve kterém je hráč v roli Michaela, syna detektiva Tappa.[10] Film byl také parodován ve filmech Scary Movie 4 a Mupeti a v seriálu Simpsonovi.[5]

Země Premiéra Výdělky Výdělky celosvětově Rating
USA USA 29. října 2004 55 185 045 USD 103 096 345 USD R
Česko Česko 31. března 2005 54 335 USD[1] 18

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Saw (filmová série).

Film je prvním snímkem z celkem sedmi filmů. Režisér filmu James Wan se však postu režiséra ujal pouze jedinkrát. Následující snímek Saw 2 z roku 2005 režíroval již Darren Lynn Bousman. Tento film se stal zároveň nejvýdělečnějším filmem celé série. Pojednává o jiných obětech „skládačkového vraha“ Jigsawa, stejně tak, jako ostatní filmy. Jigsaw se však v roli žijícího člověka v této sérii objevuje pouze v prvních třech filmech, v ostatních jen jako vzpomínka. Kromě herečky Shawnee Smithové se bez ohledu na Tobina Bella nikdo v následujícím snímku Saw 2 znovu neobjevil. Shawnee Smithová si roli Amandy Youngové zahrála až do třetího pokračování Saw 3, které opět režíroval Darren Lynn Bousman. Ten režíroval i čtvrté pokračování Saw 4 v roce 2007 a stal se tak režisérem režírujícím největší počet filmů v sérii. Scenárista a představitel Adama Leigh Whannell napsal scénář k prvním třem filmům. O hudbu k celé sérii se postaral klavírista a hudební programátor Charlie Clouser.

Jigsaw[editovat | editovat zdroj]

Tobin Bell, představitel „skládačkového vraha“

Jigsaw nebo také „skládačkový vrah“ je označení pro klíčovou roli ve filmu — Johna Kramera — kterému takto přezdívala média a policie. Původně obyčejnému občanovi zaměstnanému v hračkářství byl v čelním laloku nalezen neoperovatelný nádor a uvědomil si tak smysl života. Jenže ten svůj se rozhodl ukončit a sám způsobil autohavárii, ale přežil. Rozhodl se tak zbytek svého života věnovat zkoumání lidské psychiky zcela nelidským způsobem. Začal si všímat lidí, kteří - dle jeho názoru - svůj život zneužívali a nevážili si jej. Vytvářel pro ně nebezpečné hry, ve kterých si museli vybrat, zdali jsou pro přežití schopni vytrpět bolest nebo krutým způsobem zemřít. Nikdy však nikoho nezabil. Hry nastavil tak, aby se oběti pastmi zabily samy. John byl zabit ve filmu Saw 3 přeříznutím hrdla.[11] V následujících dílech série se John Kramer jevil jako vzpomínka nebo jeho hlas v diktafonu promlouval na další lidi, kteří byli vybráni jako oběti.

Nemyslím si, že Jigsaw je špatný člověk. Lidé kolem možná ano, ale já jako jeho představitel stojím na jeho straně.

Tobin Bell, představitel Jigsawa, [12]

Jigsaw však ty, co jeho kruté hry přežili, nechal žít, ale udělal si z nich komplice. Ti Johnovi s unášením dalších lidí, kteří svůj život zanedbávali, pomáhali a stali se tak pokračovateli v Johnově díle po jeho smrti. Postava „skládačkového vraha“ Jigsawa se od vydání filmu stala jednou z největších hororových ikon.[5]

Většina lidí si života neváží, ale vy už ano, od této chvíle… konec hry!

—Jigsaw, [13]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Režisér filmu James Wan bývá kritizován za hyper-kinetické scény podbarvené rockovou hudbou. Konkrétně v tomto filmu ji Wan použil na konci, kdy se Adam z diktafonu dozví, že Zep byl také obětí.[14] Film je také často přirovnáván k thrilleru Sedm z roku 1995 kvůli podobným usmrcovacím metodám a počátečním iniciálám titulů obou filmů.[15] Ve Spojených státech dostal film rating R (film je mládeži nepřístupný pod 17 let)[16], v České republice rating 18 (film je mládeži nepřístupný pod 18 let).[17]

Ke dni 27. prosince 2012 bylo hodnocení filmu publikem nadprůměrné. Uživatelé Česko-Slovenské filmové databáze (ČSFD) hodnotili film 83 %[18], na Filmové databázi (Fdb) je film publikem hodnocen 80,1%[19] a komunita na Internet Movie Database (IMDb) hodnotí film 7,7 z 10 bodů[20].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saw (film) na anglické Wikipedii.

 1. a b c d e f g Saw na boxofficemojo.com
 2. PEŠKA, Ivan. Saw: Hra o přežití [online]. premiere.maxim.cz [cit. 2012-12-11]. Dostupné online. 
 3. MURRAY, Rebecca. Darren Lynn Bousman Gets a Crack at "Saw 2" [online]. movies.about.com [cit. 2012-12-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-25. (anglicky) 
 4. a b Saw: Hra o přežití – Zvrácenec píše recenzi na zvrácený film… [online]. filmcz.info, 15.4.2005 [cit. 2012-10-28]. Dostupné online. 
 5. a b c SAW (2004) [online]. headinavice.com, 31.10.2012 [cit. 2012-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-06-06. (anglicky) 
 6. Saw [Original Motion Picture Soundtrack] [online]. allmusic.com [cit. 2012-12-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. SACHS, Rob. Charlie Clouser's Scary Soundtrack for 'Saw' [online]. npr.org, 29.10.2004 [cit. 2012-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-13. (anglicky) 
 8. SAW - Hra o přežití [online]. ceskatelevize.cz [cit. 2012-12-14]. Dostupné online. 
 9. SILLMEN, David. Saw: dobrá hra podle brutálních filmových hororů [online]. bonusweb.idnes.cz, 16.11.2009 [cit. 2012-12-17]. Dostupné online. 
 10. SAW II: Flesh and Blood [online]. hry.kuma.cz [cit. 2012-12-17]. Dostupné online. 
 11. Kdo to byl - Jigsaw [online]. jassy.blog.cz, 18.7.2007 [cit. 2012-12-16]. Dostupné online. 
 12. OTTO, Jeff. Interview: Tobin Bell - Saw II's Jigsaw plays a game with IGN. [online]. ign.com, 28.10.2005 [cit. 2012-12-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Greatest Last Film Lines or Quotes 2000s - Greatest Films [online]. filmsite.org [cit. 2012-12-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. WOOD, Stuart. Saw Review [online]. cinemablend.com [cit. 2012-12-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. NULL, Christopher. Saw [online]. movies.amctv.com [cit. 2012-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-13. (anglicky) 
 16. EGGERT, Brian. Deep Focus Review - Movie Reviews - Saw (2004) [online]. deepfocusreview.com, 26.10.2007 [cit. 2012-12-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. Saw: hra o přežití / edit: trailer pro SawIV a SawV [online]. evulin.ic.cz [cit. 2012-12-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-07-16. 
 18. Hodnocení uživatelů filmu Saw: Hra o přežití na ČSFD ke dni 27. 12. 2012
 19. Hodnocení uživatelů filmu Saw: Hra o přežití na Fdb ke dni 27. 12. 2012
 20. Hodnocení uživatelů filmu Saw: Hra o přežití na IMDb ke dni 27. 12. 2012

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Articles on Australian Horror Films. [s.l.]: Hephaestus Books, 2011. 136 s. ISBN 1242855874, ISBN 9781242855870. (anglicky) 
 • HANTKE, Steffen. American Horror Film: The Genre at the Turn of the Millennium. Mississippi: Univ. Press of Mississippi, 2010. 253 s. ISBN 1604734531, ISBN 9781604734539. (anglicky) 
 • Film Sequels: Theory and Practice from Hollywood to Bollywood. Edinburgh: Edinburgh University Press, 2009. 166 s. ISBN 0748626034, ISBN 9780748626038. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]