Sam Houston

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sam Houston
7. guvernér Texasu
Ve funkci:
21. prosince 1859 – 15. března 1861
PředchůdceHardin Richard Runnels
NástupceEdward Clark
Stranická příslušnost
ČlenstvíDemokratická strana

Narození2. března 1793
Rockbridge County
Úmrtí26. července 1863 (ve věku 70 let)
Huntsville
Příčina úmrtízápal plic
Místo pohřbeníOakwood Cemetery
ChoťMargaret Lea Houston (1840–1863)
RodičeMaj. Samuel Houston
DětiTemple Lea Houston
Andrew Jackson Houston
Nancy "Nannie" Elizabeth Morrow
Sam Houston, Jr.
Profesepolitik a advokát
Náboženstvíbaptisté
PodpisSam Houston, podpis
CommonsSam Houston
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sam Houston

Sam Houston, plným jménem Samuel Houston (2. března 1793 Rockbridge County, Virginie26 . červenec 1863 Huntsville, Texas) byl americký politik a generál. Je jednou z klíčových osobností historie státu Texas. Jeho jméno nese město Houston, čtvrté největší město USA.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Otec Sama Houstona, Samuel Houston, byl členem oddílu Morgan's Rifle Brigade v Americké válce za nezávislost. Sam Houston se po smrti svého otce stal členem regimentu v Britsko-americké válce v roce 1812. Za své činy si získal obdiv samotného Andrewa Jacksona. V roce 1817 ho Jackson pověřil úkolem vystěhovat Čerokéze z Tennessee do Arkansasu, což se Houstonovi podařilo.

V roce 1818 absolvoval právnické zkoušky a začal působit v Nashville. Stal se také velitelem domobrany státu Tennessee. V roce 1822 byl zvolen do Sněmovny reprezentantů za Tennessee. Byl členem Kongresu od roku 1823 do roku 1827. V roce 1827 se zúčastnil guvernérských voleb v Tennessee, které vyhrál. V roce 1828 plánoval ucházet se o své znovuzvolení, ale od tohoto plánu upustil po rozpadu svého prvního manželství. V roce 1829 se podruhé oženil s 19 letou Elizou Allenovou, která ho však několik měsíců po svatbě opustila. 9. května 1847 se oženil potřetí s Margarett Moffettovou. Toto manželství trvalo až do jeho smrti a manželé měli spolu osm dětí, z nichž například syn Andrew Jackson Houston byl senátorem za stát Texas.

Generál texaské armády[editovat | editovat zdroj]

Sam Houston přišel do Texasu v prosinci 1832. Jako člen texaského konventu se zúčastnil jeho památného zasedání v roce 1833, na němž byla schválena žádost o připojení k Spojeným státům. Sam byl jednoznačným zastáncem připojení. V listopadu 1835 se stal generálem texaské armády. Po masakru Texasanů mexickou armádou v bitvě u Alama Houston začal ihned s organizováním texaských dobrovolníků. V průběhu měsíce se jim podařilo dosáhnout rozhodující vítězství nad mexickou armádou v bitvě u San Jacinto, čehož výsledkem bylo podepsání mírové smlouvy ve Velascu, kde Texas získal nezávislost.

Prezident Texaské republiky[editovat | editovat zdroj]

Sam Houston byl dvakrát zvolen prezidentem Texaské republiky. Ve volbách v roce 1836 porazil Stephena F. Austina se 79 procentním ziskem hlasů. Již během svého prvního funkčního období se snažil o připojení Texaské republiky ke Spojeným státům. V průběhu svých funkčních období se snažil o vyrovnané vztahy s Mexikem, jehož vojska uskutečnila invazi do Texasu dvakrát v roce 1842.

Senátor za stát Texas[editovat | editovat zdroj]

Texas byl anektován Spojenými státy 18. února 1845, co si přála většina Texasanů a tento akt byl oficiálně potvrzen Kongresem 1. března 1845. Za Texas byli do Senátu zvoleni dva zástupci, Sam Houston a Thomas Jefferson Rusk. Sam Houston byl senátorem do roku 1849 a byl neoficiálním kandidátem Demokratické strany na amerického prezidenta. Podporoval vypuknutí mexicko-americké války a byl zklamaný, že po vítězství USA neanektovali Američané celé území Mexika. Podpořil dohodu s Británii o rozdělení Oregonu. Ačkoli sám byl vlastníkem rozsáhlé farmy, razantně se postavil proti snaze jižních států o rozšíření otroctví.

Guvernér Texasu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1859 byl v druhém kole zvolen texaským guvernérem. Je dosud jediným mužem v historii USA, který byl guvernérem dvou amerických států. V roce 1861 odstoupil, když Texas tehdy vystoupil z USA a vstoupil do společenství sedmi otrokářských států, které se nazývalo Konfederované státy americké. Prezident Abraham Lincoln mu nabídl vojsko v síle 50 000 mužů, aby vstupu Texasu do jižanské unie zabránil, Houston ale tuto pomoc odmítl, aby nedošlo ke krveprolití.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sam Houston na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]