Salomon Bochner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salomon Bochner
BochnerSalomon Zurich1932.tif
Narození 20. srpna 1899
Podgórze u Krakova Rakousko-Uhersko
Úmrtí 2. května 1982
Houston, Texas
Národnost Američan
Alma mater Humboldtova univerzita
Pracoviště Princetonská univerzita
Riceova univerzita
Obor Matematika
Známý díky Matematická analýza,
Teorie pravděpodobnosti
Diferenciální geometrie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salomon Bochner (20. srpna 1899 v Podgórze u Krakova2. května 1982, Houston, Texas, USA) byl americký matematik původem z Rakouska-Uherska, známý je pro svou širokou působnost v oblasti matematické analýzy, teorie pravděpodobnosti a diferenciální geometrie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do ortodoxní židovské rodiny v Podgórze (kousek od Krakova), tehdy součást Rakouska-Uherska dnes Polsko. Před první světovou válkou se jeho rodina kvůli větší bezpečnosti přesunula do Německa. Bochner vystudoval Humboldtovu Univerzitu, kde byl studentem Erharda Schmidta, u něj také napsal svou dizertační práci pojednávají o vlastnostech Hilbertových prostorů. Záhy ale opustil akademickou půdu, aby jeho rodina přežila ekonomickou krizi a poválečnou hyperinflaci. Po svém návratu na akademickou půdu přednášel na Univerzitě v Mnichově (19221933). Jeho profesní kariéra skončila s nástupem nacizmu k moci v roce 1933. Proto opustil Německo a přijal místo na Princetonské Univerzitě. Zemřel v Houstonu ve státě Texas.

Matematická práce[editovat | editovat zdroj]

V roce 1925 začal s prací v oblasti skoro periodických funkcí(almost periodic functions), kde díky němu došlo ke zjednodušení protože pracoval s kompaktními množinami a přibližně identickými argumenty. V roce 1933 definoval Bochnerův integrál, pro vektorové funkce. Bochnerův teorém o Fourierových transformacích vyšel knižně již v roce 1932.

Poté pracoval na vícenásobných Fourierových řadách, z toho vznikla Bochner-Rieszova věta. Tato práce vedla k poznání, jak se Furierova transformace chová na euklidovském prostoru

Z diferenciální geometrie je nejznámější Bochnerova věta o křivosti z roku 1946. Společnou práci s Kentaro Yanem(1912-1993) vydali roku 1953 jako knihu Curvature and Betti Numbers. Což mělo široký dopad na Kodaira vanishing theory, representation theory a spin manifolds. Také pracoval na několika teoriích imaginární proměnné.(Bochner-Martineliho věta a kniha Several Complex Variables z roku 1948, kterou vydal společně s W.T.Martinem)

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salomon Bochner na anglické Wikipedii.