Salomeja Nerisová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salomeja Nerisová
Neris Salomeja.jpg
Narození 4.jul. / 17. listopadu 1904greg.
Kiršai
Úmrtí 7. července 1945 (ve věku 40 let)
Moskva
Příčina úmrtí rakovina jater
Místo pohřbení Petrašiūnai Cemetery
Národnost Litevci
Alma mater Univerzita Vytautase Velkého
Ocenění Stalinova cena
Řád Vlastenecké války 1. třídy
Funkce poslanec Nejvyššího sovětu SSSR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salomeja Nerisová, vlastním jménem Salomeja Bačinskaite-Bučieneová (17. listopad 1904, Kiršai7. červenec 1945, Moskva) byla litevská básnířka. Psala emotivní lyriku, užívala velmi zpěvného verše, inspirovala se litevskými lidovými písněmi (zejm. Litevská sonáta) a litevskými národními pohádkami (poéma Egle, hadí královna).[1] Pseudonym si zvolila podle druhé největší litevské řeky Neris.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala litevštinu, němčinu a literaturu na univerzitě ve Vilniusu. Poté pracovala jako učitelka v Lazdijai, Kaunasu a Panevėžysu. První sbírku básní vydala roku 1927 a pracovala také jako redaktorka a překladatelka. Překládala do litevštiny mj. básně A. S. Puškina, I. S. Turgeněva, Maxima Gorkého nebo Anny Achmatové, která naopak překládala své básně do ruštiny.

V roce 1928 navázala kontakt s podzemní buňkou komsomolu na Litevské univerzitě, od roku 1931 byla spojkou Kominterny a za svého pobytu v Paříži (1936–1937) byla spojkou k tamnímu exilovému vedení komunistické strany na Litvě a v Polsku. V roce 1936 se vdala za architekta a sochaře Bernardase Bučase a po návratu učila na gymnáziu v Kaunasu.

Za kontroverzní je v Litvě dnes považováno její angažování po sovětské okupaci v roce 1939. Zasedla v tzv. lidovém shromáždění, které žádalo o připojení k SSSR, a stala se posléze i členkou Nejvyššího sovětu Sovětského svazu. Napsala též oslavnou báseň na Stalina, za niž roku 1947 posmrtně dostala Stalinovu cenu a v roce 1954 byla jmenována národní umělkyní. Její podoba se objevila na sovětské poštovní známce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salomėja Nėris na anglické Wikipedii.