Safecast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Safecast
ukázka Safecast dat v QGISu
ukázka Safecast dat v QGISu
Zakladatel Sean Bonner, Joi Ito a Pieter Franken
Vznik 2011
Účel dobrovolnický sběr dat, vývoj otevřeného hardware, online datová síť
Sídlo Dogenzaka, Japonsko Japonsko
Souřadnice
Klíčové osoby Sean Bonner, Joi Ito, Pieter Franken
Oficiální web www.safecast.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Safecast je mezinárodní organizace tvořená především dobrovolníky, se zaměřením na tzv. otevřenou vědu v oblasti radioaktivity a životního prostředí. Safecast spravuje globální otevřenou síť dat z monitorování hodnot ionizujícího záření a byl založen krátce po nehodě jaderné elektrárny Fukushima Daiichi v Japonsku po ničivém zemětřesení a tsunami v Tóhoku 11. března 2011.

Safecast tým ve spolupráci s firmou International Medcom, Tokio Hackerspace a dalšími dobrovolníky navrhl různá zařízení pro radiační mapování. Včetně bGeigie a bGeigie Nano pro mobilní aplikace (pro pěší a pojezdová měření), nebo pevné stanice, nazývané Pointcast.

Všechny údaje jsou shromažďovány pomocí Safecast API a prezentovány na veřejně dostupné interaktivní mapě – Safecast Tile Map.

bGeigie Nano[editovat | editovat zdroj]

Safecast bGegie Nano je přenosný detektor radiace vybaven Geiger-Müller detektorem, vestavěným GPS přijímačem a záznamem na microSD kartu.

bGeigie Nano se prodává pouze jako kit k sestavení, takže uživatel musí mít zkušenosti s pájením a elektrotechnikou, aby si přístroj z dodávaných dílů sestavil. Kit lze zakoupit na stránkách produktu na Kithubu. Přístroj byl vyvinut ve spolupráci s International Medcom Inc. a sdílí některé díly s jejich detektorem Inspektor Alert™Safecast Github stránky ho popisují takto "bGeigie Nano je lehčí verze bGeigie Mini s Arduino Fio, GpsBee, OpenLog a geiger detektorem z přístroje Inspektor Alert. Cílem bylo umístit to všechno do pouzdra Pelican Micro Case 1040".

Finální verze bGeigie je ale umístěna do menšího menší Pelican Micro Case 1010, disponuje "pancake" LND 7317 Geiger-Müller detektorem a GPS, dále je případně rozšiřitelná pomocí Bluetooth modulu. Přepínač režimu nabízí výběr mezi automatickým ukládáním naměřených dat spolu se zeměpisnými souřadnicemi (data se ukládají na microSD kartu) a měření bez GPS – ukazuje také hodnoty v Bq/m2 (Cs137). Hlavní jednotka může být případně vyjmuta z odolného pouzdra a použita k detekci záření α- a β- při měření povrchové kontaminace.

Přístroje Safecastu v České republice[editovat | editovat zdroj]

V ČR disponuje přístroji Safecast bGeigie Nano například Státní ústav radiační ochrany[1], k dispozici má cca 30 kusů a v rámci výzkumného projektu Radiační měřící síť pro instituce a školy k zajištění včasné informovanosti a zvýšení bezpečnosti občanů měst a obci (RAMESIS) dochází k jejich zapůjčování například školám i dalším institucím.[2] V rámci aktivit SÚRO v.v.i je také zajištěn vývoj zásuvného modulu pro open-source mapový software QGIS, který slouží ke snadné práci s daty z přístroje.[3]

bGeigie Nano má k dispozici[4] i Katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření (KDAIZ) Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, která ho zapůjčuje studentům.

Instituce využívající přístroje Safecastu[editovat | editovat zdroj]

Podle stránky na KitHubu [5] využívají přístroje Safecast následující instituce:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Safecast (organization) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]