Sabrina (film, 1995)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sabrina
Původní názevSabrina
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyfrancouzština a angličtina
Délka127 min
Žánryromantická komedie
filmové drama
příběh o dospívání
ScénářBarbara Benedek
David Rayfiel
Samuel A. Taylor
Billy Wilder
RežieSydney Pollack
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleHarrison Ford
Julia Ormond
Greg Kinnear
Nancy Marchand
Fanny Ardant
… více na Wikidatech
ProdukceScott Rudin
HudbaJohn Williams
KameraGiuseppe Rotunno
KostýmyAnn Rothová
StřihFredric Steinkamp
Výroba a distribuce
Premiéra1995
11. ledna 1996 (Německo)
Produkční společnostParamount Pictures
DistribuceUIP Duna
Netflix
Sabrina na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sabrina je americký romantický komediální film z roku 1995 režiséra Sydney Pollacka s Julií Ormondovou a Harissonem Fordem v hlavní roli. Film byl natočen podle stejnojmenné romantické divadelní hry Sabrina Fair Samuela A. Taylora z roku 1953. Jde o remake původního filmu Sabrina z roku 1954 režiséra Billyho Wildera.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Sabrina Fairchildová (Julia Ormondová) je dcera řidiče v bohaté podnikatelské rodině Larrabeeových. Sní svůj sen chudé dívky, pozoruje život ve velkém domě, stýká se od malička s oběma syny Larrabeeových, s mladším Davidem i starším Linusem (Harrison Ford). Je tajně zamilovaná do mladšího syna Davida. David žije jako playboy, utrácí peníze, má mnoho děvčat, byl již jednou ženat, o chod rodinných firem se nezajímá. Starší bratr Linus je jeho přímým opakem, upjatý, spořádaný, pracovitý a svědomitý podnikatel je faktickou hlavou celého rodinného koncernu. Sabrina před svojí nešťastnou, neperspektivní a neopětovanou láskou uteče do Paříže, kde pracuje jako fotografka v tamní reklamní agentuře. Zde se spřátelí s několika Francouzi, kteří jí pomohou změnit její image a vážit si a užívat života. David Larrabee se pod rodinným nátlakem z obchodních důvodů zasnoubí s dcerkou z bohaté podnikatelské rodiny Tysonových Elizabeth Tysonovou. Po dvou letech se Sabrina vrací do rodného domu. Hned při svém příjezdu se náhodně setkává s Davidem Larrabee, který ji veze autem domů, ale Sabrina se změnila natolik, že ji nepoznává. Nicméně okamžitě se jí začne dvořit a pozve ji na rodinnou párty, kde jí dává přednost před svojí snoubenkou. To se nelíbí celé rodině, zejména bratru Linusovi a jeho matce. Linus proto zahájí "záchrannou" akci. Nechává Davida sednout na šampusové skleničky, které má na párty v zadní kapse kalhot a jeho poraněním zabránit jeho dalšímu styku se Sabrinou. Úlohu svého mladšího bratra Davida, do kterého je Sabrina nadále zamilovaná, přebírá sám. Hodlá Sabrinu svést a poté opět odklidit zpět do Paříže tak, aby nebránila Davidově plánovanému sňatku s Elizabeth Tysonovou. Nicméně celá akce se mu vymkne z ruky, stane se to, co on sám neplánoval, do krásné a mladé Sabriny se zamiluje. Film končí happyendem v Paříži, kam se Linus za Sabrinou vydá letadlem Concorde.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Harrison Ford Linus Larrabee
Julia Ormondová Sabrina Fairchildová
Greg Kinnear David Larrabee
Nancy Marchandová Maude Larrabeeová
John Wood Thomas Fairchild
Richard Crenna Patrick Tyson
Angie Dickinsonová Ingrid Tysonová
Lauren Hollyová Elizabeth Tysonová
Dana Ivey Mack
Miriam Colon Rosa
Elizabeth Franz Joanna
Fanny Ardant Irene
Valérie Lemercier Martine
Patrick Bruel Louis
Becky Ann Baker Linda

Rozdíly oproti předchozí verzi[editovat | editovat zdroj]

 • barevný film, původní film byl černobílý
 • děj filmu je časově posunut přibližně o 40 let později
 • zcela chybí postava Davidova a Linusova otce, starého Olivera Larrabee
 • Sabrinin otec Thomas Fairchild má družku a na konci filmu sdělí své dceři, že během své služby u Larrabeeů vydělal celkem dva miliony dolarů (není chudý)
 • nepoužívají se zde žádné lodě, méně se zde používá automobilů, přibyla doprava vrtulníkem a soukromým letounem
 • původní vyjížďka jachtou po moři spojená s přehráváním gramofonových desek byla nahrazena výletem vrtulníkem + soukromým letadlem na letní sídlo rodiny Larrabee na blíže neidentifikovaný ostrov
 • Sabrina není v Paříži vyškolená kuchařka, ale fotografka
 • pozměněn byl celý závěr filmu, kdy namísto cesty zaoceánským parníkem do Evropy oba hlavní hrdinové letí letadly, Sabrina letí běžnou linkou společnosti Air France, letadlo Boeing 747, Linus letí za ní nadzvukovým letounem Concorde aby ji nejen dohonil, ale i předhonil (odlétá z New Yorku později a přilétá do Paříže dříve)
 • tenisový kurt z původního filmu byl nahrazen soláriem
 • počet Davidových neúspěšných manželství byl zredukován ze tří na jedno
 • řízení rodinných firem se aktivně účastní i matka obou bratrů Maude Larrabeeová
 • Elizabeth Tysonová, Davidova snoubenka, je v této verzi velmi vzdělaná a úspěšná žena-lékařka, její rodina krom toho nepodniká v zemědělství při pěstování kukuřice, ale vlastní velký elektrotechnický koncern.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]