Tootsie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tootsie
Filmový plakát Jana S. Tománka
Filmový plakát Jana S. Tománka
Základní informace
Původní názevTootsie
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka113 min
Žánrkomedie
RežieSydney Pollack
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDustin Hoffman: Michael Dorsey / Dorothy Michaels
Jessica Lange: Julie
Výroba a distribuce
Premiéra17. prosinec 1982
Produkční společnostiMirage Enterprises
Columbia Pictures
Tržby177,2 mil. $
OceněníOscar za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (1981)
Sølvklumpen for beste utenlandske kinofilm (1983)
Cena BAFTA za nejlepší masky a účesy (1984)
National Board of Review: Top Ten Films
Tootsie na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tootsie je americká filmová komedie z roku 1982 režiséra Sydneyho Pollacka s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Jde o typickou převlekovou situační komedii, která je založena na komické záměně mužské a ženské identity sice velmi talentovaného, jinak ale trochu neukázněného a svéhlavého a snad proto dlouho nezaměstnaného herce Michaela Dorseye, který se jednoho dne totálně promění na herečku Dorothy Michaelsovou zvanou Tootsie.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Michael Dorsey (Dustin Hoffman) je velmi talentovaný herec, který herectví pravidelně vyučuje i své mladší kolegy, nicméně je poněkud svéhlavý a neukázněný a proto dlouho nemůže po celém New Yorku získat žádnou práci v divadle ani v televizi. Proto se jednoho dne rozhodne, že zkusí casting na postavu nové ředitelky nemocnice v jednom televizním sitcomu převlečen za ženu (shodou okolností se jedná o roli, o kterou usilovala i jeho přítelkyně). Tuto roli díky svému talentu i značně nezvyklému a originálnímu hereckému projevu nakonec skutečně získá. Postupem doby se jeho nová postava Tootsie stane mezi televizními diváky velice populární. Nicméně nová osobní identita mu způsobuje velké obtíže zejména v osobním životě a značně komplikuje život i jeho známým, přátelům a kamarádům, neboť je nutno tuto jeho proměnu neustále tajit. Při natáčení seriálu se nakonec zamiluje do své kolegyně Julie (Jessica Lange) (se kterou zprvu sdílí dámskou šatnu), stane se jejím přítelem/přítelkyní a sblíží se i s jejím otcem. Tato situace se pro něj nakonec stane natolik neúnosnou, že svoji pravou identitu vyzradí během živého vysílání jednoho z dílů seriálu. Příběh končí otevřeným happyendem, kdy Julie nakonec po delším váhání akceptuje, že její přítelkyně není žena ale muž – oba společně pak spolu odchází po ulici pryč a diskutují spolu o dámských šatech ...

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Poznámky a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Jde o jednu z nejkomediálnějších a nejzábavnějších filmových rolí Dustina Hoffmana, který je svým osobním založením spíše dramatický a vážný herec. Příprava na tuto roli byla pro něj osobně velice náročná a zabrala mu mnoho měsíců.
  • Scénář snímku byl také několikrát přepsán do finální podoby.
  • Společně se starším americkým snímkem Někdo to rád horké jde o jednu z nejznámějších "převlekových" komedií vůbec.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]