Tootsie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tootsie
Původní název Tootsie
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 113 min
Žánr komedie
Režie Sydney Pollack
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Dustin Hoffman: Michael Dorsey / Dorothy Michaels
Jessica Lange: Julie
Výroba a distribuce
Premiéra 17. prosinec 1982
Studio Mirage Enterprises
Ocenění National Film Registry (1998)
Sølvklumpen for beste utenlandske kinofilm (1983)
Tootsie na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tootsie je americká filmová komedie z roku 1982 režiséra Sydneyho Pollacka s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Jde o typickou převlekovou situační komedii, která je založena na komické záměně mužské a ženské identity sice velmi talentovaného, jinak ale trochu neukázněného a svéhlavého a snad proto dlouho nezaměstnaného herce Michaela Dorseye, který se jednoho dne totálně promění na herečku Dorothy Michaelsovou zvanou Tootsie.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Michael Dorsey (Dustin Hoffman) je velmi talentovaný herec, který herectví pravidelně vyučuje i své mladší kolegy, nicméně je poněkud svéhlavý a neukázněný a proto dlouho nemůže po celém New Yorku získat žádnou práci v divadle ani v televizi. Proto se jednoho dne rozhodne, že zkusí casting na postavu nové ředitelky nemocnice v jednom televizním sitcomu převlečen za ženu (shodou okolností se jedná o roli, o kterou usilovala i jeho přítelkyně). Tuto roli díky svému talentu i značně nezvyklému a originálnímu hereckému projevu nakonec skutečně získá. Postupem doby se jeho nová postava Tootsie stane mezi televizními diváky velice populární. Nicméně nová osobní identita mu způsobuje velké obtíže zejména v osobním životě a značně komplikuje život i jeho známým, přátelům a kamarádům, neboť je nutno tuto jeho proměnu neustále tajit. Při natáčení seriálu se nakonec zamiluje do své kolegyně Julie (Jessica Lange) (se kterou zprvu sdílí dámskou šatnu), stane se jejím přítelem/přítelkyní a sblíží se i s jejím otcem. Tato situace se pro něj nakonec stane natolik neúnosnou, že svoji pravou identitu vyzradí během živého vysílání jednoho z dílů seriálu. Příběh končí otevřeným happyendem, kdy Julie nakonec po delším váhání akceptuje, že její přítelkyně není žena ale muž - oba společně pak spolu odchází po ulici pryč a diskutují spolu o dámských šatech ...

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Poznámky a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Jde o jednu z nejkomediálnějších a nejzábavnějších filmových rolí Dustina Hoffmana, který je svým osobním založením spíše dramatický a vážný herec. Příprava na tuto roli byla pro něj osobně velice náročná a zabrala mu mnoho měsíců.
  • Scénář snímku byl také několikrát přepsán do finální podoby.
  • Společně se starším americkým snímkem Někdo to rád horké jde o jednu z nejznámějších "převlekových" komedií vůbec.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]