S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
Stalkershot 2.jpg
Základní informace
VývojářGSC Game World
VydavateléTHQ
GSC Game World
Deep Silver
Cdp.pl
E Frontier
Herní sérieS.T.A.L.K.E.R.
EngineX-Ray Engine
PlatformaMicrosoft Windows
Datum vydání20. března 2007
Žánryfirst-person shooter
survival horor
Herní módyvideohra pro více hráčů
videohra pro jednoho hráče
KlasifikacePEGI 16 a více
ESRB 17 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl (dříve znám jako S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost) je ukrajinská akční počítačová hra viděná pohledem první osoby. Příběh se odehrává po hypotetické druhé černobylské katastrofě v okolních zamořených oblastech a využívá motivy z knihy Piknik u cesty bratří Strugackých a z filmu Stalker od Andreje Tarkovského, který je založen na stejné knize. Hra byla vyvinuta ukrajinskou firmou GSC Game World a do distribuční sítě byla uvolněna v roce 2007.

Příběh předpokládá, že v blízké budoucnosti nastane druhá černobylská katastrofa. Po ní žije v Zóně množství mutantů a objevuje se také spousta anomálií a artefaktů neznámého původu. Hráč, s přezdívkou „Označený“, může plnit různé úkoly anebo postupovat ve hře podle vlastního uvážení. Velký důraz je kladen na výměnný obchod a vzájemnou komunikaci s herními postavami (NPC). Hlavní postava vystupuje jako samotář, který se živí hledáním artefaktů a plněním různých úkolů. Za splnění úkolů je peněžní odměna v rublech. Za ty je pak možné kupovat další výzbroj a výbavu.

Herní příběh a svět[editovat | editovat zdroj]

Mapa zóny

V roce 1986 se svět otřásl silou největší nehody atomové elektrárny v historii. O dvacet let později je vidět, že následky katastrofy byly jen začátek.V roce 2006 přišla další katastrofa. Radioaktivita totiž změnila okolní prostředí do života nebezpečné Zóny, plné nebezpečných anomálií a zmutovaných živočichů. Do této zapomenuté divočiny se vydávají pouze ti nejodvážnější. Ať již za účelem zisku ze získávání vzácných artefaktů, nebo jen za účelem útěku před zákonem. Tito muži si říkají Stalkeři. Hra se odehrává v roce 2012 a uvede hráče do role jednoho z nich, který ztratil paměť a pátrá po tajemné historii Zóny a mystické postavě nazývané Střelec.

Herní mapu tvoří rozlehlá Zóna, která na hráče při každém kroku působí nesmírně realistickým dojmem. Temná, až hororová a depresivní atmosféra zamořené Zóny vás doprovází po celou dobu hraní. Místa jako Pripjať, rudý les a samotné nitro jaderné elektrárny jsou vytvořeny podle skutečných předloh.

Ve hře je dobře propracován cyklus dne a noci. Jsou zde dokonce i velmi dobře propracovány změny počasí a životní potřeby jako je jídlo a energie potřebná pro sprint (při přetížení postavy velkou tíhou předmětů, se energie odčerpává i při chůzi). Ať již očekáváte od hry klidné posezení s ostatními stalkery u ohně za poslechu kytary a ukrajinských stalkerských vtipů, sběr artefaktů a lov nebezpečných monster v nebezpečné Zóně, nebo snad akčnější scény s nepřátelskou armádou hlídající vstup do zóny, to vše vám hra může poskytnout. Možnost komunikace a obchodu s ostatními postavami dává hře nový rozměr.

Nepřátele tvoří armáda, která hlídá zónu před stalkery, nebo třeba "bandité", což jsou kriminálníci uprchlí před zákonem, anomálie které vznikají účinky silného záření a široká škála zmutovaných zvířat od těch méně nebezpečných, až po ty smrtelně nebezpečné, jako třeba smečka slepých psů. Hra nabízí možnost nákupu velkého sortimentu vybavení, zbraní, munice, artefaktů, výstroje a potravin, což je pro úspěšné přežití v zóně téměř nezbytné. Můžete dokonce obchodovat i s obyčejnými Stalkery, kteří neprodávají nic kromě salámu, chleba a pár konzerv a nekupují nic kromě toho samého (nekupují zbraně a munici).

Krajina hry

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je za klad považována především atmosféra zamořené zóny, kterou vývojáři vystihli dokonale, spolu s volností pohybu. Námět čerpá ze skutečných událostí, knižní předlohy a filmového zpracování. Fiktivní příběh hry je od začátku dost poutavý. Grafická stránka hry je na vysoké úrovni. Velice pestré možnosti modifikace hry, navíc možnosti pokusy a omylu.

Mezi zápory patří především vysoká obtížnost, která mnohé slabší hráče odrazuje, občas divně se chovající fyzikální engine, také některé chyby v umělé inteligenci postav. Mezi zápory patří i místy přespříliš akčních scén a podceněná účinnost zbraní. Ačkoliv je hra ukrajinská a odehrává se na Ukrajině, postavy ve hře hovoří rusky a i nápisy na různých cedulích jsou psány ruštinou.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]