S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
Vývojář GSC Game World
Vydavatel bitComposer
Distributor bitComposer
Design GSC Game World
Série S.T.A.L.K.E.R.
Engine X-Ray V1.6
Poslední verze 1.6.02
Platformy Microsoft Windows
Datum vydání Společenství nezávislých států 2. říjen 2009

USA+Kanada 2. únor 2010[1]
Evropská unie 5. únor 2010[2]
Austrálie 25. únor 2010

Žánr FPS s otevřeným světem
Módy singleplayer, multiplayer
Hodnocení ESRB: M
Média DVD
Ovládání klávesnice, myš
Mature 17+ PEGI 16 USK 18
Webové stránky cop.stalker-game.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Stalker: Call of Pripyat (ukrajinsky: Поклик Прип'яті, rusky: Зов Припяти) je stand alone sequel (tzn. není zapotřebí původní hra) k prvnímu dílu S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. Jedná se o first-person počítačovou střílečku ukrajinského studia GSC Game World. Podle tvůrců se má jednat o nejlepší díl z celé trilogie. Call of Pripyat běží opět na zdokonaleném X-Ray enginu a vylepšeném A-life systému. Oproti předchůdcům se hra odehrává na zcela nových lokacích, které jsou výrazně rozlehlejší, což se projevuje vyšší hardwarovou náročností (zejména pak paměti). Tvůrci také sází na 70 precizně vylepšených vedlejších questů.

X-Ray 1.6 Engine[editovat | editovat zdroj]

Hra běží na zdokonaleném X-ray enginu, který nově podporuje DirectX 11[3]. Call of Pripyat (platí i pro předchozí tituly) je ovšem schopen využívat pouze 2 jádra CPU, což na vícejádrových CPU působí zbytečné problémy (zejm. QuadCore).

Patche[editovat | editovat zdroj]

 • 2. listopadu 2009 uvolněn patch, který aktualizuje hru na verzi 1.6.01. Řeší zejména záležitosti okolo DirectX11 a opravuje některé pády hry.
 • 21. ledna 2010 uvolněn patch, který aktualizuje hru na verzi 1.6.0.2. Ten optimalizuje výkon a opravuje několik chyb. Patch můžete stahovat např. z FileFront.
 • Další patche již vydávány nebudou, ačkoli hra stále trpí velkým množstvím bugů. Tento postup je však u GSC již zcela běžný. Některé bugy se dokonce přenášejí i z předchozích titulů aniž by byly řešeny (např. propadávání předmětů skrz textury, problémy s vylepšením zbraní a další).

Lokace[editovat | editovat zdroj]

Stará čerpací stanice v oblasti Zaton

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat obsahuje 3 hlavní lokace - Zaton (Pripjaťské bažiny), Jupiter (průmyslová oblast Jupiter s železniční stanicí Janov) a Pripyat (východní část města Pripjať). Mezi těmito 3 mapami lze libovolně přecházet (na rozdíl od předchozích titulů je to zde řešeno pomocí navigátorů, kteří vás za určitý obnos zavedou na jinou mapu). Dále jsou zde 2 menší samostatné lokace - podzemní průchod z Jupiteru do Pripyati a tajná laboratoř X8, do kterých hráče zavede herní příběh.[4]

Frakce[editovat | editovat zdroj]

Ve hře se nachází několik frakcí:[5]

 • Stalkeři: nazývání také jako Svobodní Stalkeři/Samotáři jsou osamocení jedinci nebo sjednocená skupina odvážlivců, kteří přišli do Zóny hledat artefakty, skrývat se před zákonem nebo jen hledat dobrodružství. Jejich živobytím je hledání a následný prodej artefaktů, také se živí lovem mutantů nebo hlídáním objektů. Většina Stalkerů se stará sama o sebe a ostatním frakcím nevěnuje přílišnou pozornost. Vůči všem se chovají neutrálně, kromě Banditů, se kterými jsou ve válce.
 • Bandité: jsou lupiči a nájezdníci, bez výčitek svědomí. Mají své základny a vůdce, ale často jsou neorganizovaní. Jejich velikost je malá, jejich vybavení levné a nekvalitní. Hlavně proto, že se přizpůsobují stylu partyzánské války a operují v malých skupinách. Jsou ve válce se Stalkery, které vydírají placením výpalného, okrádají o artefakty a v neposlední řadě také zabíjejí.
 • Svoboda: polovojenská organizace, která se snaží o volný přístup do Zóny. Tvoří ji anarchisté, hipíci, volnomyšlenkáři, huliči marihuany ale i Stalkeři, kteří již nechtějí žít na vlastní pěst. Jsou jednou z největších a nejlépe vyzbrojených frakcí v Zóně. Nosí zelené maskovací obleky nebo brnění s tmavomodrými nebo oranžovými doplňky. Často vyrážení se Stalkery hledat artefakty, které potom zpeněží. Nemají v lásce Armádu a Vědce, kteří podle nich Zónu zneužívají k výzkumu a pokusům. Jsou skálopevně přesvědčeni, že Zóna je přínosem pro celé lidstvo a jakmile Armáda a Vědci odejdou začne se Zóna chovat přátelsky a mírumilovně. Jsou ve válečném stavu s Povinností, se kterou sdílí nádraží Janov jako neutrální území.
 • Povinnost: polovojenská organizace, která se snaží o zničení Zóny a zabránit tak její expanzi do okolního světa. Díky tomu mají dobré vztahy s Vědci. Nosí černé obleky a brnění s červenými doplňky. Je to jedna z největších frakcí v Zóně. Jejím zakladatelem je generál Tačenko. Řady Povinnosti tvoří příslušníci bývalé vojenské expedice, kteří přežili nástrahy a hrůzy Zóny. Do svých řad ale rekrutují i Stalkery. Její příslušníci jsou disciplinovaní, mají přísný vojenský kodex a vojenský režim (zkrátka úplný opak Svobody). Bojovníci Povinnosti chrání Stalkery před kreaturami, vypalují doupata mutantů, zabíjejí každého příslušníka nebo sympatizanta Svobody a pomáhají Vědcům. Jsou ve válečném stavu se Svobodou.
 • Monolit: je tajemná organizace bojovníků, fanaticky věřících v Monolit/Velký Krystal. Všichni členové Monolitu byli původně obyčejní Stalkeři, kteří se snažili (a další stále snaží) dostat do centra Zóny k bájnému "Plniči Přání". Jakmile se dostanou do centra Zóny, psi-zařízení získá kontrolu nad jejich myšlenkami a ze Stalkerů se stávají naprogramovaní roboti, bez svobodné vůle, uctívající "Velký Krystal" jako nejvyšší božstvo. Jelikož se do centra Zóny snaží dostat nadále velký počet lidí, jsou počty Monolitu značné. Příslušníci Monolitu jsou velmi dobře vycvičení i vyzbrojení, jejich obleky patří k těm nejmodernějším a nejkvalitnějším v Zóně. Uniformy mají světlé maskování s hnědými doplňky. Nezbytnou část uniformy tvoří také světle zelená taktická vesta. Je záhadou odkud získávají všeho vybavení a výcvik, ale pravděpodobně je dotují organizace, které nacházející se mimo Zónu. Bojují do posledního dechu a nikdy se nevzdávají. I kdyby stáli proti tisícinásobné přesile a silnějším zbraním. Jsou nepřátelští vůči všem frakcím a v Pripjaťi neustále bojují s Armádou.
 • Armáda: pracuje pro ukrajinskou vládu. Stará se o to, aby se do Zóny nedostalo více Stalkerů než je nutné a nedošlo tak k většímu rabování. Stejně jako Povinnost se snaží o zničení Zóny. Nerada do Zóny pouští lidi. Nemá v lásce Stalkery, kvůli tomu, že vynášejí do vnějšího světa radioaktivní materiál (artefakty). Vojáci jsou dobře vyzbrojení a vybavení a k dispozici nají i těžké zbraně. Maskovací uniformy s taktickými vestami a silná brnění poskytují vojákův v boji dostatečnou ochranu. Výsadkáři, kteří měli za úkol zajistit elektrárnu a sarkofág byli ve vrtulnících vysláni směrem k Černobylu. Došlo však k nehodě a přeživší vojáci se po strastiplné cestě dostali do Pripjaťi, kde neustále válčí s Monolitem. K ostatním frakcím se Armáda chová neutrálně.
 • Vědci: stejně jako Armáda pracují pro ukrajinskou vládu. Do Zóny byli vysláni za účelem zkoumání zdejšího ekosystému (flóry, fauny, anomálií a artefaktů). Mohou provádět různé technické úpravy na oblecích a mají k dispozici vynikající léky a stimulanty. Vědci jsou lepší myslitelé, ale horší bojovníci a proto jsou nuceni najímat na ochranu svého bunkru č zkoumání oblastí Žoldáky, Stalkery nebo bojovníky Povinnosti. Vědci jsou neutrální ke všem frakcím a nejsou zapojeni do žádných konfliktů.
 • Žoldáci: se za peněžitou odměnu nechávají najímat k různým úkolům. Hlídají určité objekty či hledají tajné dokumenty. Žoldáci pracují především ve skupinkách. Nezajímá je Zóna, ani to, co se v ní děje, jsou v Zóně jen kvůli odměně. Mají moderní zbrojní arzenál dodávaný ze Západu a nosívají charakteristické šedomodré obleky a plynové masky. Dostávají se i do Pripjaťi, kde pátrají po tajných laboratořích. Financuje je klient, který se nachází mimo Zónu a má zájem o informace, týkající se psi-zařízení, která se vyvíjela a testovala přímo v Pripjaťi. Žoldáci jsou k ostatním frakcím neutrální.
 • Zombie: Stalkeři, vojáci, bandité, zkrátka všichni, kteří se radiaci vystavovali více než bylo snesitelné. Dlouhodobé působení radiace si u nich vyžádalo krutou daň v podobě trvalého poškození mozku. Zbláznili se a stali se z nich "chodící mrtvoly". V Zóně se jich vyskytují velké počty. I když zombie můžou využít svých zbraní, jsou velice hloupé, pomalé a těžkopádné jelikož ztratili své předchozí dovednosti. Pří konverzacích mezi sebou mluví jen v útržcích vět a nesrozumitelných formulacích. Jsou velmi agresivní a útočí na vše živé, co se ocitne v jejich dosahu (kromě příslušníků Monolitu). Ve větší počtech mohou být nebezpeční.

Mutanti[editovat | editovat zdroj]

V jednotlivých lokacích můžete vyjma nepřátelských jednotek narazit také na věčně hladové mutanty. Ty mají nejrůznější podoby od malých krys (Tarbíci), přes relativně neškodné Flaksy až po opravdové zabijáky jako je např. Chiméra.[6]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Screenshot z oblasti Zaton

Hra začíná v čase po předchozích dílech - v srpnu 2012. V úvodu hry se hráč dozví, že ukrajinská armáda do Zóny poslala několik vrtulníků, které se všechny za záhadných okolností zřítily. Hráč hraje za postavu majora Děktarjeva a je poslán za účelem zjistit, co se stalo s vrtulníky a prozkoumat evakuační místa s cílem najít ty, kteří případně přežili.

Hráč začíná v lokaci Zaton, kde se spřátelí se Stalkery a jeho prvním úkolem je nalezení helikoptér a objasnění příčin pádu.[7]

Freeplay[editovat | editovat zdroj]

Po splnění poslední mise se hráč může rozhodnout zda nasedne do evakuačního vrtulníku nebo po výzvě na odchod zvolí odpověď Ne a hra pokračuje v tzv. Freeplay módu dále. Hráč pak má možnost splnit některé vedlejší mise, které ještě nedokončil, získat některá ocenění nebo se jen libovolně toulat Zónou. Hru může kdykoli ukončit u libovolného průvodce zvolením možnosti "Chci opustit zónu."[8]

Konce[editovat | editovat zdroj]

Ke konci hry se lze dostat mnoha způsoby a závěrů (konců) hry je mnoho. Záleží např. zda se hráč přidá ke Svobodě či Povinnosti, zda pomůže banditům nebo Fousáčovi (barman ze Skadovska), zda nalezne Oázu atd.

Zbraně[editovat | editovat zdroj]

Ve hře jsou k dispozici následující zbraně, které jsou zpracované podle skutečných předloh:[9]

Pistole[editovat | editovat zdroj]

Skutečný název zbraně Název v Call of Pripyat Hmotnost Střelivo Standardní velikost zásobníku Granátomet Optický zaměřovač Tlumič Další
Makarov PM PMm 0,50 kg 9x18 mm 8 nábojů nelze nelze nelze možno změnit kalibr na 9x19
Fort-12mk2 Fora-12 0,83 kg 9x18 mm 12 nábojů nelze nelze nelze možno změnit kalibr na 9x19
Beretta 92F Martha 1,00 kg 9x19 mm 15 nábojů nelze nelze lze natrvalo domontovat možno změnit kalibr na 9x18
Walther P99 Walker P9m 0,69 kg 9x19 mm 16 nábojů nelze nelze lze natrvalo domontovat
Browning HP HPSS-1m 0,88 kg 9x19 mm 13 nábojů nelze nelze nelze možno změnit kalibr na 9x18
Colt 1911 Kora 919 1,14 kg .45 ACP 7 nábojů nelze nelze nelze
SIG P220 SIP-t M220 0,72 kg .45 ACP 7 nábojů nelze nelze lze připojit
Heckler & Koch USP Compact UDP Compact 0,72 kg .45 ACP 12 nábojů nelze nelze lze připojit
IMI Desert Eagle Black Kite 1,00 kg .45 ACP 12 nábojů nelze nelze nelze

Brokovnice[editovat | editovat zdroj]

Skutečný název zbraně Název v Call of Pripyat Hmotnost Střelivo Standardní velikost zásobníku Granátomet Optický zaměřovač Tlumič Další
TOZ 34 Lovecká brokovnice 3,10 kg 12x70 mm 2 broky nelze nelze nelze dvouhlavňová (lze vystřelit oba broky téměř současně)
TOZ 66 Upilovaná brokovnice 1,90 kg 12x70 mm 2 broky nelze nelze nelze dvouhlavňová (lze vystřelit oba broky téměř současně)
Mossberg Maverick 88 Chaser 13 3,00 kg 12x70 mm 7 broků nelze nelze nelze Možno získat i unikátní variantu Predator
Franchi SPAS-12 SPSA-14 4,40 kg 12x70 mm 8 broků nelze nelze nelze lze si objednat Carrabiner na 10 broků
Armsel Protecta Eliminator 3,00 kg 12x70 mm 12 broků nelze nelze nelze

Útočné pušky[editovat | editovat zdroj]

Skutečný název zbraně Název v Call of Pripyat Hmotnost Střelivo Standardní velikost zásobníku Granátomet Optický zaměřovač Tlumič Další
Heckler & Koch MP5 Viper 5 2,50 kg 9x19 mm 30 nábojů nelze nelze lze připojit možno změnit kalibr na 9x18
AKS 74U AKM-74/2U 2,70 kg 5.45x39 mm 30 nábojů nelze nelze nelze
AKS 74 AKM-74/2 3,30 kg 5.45x39 mm 30 nábojů lze připojit po upgradu lze připojit nelze možno změnit kalibr na 5.56x45 mm
AN-94 Abakan AC 96/2 4,00 kg 5.45x39 mm 30 nábojů po upgradu lze připojit lze připojit nelze
Enfield L85A1 IL86 5,00 kg 5.56x45 mm 30 nábojů nelze vestavěn lze natrvalo domontovat možno změnit kalibr na 5.45x39 mm
Z-M LR 300 TRs301 2,70 kg 5.56x45 mm 30 nábojů lze připojit lze připojit lze připojit
SIG SG-550 SGI-5K 4,50 kg 5.56x45 mm 30 nábojů lze připojit nelze nelze
Heckler & Koch G36 GP37 3,60 kg 5.56x45 mm 30 nábojů nelze vestavěn nelze
FN F2000 FT-200M 4,60 kg 5.56x45 mm 30 nábojů vestavěn vestavěn nelze
AS VAL SA Avalanche 2,50 kg 9x39 mm 20 nábojů nelze lze připojit vestavěn
OTs-14 Groza Tunder S14 3,20 kg 9x39 mm 20 nábojů vestavěn nelze nelze lze získat Storm na munici varšavské smlouvy

Odtřelovací pušky[editovat | editovat zdroj]

Skutečný název zbraně Název v Call of Pripyat Hmotnost Střelivo Standardní velikost zásobníku Granátomet Optický zaměřovač Tlumič Další
VSS Vintorez Vintar BC 3,20 kg 9x39 mm 10 nábojů nelze vestavěn nelze
SVU SVUm2 4,40 kg 7.62x54 mm 10 nábojů nelze vestavěn nelze
SVD SVDm2 4,90 kg 7.62x54 mm 10 nábojů nelze vestavěn nelze

Unikátní zbraně[editovat | editovat zdroj]

Skutečný název zbraně Název v Call of Pripyat Hmotnost Střelivo Standardní velikost zásobníku Granátomet Optický zaměřovač Tlumič Další
PKM RP-74 7,50 kg 7.62x54 PP 100 nábojů nelze nelze nelze Se zbraní nelze běhat; Možno získat i unikátní variantu Zulusova RP-74
RPG-7 RPG-7u 5,50 kg Hlavice OG-7R 1 raketa nelze vestavěn nelze Extrémní destrukční schopnost
Gaussova puška Gaussova puška 5,50 kg Baterie 10 nábojů nelze vestavěn nelze Zbraň obdržíte po splnění mise: Předmět 62; Každého Stalkera i mutanta (vyjma pseudogiganta) lze touto zbraní zabít na 1 náboj - v případě, že nepřátelé stojí v řadě, lze jich "prostřelit" i více na 1 výstřel

Téměř všechny zbraně lze vylepšit u techniků. V Zatonu u technika jménem Kardan a v Jupiteru u technika Nitráka. Těm je třeba donést 3 druhy nářadí - nářadí pro základní práci, nářadí pro jemnou práci a nářadí pro kalibraci. Pak mohou provádět všechny úpravy.

Artefakty[editovat | editovat zdroj]

Jeden z objektů, který byl přidán do hry podle skutečné předlohy (oblast Jupiter, poblíž stanice Janov)
Hlavní hrdina, major Děktarjev (mайор Дегтярёв)

Ve všech 3 hlavních lokacích se vyskytují tzv. anomálie[10], což jsou místa o průměru cca 10-25 metrů, kde se formují artefakty. Ty lze pomocí detektorů nalézt a sebrat. Tyto artefakty můžete prodat obchodníkovi nebo si je nechat a využívat je (viz tabulka). Rozeznáváme 4 základní druhy anomálií: žárové, chemické, elektrické a gravitační. Ve hře jsou 4 typy detektorů[11]: Základní detektor Echo, pokročilý detektor Medvěd (ukazuje směr), profesionální detektor Veles (ukazuje přesnou polohu artefaktu) a detektor Svarog (vylepšený Veles, který navíc ukazuje anomální částice).

Název[12] Schopnosti Radiace[12] Cena
Baterka Obnova výdrže +2 1 7200
Skořápka Obnova výdrže +4 2 14400
Sněhová vločka Obnova výdrže +6 3 21600
Máminy korálky Uzdravování ran +2 1 7200
Oko Uzdravování ran +4 2 14400
Plamen Uzdravování ran +6 3 21600
Krystal Před ohněm +3 1 2400
Ohnivák Před ohněm +6 2 4800
Kamenná krev Před chemií +3 1 2400
Masová kulička Před chemií +6 2 4800
Jiskřič Před elektřinou +3 1 2400
Blesk Před elektřinou +6 2 4800
Kamenný květ Před psi +3 1 3600
Měsíční světlo Před psi +6 2 7200
Duše Obnova zdraví +2 2 7200
Koblížek Obnova zdraví +4 2 14400
Světluška Obnova zdraví +6 3 21600
Noční hvězda Nesená hmotnost +4 1 7200
Gravi Nesená hmotnost +8 2 14400
Zlatá rybka Nesená hmotnost +12 3 21600
Medúza - -2 4800
Křivák - -3 9600
Bublina - -4 14400
Kompas Před chemií, ohněm, elektřinou, psi +3, Obnova výdrže +2 4 nelze koupit

Ve hře lze ještě nalézt další 2 unikátní artefakty, které jsou součástí misí pro vědce a nelze je opětovně nalézt.

Kompas lze získat od Noa v Zatonu, dohromady jej můžete získat dvakrát. Pokud jej ale poždádte o třetí, začne po hráči střílet. Nutno dodat, že Kompas prodáte pouze za účelem mise, druhý Kompas (o který si případně řeknete) je neprodejný.

Artefakty se částečně obnovují při emisích, před kterými je třeba se ukrýt.[13]

Systémové požadavky[editovat | editovat zdroj]

[14] Minimální požadavky Doporučené požadavky
Mikroprocesor Intel Pentium 4 2,0 GHz / AMD XP 2200+ Intel Core 2 Duo E7400 / AMD 64 X2 5600+
Grafická karta nVidia GeForce 5700 / ATI Radeon 9600 / 128MB DirectX 9c kompatibilní nVidia GeForce 9800 GTX / ATI Radeon HD 4850 / 512 MB DirectX 9.C kompatibilní
RAM 512 MB 2 GB

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. (anglicky)Vydání v Americe
 2. (anglicky)Vydání v Evropě
 3. (česky)DirectX 10 vs DirectX 11 v testu na pctuning.cz
 4. (rusky)Detailní mapy všech lokací s vyznačením skrýší
 5. (rusky)Popisy všech frakcí ve hře
 6. (rusky)Popisy všech mutantů ve hře
 7. (česky)Recenze na Bonusweb.cz
 8. (anglicky)Freeplay
 9. (rusky)Přehled všech zbraní ve hře
 10. (rusky)Přehled anomálií
 11. (rusky)Přehled všech detektorů ve hře
 12. a b (rusky)Přehled všech artefaktů ve hře
 13. Průběh emise
 14. GRÜN, David. Hardwarové nároky S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat. bonusweb.idnes.cz [online]. 2009-05-19 [cit. 2013-07-06]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]