Rowan Atkinson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rowan Atkinson
Rowan Atkinson v roce 2011
Rowan Atkinson v roce 2011
Rodné jméno Rowan Sebastian Atkinson
Narození 6. ledna 1955 (61 let)
Spojené království Consett, Anglie
Alias Mr. Bean
Aktivní roky 1979-
Manžel/ka Sunetra Sastry (1990-)
Český dabing Jiří Prager
Jiří Lábus
Cena BAFTA
Nejlepší výkon v lehké zábavě
1981-Not the Nine O'Clock News (Nezprávy v devět)
1990- Blackadder Goes Forth

Rowan Sebastian Atkinson CBE (* 6. ledna 1955, Consett, Spojené království) je britský komik, známý zejména jako Mr. Bean.

Narodil se do selské rodiny a už odmala projevoval nadání rozesmívat lidi, přesto se nechtěl stát komikem. Chtěl povolání se stálým a jistým platem. Po studiích na univerzitách v Newcastlu a Oxfordu se však komikem stal. Začal psát pro divadlo v Oxfordu Playhouse a uplatnil se i jako divadelní komik. V roce 1979 pronikl do televize jako herec a scenárista v seriálu BBC Nezprávy v devět. Seriál byl velmi úspěšný a díky němu obdržel ocenění British Academy Award a stal se osobností BBC pro rok 1980. Jeho úspěchy pokračovaly a zajišťovaly mu růst popularity. V roce 1983 si zahrál vedle Seana Conneryho v bondovce Nikdy neříkej nikdy.

Od roku je 1990 ženatý se Sunetrou Sastry, s níž má dvě děti, Lily a Benjamina. Vlastní dvě filmové společnosti, Tiger Television a Tiger Aspect Films. Je velký milovník rychlých aut a v roce 2011 se účastnil televizní show Top Gear jako host.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]