Černá zmije

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Černá zmije
Původní název Blackadder
Žánr sitcom
Formát seriál
Námět Richard Curtis
Rowan Atkinson
Hrají Rowan Atkinson
Tony Robinson
Tim McInnerny
Miranda Richardson
Stephen Fry
Hugh Laurie
Skladatel znělky Howard Goodall
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Počet řad 4
Počet dílů 24 + 3 speciály (seznam dílů)
Obvyklá délka 30 minut
Produkce a televizní štáb
Producent John Lloyd
Premiérové vysílání
TV stanice BBC One
Vysíláno 15. 6. 19832. 11. 1989
Černá zmije na ČSFD

Černá zmije (anglicky Blackadder) je britský komediální televizní seriál s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli. Ve Velké Británii byl vysílán v letech 19831989, v ČR ho s českým dabingem vysílala TV Nova. Natočeny byly čtyři série a několik speciálních dílů, pokaždé z jiného historického období - spojujícím prvkem je hlavní hrdina Edmund Černá zmije a jeho sluha Baldrick. Pod první sérií jsou autorsky podepsáni Richard Curtis a Rowan Atkinson, od druhé série pak Atkinsona nahradil Ben Elton. V roce 2004 byla Černá zmije v anketě BBC zvolena druhým nejlepším britským sitcomem všech dob.[1]

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Každá série je situována do jiného historického období, s čímž souvisí i jiné role hrané jednotlivými postavami. Hlavní hrdina seriálu, Edmund Černá zmije, je cynický prospěchář, který se snaží využít každé příležitosti k obohacení a zisku postavení, což se mu málokdy podaří. Ve všech sériích ho doprovází jeho pobočník, věrný sluha Baldrick. Mezi další významné nebo opakující se postavy patří lord Percy, Melchett, královna Alžběta I., princ regent a lord Flasheart. Kromě nich se zde také objevuje pod různými jmény postava pleticháře a mistra převleků toužícího po trůnu a postava superhrdiny, jehož přehnané sebevědomí a povýšené chování je parodií na podobné postavy z jiných seriálů a filmů. Zvyklostí je, že v poslední epizodě každé série zemře alespoň jedna z postav, většinou však všechny.

Série a speciální díly[editovat | editovat zdroj]

1. série[editovat | editovat zdroj]

První série je situována do vrcholného středověku, konkrétně do roku 1485, a začíná v předvečer bitvy na Bosworthském poli. Edmund Černá zmije zde vystupuje jako syn Richarda IV., synovce Richarda III., který se ujímá vlády poté, co Edmund krále ve zmíněné bitvě zabije. Dále v díle Arcibiskup je zmiňováno obeslání všech 3 papežů (Velké papežské schisma však trvalo od Koncilu v Pise 1409 do ukončení Koncilu v Kostnici 1417).

V prvním díle této série si také Edmund vymyslí jméno, pod kterým má v plánu vejít do dějin: Edmund Černá zelenina. Ale poslechne Baldricka a jméno si vzápětí změní na méně úsměvné Edmund Černá zmije.


Seznam epizod

Epizoda Originální název Český název
1 The Foretelling Věštba
2 The Queen of Spain's Beard Vousy španělské královny
3 The Archbishop Arcibiskup
4 Born To Be King Zrozen pro trůn královský
5 Witchsmeller Persuivant Čáryčichač a Lovec čarodějnic
6 The Black Seal Černá pečeť

2. série[editovat | editovat zdroj]

Druhá série je situována do Anglie za vlády královny Alžběty I., do doby hrdinských zámořských výprav.


Seznam epizod

Epizoda Originální název Český název
1 Bells Zvony
2 Head Hlava
3 Potato Brambora
4 Money Peníze
5 Beer Pivo
6 Chains Pouta

3. série[editovat | editovat zdroj]

Ve třetí sérii, která se odehrává na přelomu 18. a 19. století, dochází k mírnému prohození rolí: Edmund zde představuje sluhu Prince z Walesu.


Seznam epizod

Epizoda Originální název Český název
1 Dish And Dishonesty Plány a nepoctivost
2 Ink And Incapability Inkoust a neschopnost
3 Nob And Nobility Drchnička a šlechta
4 Sense And Senility Cit a senilita
5 Amy And Amiability Roztomilá Amy
6 Duel And Duality Souboj a dvojník

4. série[editovat | editovat zdroj]

Odehrává se za 1. světové války, v roce 1917, převážně v rozbahněných zákopech v první britské linii. Černá zmije zde má hodnost kapitána, Baldrick dosáhl na hodnost svobodníka a ústřední trojici tentokrát doplňuje poručík George. V této sérii se Edmund především snaží vyhnout sebevražednému útoku na nepřátelské pozice.


Seznam epizod

Epizoda Originální název Český název
1 Captain Cook Frontový malíř
2 Corporal Punishmen Polní soud
3 Major Star První dáma
4 Private Plane Letecká esa
5 General Hospital Vojenský lazaret
6 Goodbyeee Sbohem

Speciální díly[editovat | editovat zdroj]

Kromě dílů zařazených do sérii byly natočeny ještě další 3 speciální díly, jejichž hrdinou je opět Edmund Černá zmije.

 • Léta kavalírů (Blackadder: The Cavalier Years) (1988)
 • Vánoční koleda u Černé zmije (Blackadder's Christmas Carol) (1988)
 • Kupředu, zpátky jen krok (Blackadder: Back & Forth) (1999)

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Vývoj seriálu[editovat | editovat zdroj]

S nápadem původně přišli Rowan Atkinson a Richard Curtis. Protože se chtěli vyhnout srovnání s jiným velmi úspěšným sitcomem Hotýlek (za kterým stál John Cleese z britské komediální skupiny Monty Python), rozhodli se pro historický sitcom.[2][3] V roce 1982 vznikla nikdy neodvysílaná pilotní epizoda, která tvůrcům zajistila smlouvu na šestidílný seriál. Rozpočet byl velkorysý a tak se natáčelo v exteriérech, hlavně na hradě Alnwick a v jeho okolí.[4][5] Další peníze šly do rozsáhlého komparsu, koní a drahých středověkých kostýmů. Atkinson o natáčení první série řekl:

První série byla trochu zvláštní, taková extravagantní. Těch šest dílů stálo milion liber... [což] bylo hodně peněz na utracení... Všechno to vypadalo skvěle, ale nebylo to tak vtipné, jak jsme chtěli.[2]

Kvůli vysoké ceně první série se v BBC zdráhali podepsat smlouvu na další sérii, dokud se sitcom podstatně nevylepší a nesníží se náklady – vyjednávání nakonec trvalo tři roky.[6] Atkinson se už nechtěl na sitcomu podílet i autorsky, a tak ho nahradil spisovatel a komik Ben Elton.

Černá zmije II se už natáčela pouze ve studiu (a to před živým obecenstvem, na rozdíl od první série, kde se divákům pouštěly už hotové epizody). Elton přidal více vtipů a také navrhl zásadní změny v charakterech postav: z Baldricka se stal hloupý pobočník, zatímco Edmund Černá zmije se proměnil v prohnaného patolízala. Tento model byl pak používán i v dalších sériích.[7]

Do exteriérů se natáčení vrátilo až ve speciálním dílu Kupředu, zpátky jen krok, jehož rozpočet byl odhadován na tři miliony liber. Ten už ale společnost BBC nefinancovala sama – podíleli se na něm i společnosti Tiger Aspect, Sky Television a the New Millennium Experience Company.[8][9][10]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

 • Rowan Atkinson jako Edmund Černá zmije, hlavní hrdina celé série.
 • Tony Robinson jako Baldrick, Edmundův sluha.
 • Stephen Fry jako Melchett: ve druhé sérii je to Lord Melchett, podlézavý rádce královny Alžběty I., a ve čtvrté sérii je to hlučný generál Melchett. Kromě toho hrál Fry i krále Karla I. ve třetí sérii a několik různých postav se speciálním dílu Kupředu, zpátky ani krok.
 • Tim McInnerny jako Lord Percy Percy, Edmundův prostoduchý společník v první a druhé sérii. Ve čtvrté sérii hrál McInnerny kapitána Kevina Darlinga – tuto roli si pak zopakoval i ve speciálním dílu Kupředu, zpátky jen krok. Ve třetí sérii se objevil pouze jako hostující postava Drchnička Rolní (The Scarlet Pimpernel).
 • Hugh Laurie jako George ve třetí (princ regent) a čtvrté sérii (poručík George). Laurie se krátce objevil i v druhé sérii jako Simon Partridge a poté jako Princ Ludwig Nezničitelný – tuto roli si pak zopakoval i ve speciálním dílu Kupředu, zpátky jen krok.
 • Miranda Richardson jako královna Alžběta I. ve druhé sérii (a také ve speciálních dílech Kupředu, zpátky ani krok a Vánoční koleda u Černé zmije). Hostovala i ve třetí sérii jako Amy Hardwood (loupežník Shadow) a ve čtvrté sérii jako vzorná zdravotní sestra Mary.

Titulní píseň[editovat | editovat zdroj]

Titulní píseň od Howarda Goodalla si v seriálu udržuje stále stejnou melodii, její styl se ale mění podle období, do kterého jsou série zasazeny. V první sérii jsou tak použity hlavně trubka a tympány, přičemž fanfáry mají evokovat zvuk typických středověkých dvorních fanfár. V druhé sérii je to zobcová flétna, smyčcové kvarteto a elektrická kytara. Třetí série používá hoboj, violoncello a cembalo (ve stylu menuetu). Ve čtvrté sérii je píseň hrána vojenskou kapelou, ve speciálním dílu Vánoční koleda u Černé Zmije je zpívána koledníky a v ostatních speciálních dílech je nahrána orchestrem.[11]

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Tvůrci i představitelé hlavních rolí jsou pravidelně dotazováni na možnost pokračování slavného seriálu, buď ve formě 5. série nebo filmu. Přestože oficiálně zatím nebylo potvrzeno nic, existuje mnoho více či méně propracovaných návrhů:

 • 60. léta (rocková skupina Black Adder Five)[12]
 • Ruská revoluce (Red Adder – Červená zmije – jako poručík tajné policie)[13]
 • Divoký západ
 • Pravěk (neandrtálec Černá zmije)
 • Holocaust/zajatecký tábor za 2. světové války[14]
 • Budoucnost (Star Adder – Hvězdná zmije)[15]
 • Batadder (parodie na Batmana)

Média[editovat | editovat zdroj]

Všechny čtyři série jsou dostupné na DVD s novým českým dabingem.[16] V roce 2008 vyšla v nakladatelství XYZ kniha s názvem Černá zmije: Celá ta mizerná dynastie 1485–1917, která obsahuje kompletní scénáře a bonusové „dobové doplňky“.[17]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blackadder na anglické Wikipedii.

 1. http://www.bbc.co.uk/sitcom/
 2. a b I Have a Cunning Plan - 20th Anniversary of Blackadder, dokument BBC Radio 4 vysílaný 23. srpna 2003. Ukázky na stránce bbc.co.uk, ověřeno k 17. dubnu 2008
 3. Interview at Blackadder Hall, ověřeno k 17. dubnu 2008
 4. Alnwick Castle official website, ověřeno k 2. červnu 2008
 5. Locations at the Internet Movie Database, ověřeno k 17. dubnu 2008
 6. Lewisohn, Mark, The Black Adder pro bývalou BBC Guide to Comedy, ověřeno k 17. dubnu 2008
 7. Britain's Best Sitcom - Blackadder, televizní dokument BBC z roku 2004, uváděný Johnem Sergeantem
 8. Blackadder's millennium duel, BBC News, pátek, 13. srpna 1999
 9. 'Black to the Future - Interview with Tony Robinson' v programu Skyview, leden 2000
 10. Trivia na stránce Internet Movie Database, ověřeno k 20. dubnu 2008
 11. "List of Musicians and Singers who Played or Sang on Blackadder and Red Dwarf Themes"
 12. "Richard Curtis: Blackadder was lined up to be Sixties entrepreneur", Sunday Telegraph, 2008-10-12. Ověřeno k 2008-10-12. 
 13. "Atkinson Developing "Black Adder" Film", Darkhorizons.com
 14. http://www.hellomagazine.com/celebrities/2007/04/10/blackadder-return
 15. "Black Adder Program Guide"
 16. http://www.dvdpark.cz/film_dvd-cerna_zmije_1
 17. http://kultura.idnes.cz/kultovni-cerna-zmije-vychazi-se-scenarem-a-urazkami-fhh-/literatura.asp?c=A081216_170233_literatura_kot

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]