Top Gear

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Top Gear
logo pořadu
logo pořadu
Základní informace
Původní název Top Gear
Žánr motoristický
Režie Brian Klein
Phil Churchward
Nigel Simpkiss
James Bryce
Hrají Richard Hammond
James May
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Počet řad 22
Počet dílů 167 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Obvyklá délka 60 minut
Vysílání
TV stanice Spojené království BBC (2002-2015)
Česko Prima Cool
Formát zvuku stereo
Vysíláno 20. října 2002 – 25.3.2015
Posloupnost
Související Top Gear USA
Top Gear na SZ IMDb

Top Gear je motoristický pořad převážně o autech. Začal se vysílat v roce 1977 jako běžný pořad pro motoristy. V průběhu doby a obzvlášť od znovuzahájení v roce 2002 se pořad vyvinul spíše do formátu zábavného pořadu[1] s často šokujícími a nepředvídatelnými scénami. Pořad v současnosti uvádí moderátoři Richard Hammond, James May. Důležitou postavou v pořadu je záhadný testovací jezdec v bílém overalu, známý pod jménem Stig (v jednom vydání pořadu hrál Stiga také Michael Schumacher).[1] Celosvětová sledovanost pořadu je odhadována na 350 milionů diváků.[1]

Premiéry jednotlivých epizod jsou vysílány na britských stanicích BBC - BBC Two a od sezony 14 (2009/2010) také na BBC HD. Pořad je vysílán na různých programech po celém světě (včetně české Prima Cool[2]). Obliba pořadu vedla k vytvoření tří mezinárodních verzí s místním osazením účinkujících - ruské, australské a americké verze Top Gear.

Pořad byl vyzdvihován za styl a přednes, stejně tak i za značné množství kritiky v obsahu a komentářích moderátorů.[3]

Zvláštní kategorií epizod jsou tzv. speciály. V roce 2007 během natáčení pořadu Top Gear: Polar Special dojela expedice Top Gearu v čele s Jeremym Clarksonem a Jamesem Mayem jako první autem na severní magnetický pól.[4] Ve 14. řadě během bolivijského speciálu projeli moderátoři amazonskou džunglí. Projeli Botswanskou pouští a Vietnamem od jihu až na sever na motorkách a také našli pramen Nilu. Často také pořádají závody aut aj.

V březnu roku 2015 bylo pozastaveno další natáčení pořadu, a to z důvodu problémů s moderátorem Jeremy Clarksonem, který ve svém posledním incidentu napadl producenta Oisina Timona. Dne 25.3.2015 ohlásil šéf BBC Tony Hall, že je Jeremy Clarkson propuštěn z BBC. A místo něj je možnost, že nastoupí Chris Evans. [zdroj?] Nicméně zbývající dva moderátoři Richard Hammond a James May prohlásili, že Top Gear bez Clarksona natáčet nebudou.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://bydleni.idnes.cz/moderator-z-poradu-top-gear-si-splnil-sen-postavil-si-dum-z-kostek-lega-1md-/architektura.asp?c=A090827_175813_dum_osobnosti_web
  2. http://www.prima-cool.cz/porad/top-gear
  3. http://www.hybrid.cz/novinky/top-gear-zvolil-toyotu-prius-nejlepsim-autem-do-mesta
  4. http://news.auto.cz/nove-modely/toyota-hilux-arctic-trucks.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]