Top Gear

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Top Gear
logo pořadu
logo pořadu
Základní informace
Původní název Top Gear
Žánr motoristický
Režie Brian Klein
Phil Churchward
Nigel Simpkiss
James Bryce
Hrají Richard Hammond
James May
Jeremy Clarkson
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Počet řad 22
Počet dílů 167 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Obvyklá délka 60 minut
Vysílání
TV stanice Spojené království BBC (2002-)
Česko Prima Cool (2009-)
Formát zvuku stereo
Vysíláno 20. října 2002 –
Posloupnost
Související Top Gear USA
Top Gear na SZ IMDb

Top Gear byl motoristický pořad převážně o autech. Začal se vysílat v roce 1977 jako běžný pořad pro motoristy. V průběhu doby a obzvlášť od znovuzahájení v roce 2002 se pořad vyvinul spíše do formátu zábavného pořadu[1] s často šokujícími a nepředvídatelnými scénami. Pořad do roku 2015 uváděli moderátoři Richard Hammond, James May a Jeremy Clarkson. Důležitou postavou v pořadu je záhadný testovací jezdec v bílém overalu, známý pod jménem Stig (v jednom vydání pořadu hrál Stiga také Michael Schumacher).[1] Celosvětová sledovanost pořadu je odhadována na 350 milionů diváků.[1]

Premiéry jednotlivých epizod jsou vysílány na britských stanicích BBC - BBC Two a od sezony 14 (2009/2010) také na BBC HD. Pořad je vysílán na různých programech po celém světě (včetně české Prima Cool[2]). Obliba pořadu vedla k vytvoření tří mezinárodních verzí s místním osazením účinkujících - ruské, australské a americké verze Top Gear.

Pořad byl vyzdvihován za styl a přednes, stejně tak i za značné množství kritiky v obsahu a komentářích moderátorů.[3]

Zvláštní kategorií epizod jsou tzv. speciály. V roce 2007 během natáčení pořadu Top Gear: Polar Special dojela expedice Top Gearu v čele s Jeremym Clarksonem a Jamesem Mayem jako první autem na severní magnetický pól.[4] Ve 14. řadě během bolivijského speciálu projeli moderátoři amazonskou džunglí. Projeli Botswanskou pouští a Vietnamem od jihu až na sever na motorkách a také našli pramen Nilu. Často také pořádají závody aut aj.

V březnu roku 2015 bylo pozastaveno další natáčení pořadu, a to z důvodu problémů s moderátorem Jeremy Clarksonem, který ve svém posledním incidentu napadl producenta Oisina Timona. Dne 25.3.2015 ohlásil šéf BBC Tony Hall, že je Jeremy Clarkson propuštěn z BBC. A místo něj měl údajně nastoupit Chris Evans.[5] Nicméně zbývající dva moderátoři Richard Hammond a James May prohlásili, že Top Gear bez Clarksona natáčet nebudou. Dne 4.4.2015 byl pořad se slavným triem ukončen, jelikož James May ani Richard Hammond neobnovili svoje smlouvy s BBC. Na jaře 2016 by měl být seriál obnoven se zcela jiným triem, které by se mělo skládat z Philipa Glenistera, Guye Martina a Jodie Kidd.

Moderátoři[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2002 do roku 2015

Od roku 2016

  • Philip Glenister
  • Guy Martin
  • Jodie Kidd
  • Stig

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://bydleni.idnes.cz/moderator-z-poradu-top-gear-si-splnil-sen-postavil-si-dum-z-kostek-lega-1md-/architektura.asp?c=A090827_175813_dum_osobnosti_web
  2. http://www.prima-cool.cz/porad/top-gear
  3. http://www.hybrid.cz/novinky/top-gear-zvolil-toyotu-prius-nejlepsim-autem-do-mesta
  4. http://news.auto.cz/nove-modely/toyota-hilux-arctic-trucks.html
  5. Moderátor Clarkson si díky novému pořadu vydělá stamilióny [online]. . Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]