Robert z Molesme

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert z Molesme
Robert of Molesme.jpg
Narození 1024
Troyes
Úmrtí 17. dubna 1111 (ve věku 86–87 let)
Molesme
Funkce opat
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zakladatelé cisterciáckého řádu, Robert, Alberik a Štěpán Harding

Robert z Molesme (c. 1028 – 17. dubna 1111) byl křesťanský světec a opat, jeden ze zakladatelů cisterciáckého řádu ve Francii.

Život[editovat | editovat zdroj]

Robert se narodil jako šlechtic v kraji Champagne a v patnácti letech vstoupil do opatství Montier-la-Celle blízko Troyes. Kolem roku 1060 byl ustanoven opatem v Saint Michel-de-Tonnerre, ale jeho špatnou pověst se mu nepodařilo napravit, a tak se vrátil zpět do Montier-la-Celle. Později se stal převorem v opatství Saint-Aiyoul.

Jakýsi poustevník žijící v Colanských lesích vyhledal Roberta a požádal ho o vybudování nového kláštera. V roce 1075 Robert dostal povolení od papeže Řehoře VII. k založení kláštera v Molesme v Burgundsku. Zpočátku se komplex skládal jen z pár chýší z větví postavených kolem kaple zasvěcené Nejsvětější Trojici. Opatství v Molesme si získalo velkou autoritu pro jeho zbožnost a svatost. Robertova pověst svatého muže se neustále rozšiřovala. Když se klášterní komplex rozrostl a zbohatl, přišli noví mniši, kteří vstupovali do kláštera s nepravými úmysly a začali negativně působit na ostatní. Tím se snažili podkopat Robertovo přísné vedení a oslabit ho.

Dvakrát se pokusil opustit Molesme, ale vždy ho papež povolal zpět. Nicméně v roce 1098[1] Robert a někteří jeho mniši odešli z Molesme s úmyslem se tam už nikdy nevrátit. Renaud, vikomt města Beaune, věnoval Robertovi a jeho společníkům opuštěné údolí v hlubokém lese, kde byl založen klášter Citeaux. Štěpán Harding a svatý Alberich – dva z původních mnichů z Molesme – se stali stěžejními osobami ve vedení stavby i kláštera, jelikož Robert zde zůstal jen rok od položení prvního kamene. V roce 1100, mniši z Molesme požádali Roberta, aby se vrátil a schválil jejich výklad Řehole svatého Benedikta. Robert se vrátil a vedl klášter podle vlastního výkladu a příkladu, takže se stal centrem reformy benediktinů a měl na ně velký vliv. Mezitím se klášter v Cîteaux pod vedením Štěpána Hardinga a Albericha stal základem pro nový Cisterciácký řád, který se proslavil ve 12. století pod vedením Bernarda z Clairvaux.

Robert zemřel 17. dubna roku 1111. Papež Honorius III. ho kanonizoval v roce 1220. Jeho svátek v Římsko-katolickém kalendáři byl ustanoven na datum 17. dubna, ale později jej posunuli na 29. dubna.[2]

Den svatého Roberta je slaven ve Washingtonu, D.C. v neděli před Kolumbovým dnem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dr. Deborah Vess, Department of History and Geography. Brief Introduction to the Cistercians [online]. [cit. 2012-02-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2000-08-26. (anglicky) 
  2. F.M. Gildas. St. Robert of Molesme, Catholic Encyclopedia [online]. Dostupné online. (anglicky)