Klášter Cîteaux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Klášter Citeaux)
Skočit na: Navigace, Hledání
Opatství Panny Marie v Cîteaux
Abbaye Notre-Dame de Cîteaux
Knihovna opatství Cîteaux
Knihovna opatství Cîteaux
Světadíl Evropa
Stát Francie Francie
Kraj Côte-d'Or
Místo Saint-Nicolas-lès-Cîteaux
Souřadnice
Řád původně benediktini, poté cisterciáci
Založení 1098
Mateřský klášter Klášter Molesme
Dceřiný klášter La Ferté, Pontigny, Clairvaux, Morimond, Preuilly, La Cour-Dieu, Bonnevaux, L'Aumône, Louroux, La Bussière, Le Miroir, Sestri Ponente, Valloires, Herrevad, Perseigne, Aubazine, Carracedo, Sotos Albos, L'Escarp, Royaumont, San Salvatore, L'Épau, Klášter San Salvatore du Monte Acuto

Klášter Cîteaux je trapistické opatství poblíž Dijonu ve Francii, dřívější zakládací a správní centrum cisterciáckého řádu. Založil je v roce 1098 sv. Robert, opat z Molesme, jako benediktinskou fundaci, brzy se však od benediktinů oddělilo a stalo se prvním klášterem nového cisterciáckého řádu.

Téměř sedm set let bylo centrem řádu: každoročně se v něm konala generální kapitula a jeho opat byl zároveň generálním opatem řádu. Na konci 18. století bylo za francouzské revoluce zrušeno a prodáno francouzskou vládou, na konci 19. století byly pozemky vykoupeny trapisty a opatství obnoveno v rámci jejich řádu.

Fundátoři kláštera Cîteaux
Budova ze 17. století postavená za opata Doma Jeana Petita

Historie[editovat | editovat zdroj]

Během reformy benediktinského řádu se několik mnichů z benediktinského kláštera Molesme pod vedením sv. Roberta vydalo do neosídlené krajiny. 20 km od Dijonu, na staré římské cestě v místě zvaném Cîteaux, založili mniši 21. března 1098 nový klášter a pojmenovali ho podle milníku Cistercium. Tento název se později vžil pro celý nově vzniklý mnišský řád.

Klášter Cîteaux se stal mateřským klášterem všech nově vzniklých klášterů cisterciáckého řádu, které k němu zaujímaly podřízené postavení. Organizace řádu byla pevně spojena filiačními vazbami a opat v Cîteaux byl nejvýše postavenou osobou řádu, což se projevovalo i pravidelným zasedáním generální kapituly. Každoročně se 14. září sjeli opati ze všech dceřiných klášterů do Cîteaux a jednali o potřebách řádu.

O významu kláštera svědčí, že si jej jako místo posledního odpočinku vybrala řada burgundských vévodů. Pohřebiště bylo zničeno během francouzské revoluce. Bývá srovnáváno s nekropolí francouzských králů v Saint-Denis.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Martine Plouvier, Alain Saint-Denis (dir), Pour une histoire monumentale de l’abbaye de Cîteaux, Cîteaux, commentarii cistercienses, Association Bourguignonne des Sociétés Savantes, 1998, kapitola od Marie-Françoise Damongeot a Martine Plouvier Cîteaux-nécropole : la « saint-Denis bourguignonne »

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]