Klášter Cîteaux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Klášter Citeaux)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opatství Panny Marie v Cîteaux
Abbaye Notre-Dame de Cîteaux
Knihovna opatství Cîteaux
Knihovna opatství Cîteaux
Lokalita
Stát FrancieFrancie Francie
Kraj Côte-d'Or
Místo Saint-Nicolas-lès-Cîteaux
Souřadnice
Základní informace
Řád původně benediktini, poté cisterciáci
Zakladatel Robert z Molesme
Založení 1098
Zrušení 1791
Mateřský klášter Klášter Molesme
Dceřiný klášter La Ferté, Pontigny, Clairvaux, Morimond, Preuilly, La Cour-Dieu, Bonnevaux, L'Aumône, Louroux, La Bussière, Le Miroir, Sestri Ponente, Valloires, Herrevad, Perseigne, Aubazine, Carracedo, Sotos Albos, L'Escarp, Royaumont, San Salvatore, L'Épau, Monte Acuto, La Clarté-Dieu, Moulins, La Piété-Dieu, Rochefort
Odkazy
Kód památky PA00112634
Web www.citeaux-abbaye.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Cîteaux je trapistické opatství poblíž Dijonu ve Francii, dřívější zakládací a správní centrum cisterciáckého řádu. Založil je v roce 1098 sv. Robert, opat z Molesme, jako benediktinskou fundaci, brzy se však od benediktinů oddělilo a stalo se prvním klášterem nového cisterciáckého řádu.

Téměř sedm set let bylo centrem řádu: každoročně se v něm konala generální kapitula a jeho opat byl zároveň generálním opatem řádu. Na konci 18. století bylo za francouzské revoluce zrušeno a prodáno francouzskou vládou, na konci 19. století byly pozemky vykoupeny trapisty a opatství obnoveno v rámci jejich řádu.

Fundátoři kláštera Cîteaux
Budova ze 17. století postavená za opata Doma Jeana Petita

Historie[editovat | editovat zdroj]

Během reformy benediktinského řádu se několik mnichů z benediktinského kláštera Molesme pod vedením sv. Roberta vydalo do neosídlené krajiny. 20 km od Dijonu, na staré římské cestě v místě zvaném Cîteaux, založili mniši 21. března 1098 nový klášter a pojmenovali ho podle milníku Cistercium. Tento název se později vžil pro celý nově vzniklý mnišský řád.

Klášter Cîteaux se stal mateřským klášterem všech nově vzniklých klášterů cisterciáckého řádu, které k němu zaujímaly podřízené postavení. Organizace řádu byla pevně spojena filiačními vazbami a opat v Cîteaux byl nejvýše postavenou osobou řádu, což se projevovalo i pravidelným zasedáním generální kapituly. Každoročně se 14. září sjeli opati ze všech dceřiných klášterů do Cîteaux a jednali o potřebách řádu.

O významu kláštera svědčí, že si jej jako místo posledního odpočinku vybrala řada burgundských vévodů. Pohřebiště bylo zničeno během francouzské revoluce. Bývá srovnáváno s nekropolí francouzských králů v Saint-Denis.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Martine Plouvier, Alain Saint-Denis (dir), Pour une histoire monumentale de l’abbaye de Cîteaux, Cîteaux, commentarii cistercienses, Association Bourguignonne des Sociétés Savantes, 1998, kapitola od Marie-Françoise Damongeot a Martine Plouvier Cîteaux-nécropole : la « saint-Denis bourguignonne »

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]