Klášter Cîteaux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Klášter Citeaux)
Skočit na: Navigace, Hledání
Fundátoři kláštera Cîteaux

Klášter Cîteaux je trapistické opatství poblíž Dijonu ve Francii, dřívější zakládací a správní centrum Cisterciáckého řádu.

Založeno bylo v roce 1098 jako benediktinská fundace, brzy se však od benediktinů oddělilo a stalo se prvním klášterem nového Cisterciáckého řádu. Téměř sedm set let bylo centrem řádu: každoročně se v něm konala generální kapitula a jeho opat byl zároveň generálním opatem řádu.

Na konci 18. století bylo za francouzské revoluce zrušeno a prodáno francouzskou vládou, na konci 19. století byly pozemky vykoupeny trapisty a opatství obnoveno v rámci jejich řádu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Během reformy benediktinského řádu se několik pokrokových mnichů z benediktinského kláštera Molesme vydalo do neosídlené krajiny. 20 km od Dijonu na staré římské cestě v místě zvaném Cîteaux založili mniši nový klášter a pojmenovali ho podle milníku Cistercium. Tento název se později vžil pro celý nově vzniklý mnišský řád.

Klášter Cîteaux se stal mateřským klášterem všech nově vzniklých klášterů cisterciáckého řádu, které k němu zaujímaly podřízené postavení. Organizace řádu byla pevně spojena filiačními vazbami a opat v Cîteaux byl nejvýše postavenou osobou řádu, což se projevovalo i pravidelným zasedáním generální kapituly. Každoročně se 14. září sjeli opati ze všech dceřiných klášterů do Cîteaux a jednali o potřebách řádu.

O významu kláštera svědčí, že si jej jako místo posledního odpočinku vybrala řada burgundských vévodů. Pohřebiště bylo zničeno během Velké francouzské revoluce. Bývá srovnáváno s nekropolí francouzských králů v Saint-Denis.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Martine Plouvier, Alain Saint-Denis (dir), Pour une histoire monumentale de l’abbaye de Cîteaux, Cîteaux, commentarii cistercienses, Association Bourguignonne des Sociétés Savantes, 1998, kapitola od Marie-Françoise Damongeot a Martine Plouvier Cîteaux-nécropole : la « saint-Denis bourguignonne »

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]