Robert Příhoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Příhoda
Narození12. července 1857
Bratislava
Úmrtí17. února 1903 (ve věku 45 let)
Vídeň
Povoláníarchitekt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Robert Příhoda (12. července 1857, Prešpurk, Rakousko17. února 1903, Vídeň, Rakousko-Uhersko) byl rakousko-uherský architekt.

Robert Příhoda se narodil v Prešpurku (dnešní Bratislavě) do vojenské rodiny. Studoval na Českém vysokém učení v Praze a později na Technické univerzitě ve Vídni. Poté navštěvoval Akademii výtvarných umění ve Vídni, kde spolupracoval s Friedrichem von Schmidtem. S ním se také podílel na výstavbě vídeňské radnice. V roce 1885 si založil firmu spolu s Josefem Němčekem (Příhoda & Němček). Od roku 1887 byl členem Rakouského sdružení inženýrů a architektů (Österreichischer Ingenieur- und Architekten-Verein) a o rok později vstoupil i do Sdružení výtvarných umělců ve Vídni. Byl představitelem pozdního historismu[1]; rád se ve svých stavbách inspiroval např. renesanční architekturou.

Byl architektem řady staveb ve Vídni (především městských domů). Na území dnešní České republiky navrhl např. vilu Tereza, vilu Ahlan a vilu Vyšehrad[2] v Karlových Varech, nebo budovu prachatického gymnázia.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Prihoda na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]