Robert Cenker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert Joseph Cenker
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození5. listopadu 1948 (75 let)
Místo narozeníUniontown, Pensylvánie, USA
Předchozí
zaměstnání
inženýr
Čas ve vesmíru6d 2h 3m
Kosmonaut od1985
MiseSTS-61-C
Znaky misí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Joseph Cenker jr. (* 5. listopadu 1948, Uniontown, Pensylvánie, USA) je americký inženýr, 198. kosmonaut planety Země po letu v raketoplánu Columbie z roku 1986 ve funkci specialisty na užitečné zatížení.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Cenker získal titul bakaláře (1970) a magistra (1973) na Pennsylvania State University v aerokosmických technologiích a inženýrem elektrotechniky se stal na Rutgers University v roce 1977. Ing. Cenker byl v týmu kosmonautů NASA od roku 1985 jako specialista firmy RCA na užitečná zatížení v kosmu.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Jednalo se o šestidenní misi raketoplánu Columbia, která vynesla družici Satcom 1. Posádku tvořila tato sedmička kosmonautů: Robert Gibson, Charles Bolden, Franklin Chang-Diaz, Steven Hawley, George Nelson, Robert Cenker a zástupce Demokratické strany za stát Floridu ve Sněmovně reprezentantů Clarence Nelson. Start raketoplánu byl na floridském mysu Canaveral, přistání kvůli zhoršenému počasí bylo na základně Edwards v Mohavské poušti v Kalifornii.

Ing. Cenker měl na starosti práci s citlivou televizní kamerou IR-IE, vyvinutou právě jeho firmou. Byla určená pro snímání objektů vyzařujících teplo v atmosféře i na Zemi, což byl jeden z aspektů programu Hvězdných válek (projekt SDI).

Po letu[editovat | editovat zdroj]

Ve skotském Edinburghu se zúčastnil v roce 2007 XX. planetárního kongresu ASE - Asociace kosmických cestovatelů, která sdružuje většinu kosmonautů světa.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]