Richterova vila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Richterova vila
Richterova vila, pohled z Chotkových sadů
Základní informace
Sloh klasicismus
Architekt Josef Peschka
Stavebník Karel Emanuel Richter
Současný majitel Český stát
Poloha
Adresa Na Opyši 251, Praha 1, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Další informace
Kód památky 39261/1-699 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richterova vila se nachází na pražské Malé Straně nedaleko od Klárova poblíž hranice čtvrtě Hradčany v městské části Praha 1, nedaleko od východní brány Pražského hradu v ulici Na Opyši. Byla postavena u Svatováclavské vinice nad Richterovým domem U Verdugů. Je možné se do ní dostat buďto ze Starých zámeckých schodů nebo alternativně malou brankou od Černé věže z Pražského hradu. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších klasicistních stavebních památek v Praze, od roku 1958 je zapsána do seznamu kulturních památek.[1]

Stavbu navrhl v roce 1832 architekt Josef Peschka pro tehdejšího majitele, jímž byl zemský rada Karel Emanuel Richter. Krátce po druhé světové válce byla budova Richterově rodině zkonfiskována státem a budova sloužila pro diplomatické účely, sídlilo zde kubánské velvyslanectví, později objekt využívala Státní bezpečnost a Hradní stráž. Od roku 1992 vilu definitivně spravuje Správa Pražského hradu. V této době byly zdejší prostory využívány pro různé kulturní a společenské akce. V roce 2004 proběhla veřejná soutěž na obnovu objektu včetně přilehlé Svatováclavské vinice, vlastní rekonstrukce pak byla zahájena v roce 2006. Od roku 2008 je vila i vinice opět přístupná veřejnosti.

V objektu se v současnosti nachází jeden z TOP 100 Pražských restaurantů Piano Nobile. Objekt je také známý pro svou popularitu v pořádání svateb pro české i zahraniční klienty. Součástí vily je také vinice, jejíž historie sahá do desátého století a je jednou z nejstarších v ČR. Jsou zde vysazeny dvě základní odrůdy révy vinné: Ryzlink rýnský a Rulandské modré (Pinot noir) – dvě nejušlechtilejší odrůdy severních vinařských oblastí. Kromě toho je podél vyhlídkové cesty vysazeno 35 odrůd révy vinné zapsaných v Odrůdové knize ČR.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav. Identifikátor záznamu 151284 : Richtrův letohrádek. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]