Přeskočit na obsah

Richard Steele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Richard Steele
Narození1671
Dublin
Úmrtí1. září 1729 (ve věku 57–58 let)
Carmarthen
Alma materMertonova kolej
Charterhouse School
Povolánídramatik, politik, novinář a spisovatel
Politická stranaWhigové
Funkceposlanec 4. parlamentu Velké Británie
poslanec 5. parlamentu Velké Británie
poslanec 6. parlamentu Velké Británie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Steele (křtěn 12. března 1672 Dublin1. září 1729 Carmarthen) byl irský spisovatel, novinář, vydavatel a politik, zakladatel časopisu The Spectator.

Pocházel z vlivné protestantské irské rodiny, jeho děd William Steele byl irským lordem kancléřem (Lord Chancellor of Ireland). Vystudoval na Merton College na Oxfordské univerzitě.

Nejvíce proslul jako novinář, spolu s Josephem Addisonem založil roku 1711 vlivný britský časopis The Spectator. Již předtím, roku 1709, založil časopis The Tatler a spolu s Addisonem roku 1715 časopis Guardian. V literatuře byl zejména průkopníkem divadelního žánru zvaného sentimentální komedie (The Conscious Lovers, The Lying Lover ad.). William Makepeace Thackeray učinil Steela jedním z hrdinů svého románu The History of Henry Esmond.

Byl velmi blízkým spolupracovníkem Jiřího Dánského, manžela anglické královny Anny Stuartovny, a Roberta Harleyho, 1. hraběte z Oxfordu. Byl též politicky aktivní ve straně Whigů, za niž byl v roce 1713 zvolen poslancem za Stockbridge. Za vydání pamfletu, v němž hájil nárok hannoverské dynastie na trůn, byl zbaven svého mandátu. Krátce na to, ale na trůn usedl Jiří I., první hannoverský panovník Británie a tak byl Steele povýšen do šlechtického stavu a byla mu svěřena správa Královského divadla v Drury Lane. V roce 1715 se rovněž vrátil do parlamentu, když byl zvolen poslancem za Boroughbridge, v roce 1722 byl znovuzvolen za Wendover. Byl členem dolní sněmovny až do roku 1727. Byl též členem známého whigovského klubu Kit-Cat Club.

V roce 1724 odešel do vlasti své druhé manželky, do Walesu, kde strávil zbytek svého života.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Steele na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]