Richard Steele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Richard Steele
Narození12. března 1672
Dublin
Úmrtí1. září 1729 (ve věku 57 let)
Carmarthen
Alma materMerton College
Charterhouse School
Povolánídramatik, politik, novinář a spisovatel
Politická stranaWhigové
Funkcemember of the 4th Parliament of Great Britain
member of the 5th Parliament of Great Britain
member of the 6th Parliament of Great Britain
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Steele (křtěn 12. března 1672 Dublin1. září 1729 Carmarthen) byl irský spisovatel, novinář, vydavatel a politik, zakladatel časopisu The Spectator.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z vlivné protestantské irské rodiny, jeho děd William Steele byl irským lordem kancléřem (Lord Chancellor of Ireland). Vystudoval na Merton College na Oxfordské univerzitě.

Nejvíce proslul jako novinář, spolu s Josephem Addisonem založil roku 1711 vlivný britský časopis The Spectator. Již předtím, roku 1709, založil časopis The Tatler a spolu s Addisonem roku 1715 časopis Guardian. V literatuře byl zejména průkopníkem divadelního žánru zvaného sentimentální komedie (The Conscious Lovers, The Lying Lover ad.). William Makepeace Thackeray učinil Steela jedním z hrdinů svého románu The History of Henry Esmond.

Byl velmi blízkým spolupracovníkem Jiřího Dánského, manžela anglické královny Anny Stuartovny, a Roberta Harleyho, 1. hraběte z Oxfordu. Byl též politicky aktivní ve straně Whigů, za niž byl v roce 1713 zvolen poslancem za Stockbridge. Za vydání pamfletu, v němž hájil nárok hannoverské dynastie na trůn, byl zbaven svého mandátu. Krátce na to, ale na trůn usedl Jiří I., první hannoverský panovník Británie a tak byl Steele povýšen do šlechtického stavu a byla mu svěřena správa Královského divadla v Drury Lane. V roce 1715 se rovněž vrátil do parlamentu, když byl zvolen poslancem za Boroughbridge, v roce 1722 byl znovuzvolen za Wendover. Byl členem dolní sněmovny až do roku 1727. Byl též členem známého whigovského klubu Kit-Cat Club.

V roce 1724 odešel do vlasti své druhé manželky, do Walesu, kde strávil zbytek svého života.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Steele na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]