Richard Neutra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard Neutra
Narození8. dubna 1892 nebo 1892
Vídeň
Úmrtí16. dubna 1970 nebo 1970 (ve věku 77–78 let)
Wuppertal
BydlištěLos Angeles metropolitan area (1925–1966)
Alma materTechnická univerzita Vídeň
Povoláníarchitekt a fotograf
ZaměstnavateléCalifornia State Polytechnic University, Pomona
OceněníCena města Vídně za architekturu (1958)
medaile Wilhelma Exnera (1959)
Čestný prsten města Vídně
velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
Zlatá medaile AIA
Manžel(ka)Dione Niedermann (od 1922)
DětiDion Neutra
RodičeSamuel Neutra
PříbuzníPepi Weixlgärtner-Neutra a Wilhelm Neutra[1] (sourozenci)
Arpad Weixlgärtner (švagr)[2][1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Lovellův dům
Millerův dům

Richard Joseph Neutra (8. dubna 1892, Vídeň16. dubna 1970, Wuppertal) byl rakousko-americký architekt židovského původu. Jeho stavby se staly symbolem moderní architektury 50. let 20. století. Je nositelem Zlaté medaile AIA.

Život[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1917 studoval na Technische Hochschule ve Vídni u Adolfa Loose. Také byl ovlivněn Ottou Wagnerem. V letech 1921-1922 pracoval pro Ericha Mendelsohna v Berlíně a v roce 1923 emigroval do Spojených států, kde pokračoval v práci na několika projektech s krajanem Rudolphem Schindlerem, u kterého si zřídil svou vlastní praxi. Určitou dobu pracoval s Frankem Lloydem Wrightem, od kterého převzal koncept rodinných domů s otevřenou dispozicí. Pak si otevřel svou vlastní praxi spolu s manželkou Dione v Los Angeles. Od roku 1965 tvořil ve spolupráci se synem Dionem.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Neutra vytvořil moderní regionalismus pro jižní Kalifornii, ve kterém zkombinoval kostru z lehkého kovu se sádrovou omítkou na povrchu, čímž vytvořil dojem lehké konstrukce. Toto uplatnil například na slavném Lovellově domě postaveném na svahu. Jeho rozsáhlé terasy jsou položené na lehkém ocelovém trámu. Touto stavbou dokázal, že průmyslově vyráběné komponenty lze použít ke stavbě zcela netypických domů.

Specializoval se na zvětšování až prodlužování architektonického prostoru do země. Jeho přímé linie na mnohé působily příliš průmyslově a agresivně vůči okolní přírodě, až fotografie Julia Shulmana vyvrátili tuto představu a zpopularizovali jeho styl.

Jeho oblíbeným motivem bylo i používání vodních prvků. Během 2. světové války přešel k používání klasických materiálů - cihly, dřeva, kamene.

Jeho otevřené interiéry se nejlépe projevily na Kauffmanovom domě, pouštní rezidenci, která se rozevírá do země jako obrovská květina, kde zapadající stěny vpouštějí dovnitř vnější svět, čímž ruší hranice mezi exteriérem a interiérem.

Věren modernistickým ideálům vypracoval též koncept prefabrikovaných domů - systém "one plus two". Zjednodušení stavby dovedl k dokonalosti u Lovell Health House v Los Angeles, jehož celový skelet byl smontován za 40 hodin.

Ke známým Neutrovým stavbám patří též Millerův dům, Van den Leeuwův dům, Emersonova nižší střední škola v Los Angeles nebo ambasáda Spojených států v pákistánském Karáčí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Joseph Neutra na slovenské Wikipedii.

  1. a b Německá národní knihovna, Státní knihovna Berlín, Bavorská státní knihovna, Rakouská národní knihovna: Gemeinsame Normdatei. [cit. 2019-02-11]
  2. Dostupné online. [cit. 2019-02-11]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]