Richard Dean Anderson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard Dean Anderson
Richard Dean Anderson.jpg
Narození 23. ledna 1950 (66 let)
USA Minneapolis, Minnesota

Richard Dean Anderson (* 23. ledna 1950 Minneapolis, Minnesota) je americký herec, který začal svou hereckou kariéru v mýdlových operách. Objevil se v seriálu General Hospital jako doktor Jeff Webber (19761981), ale slavným se stal až v oblíbeném televizním seriálu MacGyver.

Hrál také v televizním seriálu Hvězdná brána jako generál (předtím plukovník) Jack O'Neill, založeném na filmu Hvězdná brána, kde jeho postavu hrál Kurt Russell. Ačkoli se nikdy neoženil, má se svou bývalou partnerkou Apryl Prose dceru Wylie Quinn Annarose.

Od sezóny 8 zvolil méně časté účinkování ve Hvězdné bráně, aby se mohl více věnovat své dceři. V 9. sezóně byla jeho role postupně přesunuta do pozadí a nadále v seriálu působí už jen jako hostující herec (v 10. sezóně se objeví ve dvou epizodách a ve třech dílech sesterského seriálu Hvězdná brána: Atlantida).

Richard Dean Anderson se také objevil v animovaném seriálu Simpsonovi (sezona 17, epizoda 17), kde svoji postavu sám daboval (podobně jako jiní slavní účinkující).

Anderson se objevil v roce 1997 v počítačové hře Fallout, kde daboval postavu Killiana.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]