Republika (politická strana)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Republika je česká politická strana v insolvenci, založená v roce 2013. Ideologicky se hlásí k pravicovému konzervatismu. Profiluje se jako alternativa k tradičním stranám či podnikatelským hnutím.

Ustavující sjezd proběhl v únoru roku 2014. Na post předsedy a prvního místopředsedy byli zvoleni bývalí poslanci strany Věci veřejné Otto Chaloupka a Michal Babák. Řadovými místopředsedy se stali Antonín Cekota a Radka Sitarová. Strana na sjezdu představila a schválila program, který vychází z pravicových hodnot a akcentuje národní hrdost a vlastenectví.

V únoru 2015 se konala II. celostátní konference strany, předsedou byl zvolen Michal Babák a 1. místopředsedou pak Bohuslav Jedinák. Posty řadových místopředsedů obsadili Jan Blažek, Antonín Cekota, Otto Chaloupka, Radka Sitarová a Zdeněk Renc.[1]

Strana je od roku 2015 v insolvenci.[2] V lednu 2022 vláda navrhla pozastavit činnost strany, protože neplní zákonné povinnosti.[3]

Programové cíle[editovat | editovat zdroj]

Základní programový manifest stojí na pěti pilířích týkajících se justice, práce a sociálních věcí, bezpečnosti a zdravotnictví. Tyto základní hodnoty jsou pak rozšířeny o konkrétní body pro jednotlivé typy voleb, kterými chce oslovit „slušné, schopné, podnikavé a sebevědomé občany, kteří chrání svá práva a svobody a respektují práva a svobody ostatních“. Kontroverzi budí zejména některé body z oblasti imigrační politiky a registr přestupků. Média stranu kritizují za skeptický postoj vůči islámu; Chaloupka toto náboženství označuje za nepřátelské a agresivní.[4]

Programové priority

 • registr přestupků postavený na systému „třikrát a dost“
 • prosazení tzv. Duchcovských opatření, která by zabránila útokům ze strany nepřizpůsobivých
 • zpřísnění trestů za závažné trestné činy
 • podpora podnikatelů a drobných živnostníků
 • posílení práv zaměstnanců
 • podpora matek i otců samoživitelů
 • reforma učňovského školství podle modelu duálního vzdělávání (spolupráce odborných škol a zaměstnavatelů z řad podniků)
 • prosazení zákona o regionálních nemocnicích
 • okamžitý konec rušení nemocničních lůžek
 • omezení zneužívání sociálních dávek

Osobnosti strany Republika[editovat | editovat zdroj]

Spoluzakladatelem strany a prvním předsedou se stal bývalý poslanec Otto Chaloupka, který se dlouhodobě zabývá tzv. obráceným rasismem, čímž několikrát vzbudil kontroverzi. V roce 2013 se na svém facebookovém profilu zastal napadeného manželského páru z Duchcova formou otevřeného dopisu. „Vážený cikáne vajdo Františku Tomáši. Pár poznámek k vašemu dopisu starostce Duchcova: Vaše vyjádření o vaši tlupou napadených manželích (‚Vždyť se jim nic nestalo‘) je za hranici přijatelnosti. Vaše (cikánská) arogance přerostla už dávno do rozměrů, které vyžadují reakci“,  těmito slovy zahájil Chaloupka otevřený dopis, který koluje na Facebooku. „Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněné požadavky na další a další výhody. Ale jak každý rozumný člověk ví, tohle nemohlo pokračovat do nekonečna. Lidé se bojí na ulici, mají strach o své děti, necítí se bezpečně a také jsou už unaveni z toho, že ze svých peněz, které vydělávají práci, musí živit tisíce vašich rodin.“[5]

Druhým zakládajícím členem a prvním místopředsedou byl zvolen Michal Babák. Bývalý poslanec po zániku mandátu podnikal v oblasti účetnictví a finančnictví. Zároveň působil jako externí konzultant pro ekonomické svazy a organizace. Ve straně Republika zodpovídá za ekonomickou část programu. V letošním roce vydal knihu s titulem Medvědovi stojí pořád. Titul popisuje zákulisí českého parlamentu, ať už jde o podobu zákulisních vyjednávání, úlohu Jany Nagyové na úřadu vlády nebo o vzniku strany Úsvit.

Jako řadové místopředsedy zvolili delegáti sjezdu Radku Sitarovou a Antonína Cekotu. Radka Sitarová vystudovala obor ochrana životního prostředí na MU v Brně a několik let v oblasti působila. Antonín Cekota byl krajským manažerem ODS, v době zvolení se věnoval podnikání.

Stranu dále podpořili například senátoři Miroslav Krejča, Pavel Lebeda a bývalá olympionička Olga Charvátová-Křížová, která za stranu kandidovala jako nezávislá kandidátka do Evropského parlamentu.

Evropské volby[editovat | editovat zdroj]

Volby do Evropského parlamentu 2014 byly první volby, kterých se strana zúčastnila. Hlavními kandidáty byli předseda strany Otto Chaloupka a bývalá novinářka a moderátorka Televizních novin Eva Jurinová, která se svým bývalým kolegou Zbyňkem Merunkou natočila straně předvolební spot.[6]

Program do evropských voleb hájil silnou korunu, společnou evropskou obranu, rovnost jednotlivých členských zemí. Chaloupka akcentoval jako jedno z hlavních témat problematiku imigrace a zneužívání sociálních dávek, kterou dlouhodobě kritizuje. Programovou prioritou Evy Jurinové bylo zlepšení kvality dovážených potravin a zákaz dovozu odpadu.

Předvolební komunikace stála na kontaktní kampani po regionech Čech, Moravy a Slezska. Volby pro novou stranu neskončily úspěchem. Republika získala v celé republice jen 2240 hlasů (0,14 procenta) a žádného zástupce v Evropském parlamentu nezískala.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. II. celostátní konference strany Republika [online]. strana Republika, 2015-03-02 [cit. 2015-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-25. 
 2. https://aplikace.mvcr.cz/seznam-politickych-stran/Vypis_Historie.aspx?id=402&typ=0
 3. MAZANCOVÁ, Hana. Minářovo hnutí či Slušní lidé. Vláda projedná návrhy na pozastavení činnosti a rozpuštění politických uskupení. Deník N [online]. 2022-01-24 [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. 
 4. Otto Chaloupka. Parlamentní Listy.cz [online]. Dostupné online. 
 5. krajskelisty.cz [online]. Dostupné online. 
 6. Spot na serveru YouTube
 7. Výsledky voleb do EP 2014 na webu Volby.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]