Remoska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Remoska
Pečení chleba v Remosce

Remoska je malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora. Její hlavní částí je víko se zabudovaným elektrickým odporovým topným drátem, se zaskleným kruhovým okénkem a otvory pro únik páry. Toto víko bylo dodáváno s aluminiovými hrnci různé hloubky (podle rozměrů pečené potraviny). Teplo z víka sálá shora a je též rozváděno po stěnách hrnce (nedochází k připalování odspodu). Původní Remoska byla velmi jednoduchá, bez regulace výkonu a bez vnější tepelné izolace hrnce.

Vaření i pečení v Remosce je velmi snadné a jídla v ní připravená neztrácejí vodu, maso nevysychá a např. kuře pečené v běžné troubě nesnese srovnání s kuřetem připraveným v Remosce, ať jde o dnešní nebo tehdejší provedení. Původní Remoska bez skleněného okénka se ukázala být výhodnější, okénkem totiž unikala část tepla a střed pečené potraviny se tak snáze nedopekl.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Remosku vytvořil počátkem padesátých let Oldřich Homuta, na základě inspirace elektrickým hrncem. Homuta prototypy (první vznikly v letech 1953-1955[1]) dále vylepšoval se svými spolupracovníky a tak první remoska ještě nesla označení HUT (dle iniciál Oldřicha Homuta, Jindřicha Uhera a Antonína Tyburce). Malá Homutova dílna byla znárodněna a připojena k podniku místního hospodářství REMOS (= revize, elektro, montáže, opravy, servis).[2] (Podnik REMOS vyráběl například i držáky přístrojových pojistek).

První Remosky se začaly sériově vyrábět ve Zdicích, protože zdejší podnik se specializoval na pečicí trouby (a jeho výrobky nesly značku ESČ již od roku 1926). V roce 1957 byla výroba přenesena do Ondřejova v rámci OKP (okresní kovopodnik) Brandýs nad Labem a posléze do nového závodu v Kostelci nad Černými Lesy. Výrobu nakonec převzala firma Karma v Českém Brodě, kde byla výroba zastavena. Všech velikostí Remosky se do roku 1991 vyrobilo 2,7 miliónu kusů.

Roku 1994 zakoupila ochrannou známku Remosky dvojice Blažek, Uličník, kteří založili také nový výrobní závod Remoska s.r.o. ve Frenštátě pod Radhoštěm. V roce 1999 byla zakoupena licence DuPont na postřik teflonovou vrstvou. Roku 2003 začal export do Velké Británie a vzápětí na to postupně do desítky zemí. Přes 50% výroby se exportuje.

Cena znovuzrozené Remosky činí v roce 2014 cca 3000 Kč, cena v šedesátých letech byla 180 Kčs u menšího a 210 Kčs u většího provedení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Remoska má pětapadesát. Málem ji zničily fritovací hrnce, ale přežila a dobývá i Británii [online]. Česká televize, 20. 7. 2019 [cit. 2021-03-21]. Dostupné online. 
  2. ROZEHNAL, Patrik. Příběh remosky [online]. Český rozhlas [cit. 2021-03-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]