Raimbaut de Vaqueiras

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raimbaut de Vaqueiras
Raimbaut de Vaqueiras
Raimbaut de Vaqueiras
Narození1165
Vacqueyras
Úmrtí4. září 1207 (ve věku 41–42 let)
Rodopy
Povoláníhudební skladatel, trubadúr a básník
TémataOccitan culture
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raimbaut de Vaqueiras (italsky Rambaldo di Vaqueiras, datum narození není známo, známý začal být cca 1180, zemřel snad 4. září 1207) byl provensálský trubadúr a později rytíř. Před rokem 1203 pobýval převážně na nejrůznějších jihoevropských dvorech, v roce 1203 se přidal ke čtvrté křížové výpravě.

Jak naznačuje už jméno, pocházel z Vacqueyras poblíž Orange v dnešním departmentu Vaucluse ve Francii. Většinu života strávil jako dvorní básník a osobní přítel Bonifáce z Montferratu, účastnil se s ním bojů proti vesnicím Asti a Alessandria. Sám Raimbaut tvrdil, že rytířský titul získal za to, že svým štítem Bonifáce z Montferratu chránil v bitvě u Messiny, když se spolu s Jindřichem VI. zúčastnili invaze na Sicílii. Byl účasten získání Konstantinopole v roce 1204 a doprovázel Bonifáce do Soluně, kde Bonifác založil Soluňské království. Jeho díla z té doby, především veršovaný epický dopis s incipitem Valen marques, senher de Monferrat (Statečný markýzi, pane z Monferratu), jsou důležitým svědectvím o raných letech Latinského císařství, pak ale náhle přestává psát. Předpokládá se, že zemřel spolu s Bonifácem z Montferratu 4. září 1207, kdy jeho pán padl do bulharské léčky.

Jediné kritické vydání jeho děl zahrnuje 33 dochovaných písní, jen k osmi existuje melodie. Užíval mnoho literárních forem, například básně, z nichž je každá sloka v jiném jazyce (v pěti jazycích), písně ve formě canso, tenzóny a alba. Melodie k jeho písni Kalenda Maia se považuje za jednu z nejlepších trubadúrských melodií (k dispozici na [1]), přestože sám autor uvádí, že si ji vypůjčil ze dvou starších skladeb.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Raimbaut de Vaqueiras na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]