Raimbaut de Vaqueiras

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raimbaut de Vaqueiras
Raimbaut de Vaqueiras
Raimbaut de Vaqueiras
Narození 1165
Vacqueyras
Úmrtí 4. září 1207 (ve věku 41–42 let)
Rodopy
Povolání hudební skladatel, trubadúr a básník
Témata Occitan culture
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raimbaut de Vaqueiras (italsky Rambaldo di Vaqueiras, datum narození není známo, známý začal být cca 1180, zemřel snad 4. září 1207) byl provensálský trubadúr a později rytíř. Před rokem 1203 pobýval převážně na nejrůznějších jihoevropských dvorech, v roce 1203 se přidal ke čtvrté křížové výpravě.

Jak naznačuje už jméno, pocházel z Vacqueyras poblíž Orange v dnešním departmentu Vaucluse ve Francii. Většinu života strávil jako dvorní básník a osobní přítel Bonifáce z Montferratu, účastnil se s ním bojů proti vesnicím Asti a Alessandria. Sám Raimbaut tvrdil, že rytířský titul získal za to, že svým štítem Bonifáce z Montferratu chránil v bitvě u Messiny, když se spolu s Jindřichem VI. zúčastnili invaze na Sicílii. Byl účasten získání Konstantinopole v roce 1204 a doprovázel Bonifáce do Soluně, kde Bonifác založil Soluňské království. Jeho díla z té doby, především veršovaný epický dopis s incipitem Valen marques, senher de Monferrat (Statečný markýzi, pane z Monferratu), jsou důležitým svědectvím o raných letech Latinského císařství, pak ale náhle přestává psát. Předpokládá se, že zemřel spolu s Bonifácem z Montferratu 4. září 1207, kdy jeho pán padl do bulharské léčky.

Jediné kritické vydání jeho děl zahrnuje 33 dochovaných písní, jen k osmi existuje melodie. Užíval mnoho literárních forem, například básně, z nichž je každá sloka v jiném jazyce (v pěti jazycích), písně ve formě canso, tenzóny a alba. Melodie k jeho písni Kalenda Maia se považuje za jednu z nejlepších trubadúrských melodií (k dispozici na [1]), přestože sám autor uvádí, že si ji vypůjčil ze dvou starších skladeb.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Raimbaut de Vaqueiras na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]