Přeskočit na obsah

Radvanecký rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Radvanecký rybník
Radvanecký rybník od západu
Radvanecký rybník od západu
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký kraj
OkresČeská Lípa
Radvanecký rybník
Radvanecký rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha8,67 ha
Ostatní
Typrybník
Přítok vodyDobranovský potok
Odtok vodyDobranovský potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radvanecký rybník je více znám jako koupaliště ve Sloupu v Čechách na Českolipsku. Nachází se na katastru obce Radvanec nedaleko Nového Boru.

Umístění a parametry

[editovat | editovat zdroj]

Rybník je mezi obcemi Radvanec a Sloup v Čechách v okrese Česká Lípa, v Zákupské pahorkatině, pod Lužickými horami. Napájí jej Dobranovský potok. Je průtočný a slouží jak k chovu ryb, tak rekreaci. Na východním břehu má písčitou pláž, která je součástí koupaliště. Část břehů je v kontaktu s obydlenými domy, jinde je les či pláže. Rozloha je 8,67 ha. [1]. Na severní straně je u rybníka velké rašeliniště.

Koupaliště

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1890 bylo na okraji obce z Radvaneckého rybníka vytvořeno přírodní koupaliště, později několikrát rozšířené. Na břehu fungovala restaurace, půjčovna loděk, byla zde plavecká škola. V období mezi světovými válkami se areál nazýval Vlaštovčím jezerem (Schwalbensee), protože zde hnízdící břehule Němci nazývali břehovými vlaštovkami. Po roce 1945 zůstalo koupaliště v provozu a byl u něj postaven kemp i s chatkami. V letech 1965 - 1967 byla provedena velká rekonstrukce areálu.

V roce 1989 byl kemp veden jako veřejné tábořiště Na koupališti, provozovaný Okresním podnikem služeb, závod 06, Nový Bor. Rozloha oploceného areálu byla 80 000 m², provozováno sociální zařízení, půjčovna loděk, restaurace Jednoty III. cenové skupiny, další kiosky s občerstvením, byl zde povolen i windsurfing. [2]

V letních horkých dnech roku 2015 se na koupališti rekreuje zhruba až 3000 lidí denně.[3]

Rybaření

[editovat | editovat zdroj]

Vlastníkem rybníka s rybáři udávanou rozlohou 9,13 ha je obec Sloup v Čechách a uživatelem rybářský spolek z téže obce. Je zde povoleno sportovní rybaření.

Cestovní ruch

[editovat | editovat zdroj]

Nejbližší vlakové spojení je z železniční stanice v Novém Boru, tedy 3,5 km daleko. Jedná se o Trať 080 z Bakova nad Jizerou do Jedlové přes Českou Lípu. Do Sloupu zajíždí pravidelné linky ČSAD Česká Lípa, vede zde silnice 268 a řada místních komunikací na Cvikov a Nový Bor. Kolem rybníka vede cyklotrasa 3059 a modře značená turistická trasa z České Lípy na Cvikov.[4]

  1. ŠTEFÁČEK, Stanislav. Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska. Praha: Libri, 2010. ISBN 978-80-7277-440-1. Kapitola Radvanecký rybník, s. 228. 
  2. HOSNEDL, Jiří; HOSNEDLOVÁ, Marie; ADAMEC, Ing. Vladimír. Kempink v Československu. Praha: Olympia, 1990 (3.vydání). ISBN 80-7033-018-X. Kapitola Sloup, s. 173. 
  3. redakce. Vedro udolalo rekord z roku 1957. Českolipský deník [online]. 2015-07-07 [cit. 2015-07-07]. Dostupné online. 
  4. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Lužické hory a Ještědský hřbet. Praha: Olympia, 1987. Kapitola Z podhůří do kraje, s. 95. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]