Puruša

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Puruša (v dévanágarí पुरुष) je podle hinduistické mytologie a kosmologie kosmická energie, nadpřirozená síla, kosmický duch, nebeské tělo symbolizující celý vesmír nebo označení pro princip všeho.[1] Ve védách je (sloka) 90 v Rgvéda mandale 10 (Puruša súkta) celá věnována oslavě božstva Puruša (Višnu). V indických filozofických školách je Puruša základním konceptem filosofie Sánkhji.

Puruša súkta[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Puruša súkta.

Puruša súkta je devadesátá strofa desáté mandaly Rgvédu, která oslavuje božstvo Purušu.[2] Celá strofa se skládá z 15 veršů védské metriky anuštubh (4 osmislabičné verše) a poslední veršmetrum trištubh (4 jedenáctislabičné verše). Je to súkta monoteistická, plná filosofických úvah o stvoření.

Sánkhja[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Sánkhja.

Sánkhja je jedna ze šesti ortodoxních škol indické filosofie. Jako zakladatel je všeobecně uznáván světec Kapila. Sánkhja je považována za nejstarší filosofický systém hinduistické tradice, založený na principech dualismu.[3] Vliv této filosofické školy je znatelný jak ve filosofii Védánty, tak ve filosofii Jógy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FRIŠ, Oldřich; VAVROUŠEK, Petr. Védské hymny, str. 17. Praha: DharmaGaaia, 2000. ISBN 80-86905-62-0. (česky) 
  2. MÜLLER, Max. Rig-Veda-sanhita, the Sacred Hymns of the Brahmans. London, UK: [s.n.], 1974. (anglicky) 
  3. RADHAKRISHNAN, S; MOORE, C. A. A Sourcebook in Indian Philosophy. Princeton, USA: Princeton University Press, 1967. Dostupné online. ISBN 0-691-01958-4. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Wikisource-logo.png Rgvéda 10.90 - anglicky

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]