Pruský kámen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pruský kámen

Vrchol 351 m n. m.
Prominence 20 m ↓
Izolace 1,3 km → Popelov
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Česko Česko
Pohoří Ralská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Polomené hory / Dubská pahorkatina / Švábská část[1]
Souřadnice
Pruský kámen
Pruský kámen
Hornina pískovec
Povodí Robečský potok
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pruský kámen (351 m n. m.) je vrch v okrese Česká Lípa Libereckého kraje, ležící asi 1,5 km západně od obce Jestřebí, na příslušném katastrálním území.

Popis vrchu[editovat | editovat zdroj]

Je to výrazný strukturní hřbet směru ZSZVJV při styku s Jestřebskou kotlinou, budovaný křemennými kvádrovými pískovci středního až svrchního turonu. Na příkrých svazích vystupují dvě až tři patra skalních stěn (nejvýraznější horní) s tvary selektivního zvětrávání horniny (výklenky, převisy, dutiny aj.) a s úzkými skalními plošinkami. Vrch je převážně zalesněný borovými porosty (místy s příměsí břízy). Při severním úpatí jsou travní porosty, jinde je úpatí převážně zorněno.[2] Celkový hřbet s Pruským kamenem se na mapách nazývá Dlouhý hřeben, rokle jižně pod hřbetem zase Dlouhý důl.

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Dokeská pahorkatina, okrsku Polomené hory, podokrsku Dubská pahorkatina a Švábské části.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Nejbližší dojezd automobilem je do Újezdu, Jestřebí, Borku, resp. k silnici Jestřebí – Zahrádky. Jižně od vrcholu, Dlouhým dolem, prochází červená turistická značka (Jestřebí – Borek). Východně od vrcholu je odbočka této značky na skalní vyhlídku na hrad Jestřebí a Provodínské kameny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9.