Princip neagrese

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Princip neagrese (někdy též axiom neagrese, anglicky Non-aggression principle, zkráceně NAP) je morální postoj, který agresi prohlašuje za nelegitimní už z její podstaty.[1] Agresi definuje jako iniciaci nebo hrozbu násilí proti osobě nebo legitimně vlastněnému majetku druhých. Konkrétně jakékoli nevyžádané jednání, které fyzicky ovlivňuje cizí majetek nebo osobu (bez ohledu na to, zda jde o jednání pro vlastníka negativní, pozitivní, či neutrální), je agresivní, pokud je proti vlastníkově svobodné vůli a narušuje-li jeho právo rozhodovat za sebe a princip sebevlastnictví.

Stoupenci NAP z toho odvozují nemorálnost krádeže, vandalismu, útoku a podvodu.[1] Na rozdíl od principu nenásilí zastávaného pacifisty nebrání princip neagrese využití násilí v sebeobraně nebo obraně ostatních. Jeho stoupenci argumentují, že NAP odporuje politice zákonů trestajících zločiny bez oběti, vynucování daní a branné povinnosti. NAP je základem většiny současných libertariánských filosofií.

Problémy[editovat | editovat zdroj]

U některých témat není zcela zřejmé, zda jsou v rozporu s principem neagrese, či nikoliv:

  • Potraty – mezi proponenty principu neagrese jsou spory o tom, jestli jsou potraty v souladu s napem, nebo ne.[zdroj?]
  • Duševní vlastnictví – většina proponentů NAP si myslí, že duševní vlastnictví v něm není možné, ale existují liberitariáni, kteří zastávají opačný názor.[zdroj?]
  • Intervence – velká část sporů ohledně NAP je kolem případů, kdy svoboda jednotlivce může způsobit, že svým jednáním poškodí sebe nebo společnost. Častokrát se tím myslí pohlavní styk u dětí,[2][3] nedobrovolné zacházení s lidmi s duševní poruchou,[4] obchod s lidskými orgány[5][6] aj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Non-aggression principle na anglické Wikipedii.

  1. a b PAVELKA, Kryštof. Anarchokapitalismus po česku: bestie zvaná stát. Týdeník Echo. 2017-04-21, s. 21. ISSN 2336-4971. 
  2. Crazy for Liberty: Anarchism, Age of Consent Laws and the Dallas Accord (Wayne Allyn Root). crazyforliberty.com [online]. 2011-12-04 [cit. 2018-11-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  3. The Lonely libertarian: Age Of Consent [online]. [cit. 2018-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Mental Health and the Law. Cato Unbound. 2012-08-01. Dostupné online [cit. 2018-11-26]. (anglicky) 
  5. FREDERICK, Danny. A Competitive Market in Human Organs. Libertarian Papers, 2, 27.. Dostupné online [cit. 2018-11-26]. (anglicky) 
  6. The humanity experiment has mixed results: Organ trade and enslaving the disabled. notes.kateva.org [online]. [cit. 2018-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]