Prerafaelité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Persefona, autor: Dante Gabriel Rossetti.
Dante a Beatrice v zahradě, 1903, prerafaelitské dílo italského malíře Cesare Saccaggiho.
Dante a Beatrice v zahradě, 1903, prerafaelitské dílo italského malíře Cesare Saccaggiho.

Prerafaelité byla především skupina anglických malířů, ale i kritiků a básníků, působících v polovině 19. století. Bratrstvo Prerafaelitů (the Pre-Raphaelite Brotherhood, zkracováno P.R.B.), jak se umělci sami nazývali, bylo založeno tajně v Bloomsbury v Londýně roku 1848. Vedoucími malířskými představiteli byli William Holman Hunt, John Everett Millais a Dante Gabriel Rossetti.

Název[editovat | editovat zdroj]

Názvem Prerafaelité dávali najevo zdroje inspirace. V polovině 19. století bylo umění již po několik staletí silně ovlivněno stylem a myšlenkami italského malíře Raffaela. Prerafaelité se nechali inspirovat dřívějším uměním, především ranou renesancí patnáctého století a uměním středověku. Proto použili předponu Prerafaelité.

Hlavní ideje[editovat | editovat zdroj]

Prerafaelité chtěli změnit soudobé umění. Látku a náměty čerpali z umění a idejí středověku. Zabývali se věčnými otázkami života, lásky, proradnosti a smrti. Chtěli do umění navrátit vážnost.

Druhá generace[editovat | editovat zdroj]

Původní bratrstvo nemělo dlouhého trvání, bylo rozpuštěno již v polovině padesátých let devatenáctého století. Např. Dante Gabriel Rossetti měl však značný vliv na další malíře, již se tak Prerafaelity přímo inspirovali. Jistý realismus původního směru však nahradil zájem o fantaskno a snovost. Nejvýznačnějšími představiteli druhé generace Prerafaelitů byli Edward Burne-Jones a William Morris.

Členové původního Bratrstva Prerafaelitů[editovat | editovat zdroj]

Ideál krásy[editovat | editovat zdroj]

Jane Morris (rozená Jane Burden, 18391914) byla anglická modelka ztělesňující ideál krásy v období Prerafaelitů. Byla múzou a modelkou umělce a malíře Williama Morrise, kterého si vzala za muže, a Danteho Gabriela Rossettiho.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]