John Everett Millais

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Everett Millais
John Everett Millais
John Everett Millais
Narození 8. června 1829
Southampton
Úmrtí 13. srpna 1896 (ve věku 67 let)
Kensington
Příčina úmrtí rakovina hrtanu
Místo pohřbení Katedrála svatého Pavla
Alma mater Royal Academy of Arts
Ocenění Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Manžel(ka) Effie Grayová (1855–1896)
Děti John Guille Millais
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Everett Millais (8. června 1829, Southampton13. srpna 1896, Londýn) byl anglický malíř, představitel hnutí prerafaelitů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v bohaté rodině. Začal malovat jako čtyřletý. Rodiče (zejména matka) se rozhodli ho maximálně podporovat a v roce 1840 ho představili prezidentovi Královské akademie v Londýně. Ten uznal talent tehdy jedenáctiletého hocha, udělil výjimku a Millais byl přijat na Akademii jako vůbec nejmladší student v její historii.

Millais byl jedním ze zakladatelů bratrstva Prerafaelitů, bratrstvo bylo dokonce založeno v domě jeho rodičů v Kensingtonu. Dosti pevně se zpočátku držel doktríny tohoto uměleckého hnutí. Prvním jeho prerafaelitánským obrazem byl Lorenzo a Isabella (1849) namalovaný na motivy Keatsovy básně. Kritika však obraz nepřijala a ani další Milllaisovy obrazy u ní nedošly dobrého ohlasu. Jeden z nich, Kristus v domě svých rodičů (1850), dokonce vyvolal skandál, který do značné míry rozpoutal Charles Dickens svým plamenným odmítnutím tohoto díla. Nicméně Dickensův článek znamenal pro prerafaelity také velkou reklamu a začalo se o nich hojně diskutovat. Millais byl v těchto diskusích tvrdě napadán. Zatímco v době jeho studií na Akademii byl hvězdou a kritici mu předvídali velkou budoucnost, v první fázi jeho samostatné tvorby ho zavrhli. Vše se zlomilo až roku 1851 díky obrazu Lesníkova dcera. Průlom přišel také za hranicemi, v roce 1855 vystavoval v Paříži a tamní kritika byla nadšena.

Roku 1853 ho pozval kritik John Ruskin, který měl zásadní podíl na Millaisově uznání, na prázdniny do Skotska. Millais zde namaloval známý Ruskinův portrét, avšak také svedl Ruskinovu manželku Effie. Ta manžela nakonec opustila a roku 1855 se za Millaise provdala. Porodila mu osm dětí.

V té době také Millais opustil hnutí prerafaelitů a změnil styl. Nový styl mu přinesl obrovské úspěchy, uznání a majetek (v roce 1885 se mj. stal baronetem, v roce 1896 prezidentem Královské akademie), byť kunsthistorie zpětně oceňuje spíše jeho prerafaelitánskou tvorbu.

Pohřben je v St. Paul’s Cathedral v Londýně.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Barlow, Paul. Time Present and Time Past: The Art of John Everett Millais, Ashgate 2005.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]