Walter Deverell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Walter Deverell
Walter Deverell, autoportrét
Walter Deverell, autoportrét
Narození1. října 1827
Charlottesville
Úmrtí2. února 1854 (ve věku 26 let)
Londýn
Příčina úmrtíBrightova nemoc
Národnostanglická
Alma materRoyal Academy
Povolánímalíř
HnutíPrerafaelité
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter Deverell (1. října 1827, Charlottesville, Virginie2. února 1854, Londýn, Anglie) byl anglický malíř a umělec, který se narodil v anglické rodině ve Spojených státech amerických. Když byly Walterovi dva roky, rodina se přestěhovala zpět do Británie. Je umělecky spojován s Prerafaelity.

Deverellův návrh scény k Shakespearově hře Jak se vám líbí
Kristus v domě svých rodičů

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Walter Deverell vystudoval umění na Royal Academy. Na akademii se setkal s Dantem Gabrielem Rossettim. Od roku 1851 s ním sdílel ateliér. Prerafaelité byli založeni v roce 1848 a pod Rossettiho vlivem začala Deverellova práce ukazovat vliv této umělecké skupiny, přičemž si stále zachovávala rysy charakteristické pro jeho dřívější žánrové obrazy ovlivněné malířem Charlesem Robertem Lesliem.

Byl to Deverell, kdo „objevil“ Elizabeth Siddallovou, nejznámější modelku Prerafaelitů. Elizabeth ho velmi přitahovala, ona se však později provdala za Rossettiho. Po odchodu Jamese Collinsona ze skupiny Rossettiho asistent Henry Treffry Dunn doporučil Rossettimu Deverela jako asistenta.[1] Collinson byl oddaným křesťanem, nejprve vyznával anglikánskou víru, ale později se obrátil ke katolicismu. Po zveřejnění obrazu Johna Everetta Millaise Kristus v domě svých rodičů (Christ in the House of His Parents) byl Millais obviněn z rouhání a Collinson, který věřil, že obraz znevažuje křesťanské náboženství ukončil spolupráci s Prerafaelity. Tehdy Rossetti uvažoval, že by Collinsona mohl nahradit Deverell, ale nikdy k tomu nedošlo.

Deverell dokončil jen velmi málo důležitých prací a před svou smrtí vystavil pouze čtyři obrazy. Zemřel na Brightovu nemoc ve dvaceti sedmi letech. Žil v Kew, nyní část Londýna, kde vytvořl jeden ze svých obrazů A Pet.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Walter Deverell na anglické Wikipedii.

  1. Your Paintings [online]. Art UK [cit. 2011-12-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. A Pet, Walter Howell Deverell [online]. tate.org.uk [cit. 2013-07-06]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]