Praha-Holyně (železniční zastávka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha-Holyně
železniční zastávka
železniční zastávka
StátČeskoČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha (část Holyně)
Souřadnice
Praha-Holyně
Praha-Holyně
Praha-Holyně, Praha
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice549469
Tratě173
Nadmořská výška265 m n. m.
V provozu od1933
Dopravních kolejí1
Nástupišť (hran)1
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Holyně je železniční zastávka na jednokolejné neelektrifikované železniční trati 173 z Prahy-Smíchova do Rudné u Prahy a Berouna. Stojí v Dalejském údolí poblíž Dalejského potoka. Stanice je součástí Pražské integrované dopravy a je na znamení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční zastávka byla v Holyni zřízena roku 1933, trať tudy procházela již od roku 1873. Na zastávce je původní malý drážní domek - hláska, který je obsazen drážním zaměstnancem. Ten obsluhuje návěstidla a závory na úrovňovém přejezdu. Nástupiště před hláskou je betonové a dlouhé, motorový vůz nebo souprava staví pouze u hlásky a zabere tak jen jeho malou část.

Návěstidla v zastávce jsou světelná. Hláska bývala vybavena traťovým zabezpečovacím zařízením, v současnosti je provoz vlaků zabezpečen telefonickými odhláškami. Železniční přejezd měl do rekonstrukce trati staré dřevěné závory, které byly ovládané z hlásky pomocí lanek natažených vedle koleje. Byly to poslední železniční závory v Praze pravidelně ovládané lanky.[1][2]

Na smíchovské straně vedla od tratě jihozápadním směrem vlečka do vápenky.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Z nádraží vedou turistické značené trasy Modrá turistická značka 1011 do Velké Chuchle a Zelená turistická značka 3063 z Hlubočep do Řeporyjí. Cyklisté mohou využít cyklostezku A12.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Společnost pro veřejnou dopravu. Pražské železniční stanice a zastávky: Praha-Holyně. 2012. [cit. 2018-06-30]. Dostupné z WWW. Archivováno 18. 7. 2018 na Wayback Machine
  2. Databáze železničních tratí: Praha-Holyně zastávka. Atlas Drah Polska, Česka a Slovenska. ISSN 2391-4793. www.atlasdrah.net. 2019.01.02. [cit. 2020-06-16]. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]