Praha-Holyně (železniční zastávka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha-Holyně
železniční zastávka
Souřadnice
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 549469
Tratě 173
V provozu od 1933
Dopravních kolejí 1
Nástupišť (hran) 1
Prodej jízdenek ne

Praha-Holyně je železniční zastávka na jednokolejné neelektrifikované železniční trati 173 z Prahy-Smíchova do Rudné u Prahy a Berouna. Stojí v Dalejském údolí poblíž Dalejského potoka. Stanice je součástí Pražské integrované dopravy a je na znamení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční zastávka byla v Holyni zřízena roku 1933, trať tudy procházela již od roku 1873. Na zastávce je původní malý drážní domek - hláska, který je obsazen drážním zaměstnancem. Ten obsluhuje návěstidla a závory na úrovňovém přejezdu. Nástupiště před hláskou je betonové a dlouhé, motorový vůz nebo souprava staví pouze u hlásky a zabere tak jen jeho malou část.

Návěstidla v zastávce jsou světelná. Hláska bývala vybavena traťovým zabezpečovacím zařízením, v současnosti je provoz vlaků zabezpečen telefonickými odhláškami. Železniční přejezd měl do rekonstrukce trati staré dřevěné závory, které byly ovládané z hlásky pomocí lanek natažených vedle koleje. Byly to poslední železniční závory v Praze pravidelně ovládané lanky.[1]

Na smíchovské straně vedla od tratě jihozápadním směrem vlečka do vápenky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Společnost pro veřejnou dopravu. Pražské železniční stanice a zastávky: Praha-Holyně. 2012. [cit. 2018-06-30]. Dostupné z WWW.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]