Pozdní Ťin (Pět dynastií)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ťin
 Pozdní Tchang 936947 říše Liao 
Pozdní Chan (Pět dynastií) 
Geografie
Mapa
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Vznik
936 – povstáním Š’ Ťing-tchanga proti říši Pozdní Tchang
Zánik
947 – poražena a obsazena říší Liao
Státní útvary a území
Předcházející
Pozdní Tchang Pozdní Tchang
Následující
říše Liao říše Liao
Pozdní Chan (Pět dynastií) Pozdní Chan (Pět dynastií)

Říše Pozdní Ťin (čínsky v českém přepisu Chou Ťin, pchin-jinem Hòu Jìn, znaky zjednodušené 后晋, tradiční 後晉) byl jeden ze států, které se vystřídaly v severní Číně po pádu říše Tchang, v období Pěti dynastií a deseti říší. Založil ji Š’ Ťing-tchang, šatoský generál v říši Pozdní Tchang, který velel vojskům bránícím severní a severozápadní hranici proti říši Liao. Roku 936 povstal proti tchangské vládě, a ve spojenectví s Liao dobyl severní Čínu. Š’ Ťing-tchang zemřel roku 942, jeho nástupce Š’ Čchung-kuej se pokusil vymanit z podřízenosti vůči Liao, což vyprovokovalo válku ve které liaoský císař Jie-lü Te-kuang se svou armádou porazil porazil ťinské vojsko a dobyl Kchaj-feng, hlavní město říše Ťin. Na zpáteční cestě liaoský císař zemřel, severní Čínu poté ovládl dosavadní správce Tchaj-jüanu Liou Č'-jüan jako zakladatel a první císař říše Pozdní Chan.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V severočínské říši Pozdní Tchang roku 934 povstal správce oblasti Feng-siang (se sídlem v Pao-ťi) na západě státu Li Cchung-kche, a když se metropolitní armáda přidala na jeho stranu, svrhl císaře Li Cchung-choua. Prvním z guvernérů, kteří uznali Li Cchung-kchea, byl příbuzný císařského rodu Š’ Ťing-tchang, dlouholetý Li Cchung-kcheův soupeř, který velel armádám na severní a severovýchodní hranici bránícím stát před nájezdy Kitanů z říše Liao. Přesto si nový císař a jeho vláda na straně jedné a Š’ Ťing-tchang a jeho okolí na straně druhé nedůvěřovali. Nakonec roku 936 vypukla otevřená válka, ve které se Š’ Ťing-tchang prohlásil císařem říše Pozdní Ťin (přesněji Ťin, Pozdní je přívlastek přidaný historiky kvůli odlišení od stejnojmenných předchůdců) a za cenu uznání nadřazenosti říše Liao získal její vojenskou pomoc. S pomocí 50 tisíc kitanských vojáků porazil tchangská vojska, a začátkem roku 937 obsadil i tchangské hlavní město Luo-jang, přičemž Li Cchung-kche spáchal sebevraždu. Poté si Š’ Ťing-tchang podřídil i zbytek severní Číny, nejvážnější odpor mu přitom kladl vojenský guvernér Wej-čou Fan Jen-kuang, podrobený roku 938. Odměnou za pomoc Š’ Ťing-tchang odstoupil říši Liao šestnáct pohraničních krajů v okolí Pekingu.

Š’ Ťing-tchang zemřel roku 942, nastoupil po něm jeho synovec a adoptivní syn Š’ Čchung-kuej. Š’ Čchung-kuej se pokusil vymanit z podřízenosti vůči Liao, což roku 943 vyprovokovalo válku, ve které říše Ťin, oslabená povodněmi a hladomory, podlehla a roku 947 liaoský císař Jie-lü Te-kuang se svou armádou dobyl i Kchaj-feng, ťinské hlavní město. Na zpáteční cestě Jie-lü Te-kuang zemřel, severní Čínu poté ovládl dosavadní správce Tchaj-jüanu Liou Č’-jüan jako zakladatel a první císař říše Pozdní Chan.

Císařové[editovat | editovat zdroj]

Císařové Pozdní Ťin
Jméno Narození
Úmrtí
Vláda Éra vlády
posmrtné chrámové příjmení a osobní jméno
Šeng-wen čang-wu ming-te siao chuang-ti
聖文章武明德孝皇帝
Kao-cu
高祖
Š’ Ťing-tchang
石敬瑭
892–942 936942 Tchien-fu (天福, 936–943)
Čchu chuang-ti
出皇帝
Š’ Čchung-kuej
石重貴
914–947 942947 Tchien-fu (天福, 936–943)

Kchaj-jün (開運, 943–947)

Š’ Čchung-kuej je též znám jako Mladý císař (Šao-ti, 少帝)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TWITCHETT, Denis; SMITH, Paul Jakov (eds). The Cambridge History of China, Vol. 5 Part One: The Five Dynasties and Sung China And Its Precursors, 907-1279 AD. 1. vyd. Cambridge: Cambridge University Press, 2009. 1128 s. ISBN 0521812488, ISBN 978-0521812481. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]