Pozdní Ťin (Pět dynastií)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Říše Pozdní Ťin
 Pozdní Tchang 937–947 Říše Liao 
Pozdní Chan (Pět dynastií) 
geografie
Tchaj-jüan (936),
Luo-jang (937),
Kchaj-feng (od 937)
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
936, povstáním Š’ Ťing-tchanga proti říši Pozdní Tchang
zánik:
947, poražena a obsazena říší Liao
státní útvary a území
předcházející:
Pozdní Tchang Pozdní Tchang
následující:
Říše Liao Říše Liao
Pozdní Chan (Pět dynastií) Pozdní Chan (Pět dynastií)
Ukázka čínského písma Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Říše Pozdní Ťin (čínsky v českém přepisu Chou Ťin, pchin-jinem Hòu Jìn, znaky zjednodušené 后晋, tradiční 後晉) byl jeden ze států, které se vystřídaly v severní Číně po pádu říše Tchang, v období Pěti dynastií a deseti říší. Založil ji Š’ Ťing-tchang, šatoský generál v říši Pozdní Tchang, který velel vojskům bránícím severní a severozápadní hranici proti říši Liao. Roku 936 povstal proti tchangské vládě, a ve spojenectví s Liao dobyl severní Čínu. Š’ Ťing-tchang zemřel roku 942, jeho nástupce Š’ Čchung-kuej se pokusil vymanit z podřízenosti vůči Liao, což vyprovokovalo válku ve které liaoský císař Jie-lü Te-kuang se svou armádou porazil porazil ťinské vojsko a dobyl Kchaj-feng, hlavní město říše Ťin. Na zpáteční cestě liaoský císař zemřel, severní Čínu poté ovládl dosavadní správce Tchaj-jüanu Liou Č'-jüan jako zakladatel a první císař říše Pozdní Chan.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V severočínské říši Pozdní Tchang roku 934 povstal správce oblasti Feng-siang (se sídlem v Pao-ťi) na západě státu Li Cchung-kche, a když se metropolitní armáda přidala na jeho stranu, svrhl císaře Li Cchung-choua. Prvním z guvernérů, kteří uznali Li Cchung-kchea, byl příbuzný císařského rodu Š’ Ťing-tchang, dlouholetý Li Cchung-kcheův soupeř, který velel armádám na severní a severovýchodní hranici bránícím stát před nájezdy Kitanů z říše Liao. Přesto si nový císař a jeho vláda na straně jedné a Š’ Ťing-tchang a jeho okolí na straně druhé nedůvěřovali. Nakonec roku 936 vypukla otevřená válka, ve které se Š’ Ťing-tchang prohlásil císařem říše Pozdní Ťin (přesněji Ťin, Pozdní je přívlastek přidaný historiky kvůli odlišení od stejnojmenných předchůdců) a za cenu uznání nadřazenosti říše Liao získal její vojenskou pomoc. S pomocí 50 tisíc kitanských vojáků porazil tchangská vojska, a začátkem roku 937 obsadil i tchangské hlavní město Luo-jang, přičemž Li Cchung-kche spáchal sebevraždu. Poté si Š’ Ťing-tchang podřídil i zbytek severní Číny, nejvážnější odpor mu přitom kladl vojenský guvernér Wej-čou Fan Jen-kuang, podrobený roku 938. Odměnou za pomoc Š’ Ťing-tchang odstoupil říši Liao šestnáct pohraničních krajů v okolí Pekingu.

Š’ Ťing-tchang zemřel roku 942, nastoupil po něm jeho synovec a adoptivní syn Š’ Čchung-kuej. Š’ Čchung-kuej se pokusil vymanit z podřízenosti vůči Liao, což roku 943 vyprovokovalo válku, ve které říše Ťin, oslabená povodněmi a hladomory, podlehla a roku 947 liaoský císař Jie-lü Te-kuang se svou armádou dobyl i Kchaj-feng, ťinské hlavní město. Na zpáteční cestě Jie-lü Te-kuang zemřel, severní Čínu poté ovládl dosavadní správce Tchaj-jüanu Liou Č’-jüan jako zakladatel a první císař říše Pozdní Chan.

Císařové[editovat | editovat zdroj]

Císařové Pozdní Ťin
Jméno Narození
Úmrtí
Vláda Éra vlády
posmrtné chrámové příjmení a osobní jméno
Šeng-wen čang-wu ming-te siao chuang-ti
聖文章武明德孝皇帝
Kao-cu
高祖
Š’ Ťing-tchang
石敬瑭
892–942 936942 Tchien-fu (天福, 936–943)
Čchu chuang-ti
出皇帝
Š’ Čchung-kuej
石重貴
914–947 942947 Tchien-fu (天福, 936–943)

Kchaj-jün (開運, 943–947)

Š’ Čchung-kuej je též znám jako Mladý císař (Šao-ti, 少帝)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TWITCHETT, Denis; SMITH, Paul Jakov (eds). The Cambridge History of China, Vol. 5 Part One: The Five Dynasties and Sung China And Its Precursors, 907-1279 AD. 1. vyd. Cambridge: Cambridge University Press, 2009. 1128 s. ISBN 0521812488, ISBN 978-0521812481. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]