Portál:Literatura/Autor měsíce06

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Karel-capek.jpg

Karel Čapek (1890-1938)


PhDr. Karel Čapek (9. ledna 1890, Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938, Praha) byl český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a fotograf.

Narodil se v Malých Svatoňovicích v rodině lékaře Antonína Čapka. S rodiči se brzy přestěhoval do Úpice. Studoval na gymnáziuHradci Králové, odkud musel přestoupit na gymnázium v Brně. Roku 1915 ukončil studium na Filosofické fakultě UKPraze, poté studoval filosofii v Berlíně a Paříži.

Pro nemoc nebyl odveden do armády a nemusel bojovat v první světové válce, přesto jí byl velmi ovlivněn. Působil jako redaktor v několika časopisech. Z Národních listů odešel v roce 1921 na protest proti vyloučení svého bratra z redakce a proti politickému (protimasarykovskému) směřování listu.

Mnichovská dohoda a po ní následující kapitulace znamenaly pro Karla Čapka osobní tragédii.

Po vzpamatování se se snažil o ospravedlnění vládních a prezidentových kroků v situaci, která dle Čapka nenabízela jiná ospravedlnitelná řešení. Jako nemístné viděl v tehdejší situaci hledání viníků. Snažil se svou činností zabránit rozdělení národa a usiloval o jeho jednotu. Po abdikaci prezidenta Beneše se však stal jediným viditelným symbolem první republiky a často plnil roli „obětního beránka“.

Poslední tři roky svého života prožil ve Staré HutiDobříše. Byl pohřben na vyšehradském hřbitově v Praze.

...více