Pomník svatého Václava (Vyšehrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pomník svatého Václava
Kopie Bendlovy sochy sv. Václava na Vyšehradě
Kopie Bendlovy sochy sv. Václava na Vyšehradě
Základní údaje
AutorJan Jiří Bendl
Rok vzniku1680
1618
Umělecký směrbaroko
Kód památky11740/1-1273 (PkMISSezObrWD) (součást památky Vyšehrad)
Popis
Materiálpískovec
Umístění
UmístěníVyšehrad
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomník svatého Václava je raně barokní jezdecká socha knížete Václava z let 1678–1680, kterou vytvořil sochař Jan Jiří Bendlžehrovického pískovce. Původně stála na Václavském náměstí, dnes se originál nachází v Lapidáriu Národního muzea a její kopie ve Štulcových sadech na Vyšehradě.

Na vyhotovení sochy uzavřel 16. listopadu 1678 smlouvu s novoměstským magistrátem. Kameník Jan Bureš ji pak umístil na barokní kašnu uprostřed Koňského trhu, dnešního Václavského náměstí, naproti dnešní Jindřišské ulici. Konávaly se u ní mše pod širým nebem, například během morové epidemie v roce 1713, kdy bylo zakázáno shromažďování v kostelech. V roce 1827 byla přemístěna na klasicistní podstavec od architekta Josefa Krannera před dům U Arcivévody Štěpána, na jehož místě dnes stojí Hotel Evropa. 12. června 1848 sloužil u sochy kněz Jan Arnold mši, která byla jako první pražská událost vyobrazena daguerrotypicky. Mše byla počátkem pražského červnového povstání, při kterém zahynuly desítky osob. V souvislosti s touto událostí a sochou bylo náměstí na návrh Karla Havlíčka Borovského přejmenováno na Václavské. V roce 1867 sochu vyfotografoval František Fridrich.[1]

Při úpravách náměstí v roce 1879 byla socha pro nedostatečnou reprezentativnost umístěna do obecního skladiště Na Františku a pak do proboštského parku vyšehradské kapituly. Probošt Mikuláš Karlach ji pak přemístil do Štulcových sadů. V roce 1959 vytvořil sochař Jiří Novák její kopii. Originál se od roku 1990 nachází v Lapidáriu Národního muzea na Výstavišti. Na Václavském náměstí byl v roce 1913 odhalen nový pomník svatého Václava, životní dílo Josefa Václava Myslbeka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SCHEUFLER, Pavel. Pomník sv. Václava [online]. [cit. 2017-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-02. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HRUBEŠOVÁ, Eva & HRUBEŠ, Josef. Pražské sochy a pomníky. Praha : Petrklíč, 2002. str. 124 ISBN 80-7229-076-2

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]