Polecký vrch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Polecký vrch
Vrcholová skalka Poleckého vrchu
Vrcholová skalka Poleckého vrchu

Vrchol 1121 m n. m.
Prominence 123 m ↓ Buková slať[1]
Izolace 4,5 km → Žlíbský vrch
Seznamy Tisícovky v Česku
Ultratisícovky #51
Nejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Šumavy
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Šumava / Šumavské pláně / Knížecí pláně / Stráženské pláně
Souřadnice
Polecký vrch
Polecký vrch
Povodí Teplá VltavaVltavaLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Polecký vrch (německy Spitzberg, 1121 m n. m.) je hora na Šumavě tyčící se 4 km jižně od Borových Lad a 25 km západo-jihozápadně od Prachatic. Jeho svahy jsou zalesněny smrčinou s příměsí buku, jeřábu a javoru.[2] Na jižní straně vrcholové plošiny stojí výrazný mrazový srub.[3]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na Polecký vrch nevedou žádné turistické cesty, jen neznačené průseky. Nejjednodušší přístup vede ze zaniklé osady Polka po modře značené Střední cestě, kterou kopíruje i cyklotrasa č. 1039. Z ní u rozcestí Větrná skála odbočuje doprava postupně zarůstající průsek, který po 600 metrech končí na vrcholu. Tato cesta měří 4 km s převýšením 300 metrů. Druhou možností je pokračovat kolem Větrné skály dál a odbočit až po dalším kilometru. Nejprve na lesní cestu a potom na dobře schůdný průsek, který vede na vrchol od západu. Tato cesta je o 1,5 km delší, ale schůdnější a méně strmá.

Polecká nádrž[editovat | editovat zdroj]

Pod jižním svahem stojí splavovací Polecká nádrž, postavená v roce 1839 ke zlepšení stavu vody pro plavení palivového dřeva z okolních lesů.[4] Nádrž má zhruba obdélníkový půdorys se stranami 230 x 150 metrů a voda z ní odtéká Poleckým potokem do Teplé Vltavy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prominence a izolace na Ultratisicovky.cz
  2. Polecký vrch na Tisicovky.cz
  3. Polecký vrch na Geocaching.com
  4. Polecká nádrž na Humpolak.cz. www.humpolak.cz [online]. [cit. 2019-06-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-10.