Haidel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Haidel
Haidel z Třístoličníku
Haidel z Třístoličníku
Vrchol1166 m n. m.
Prominence241 m ↓ Hinterfirmiansreut[1]
Izolace8,6 km → Třístoličník
Poloha
StátNěmeckoNěmecko Německo
PohoříŠumava (Bavorský les)
Souřadnice
Haidel
Haidel
PovodíVltava, Dunaj
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Haidel (1167 m n. m.) je výrazná hora v německé části Šumavy, 14 km západo-severozápadně od Plechého, nejvyšší hory české části pohoří. Pro vrchol jsou charakteristické zdaleka viditelné stavby - vyhlídková věž a vysílač.

Na východním svahu Haidelu pramení potoky Goldgrubenbach a Rothbach, jejichž soutokem západně od obce Haidmühle vzniká Studená Vltava. Ve středověku vedla přes hřbet Haidelu jedna ze tří větví tzv. Zlaté stezkyPasova do Prachatic přes Waldkirchen a Volary.

Vyhlídková věž[editovat | editovat zdroj]

Když v roce 1925 zpustošila silná vichřice les na vrcholovém hřebeni, odkryl se skvělý výhled přes šumavské hory až po Alpy. Než byl vrchol znovu zalesněn, byla na něm v roce 1928 postavena dřevěná vyhlídková věž vysoká 15 metrů. Tato první rozhledna stála až do roku 1948, kdy musela být kvůli havarijnímu stavu stržena.

V roce 1967 byl Haidel zpřístupněn množstvím turistických stezek a v roce 1970 byla na vrcholu postavena nová dřevěná věž, vysoká 25 metrů. Drsné klimatické podmínky vyžadovaly v následujících letech velké úsilí na udržování věže. Přestože na ní byly v letech 1984 a 1990 provedeny rozsáhlé opravy, nepodařilo se chátrání zabránit a v roce 1997 musela být i druhá věž stržena kvůli havarijnímu stavu.

Během krátké doby se podařilo postavit třetí rozhlednu, která byla otevřena ještě před příchodem zimy 1998. Vyhlídková věž je zhotovena ze dřeva douglasky a modřínu a má výšku 35 metrů. Na vyhlídkou plošinu ve výšce 30 metrů vede 159 schodů.[2]

Nedaleko rozhledny stojí i vysílač Deutsche Telekom - 60 metrů vysoká samonosná ocelová trouba s dvěma plošinami.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Haidel je přístupný po značených cestách z několika směrů. Nejkratší cesta vede z osady Obergrainet nad obcí Grainet v nadmořské výšce 980 metrů, která měří 2 km s převýšením necelých 200 metrů. Z české strany je nejsnazší přístup z Českých Žlebů, s podstatně větší délkou (11 km) i převýšením (450 m).

Vysílač na vrcholu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Haidel na německé Wikipedii.

  1. Haidel na Peakbagger.com
  2. Rozhledna Haidel na Grainet.de. www.grainet.de [online]. [cit. 2019-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-01-11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]