Pohorje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohorje
Pohorje
Pohorje, panorama

Nejvyšší bod1 543 m n. m. (Črni vrh a Velika Kopa)

Nadřazená jednotkaJižní vápencové Alpy
Sousední
jednotky
Karavanky, Kamnicko-Savinjské Alpy, Lavanttalské Alpy, Konjiška gora

SvětadílEvropa
StátSlovinskoSlovinsko Slovinsko
Map
Horninybřidlice, vápenec
PovodíDráva, Voglajna
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohorje nad Mariborem
Pohorska lanovka, dole Maribor

Pohorje (německy Bachergebirge) je horský masiv ležící západně od města Maribor ve Slovinsku. Jedná se o nejvýchodnější výběžek Alp. Geologicky se řadí mezi Jižní vápencové Alpy, přestože je převážná většina pohoří tvořena krystalickými břidlicemi.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Pohorje je odděleno od vyšších sousedních Kamnicko-Savinjských Alp údolím řeky Mislinja. Na severu tvoří hranici masivu tok řeky Drávy a nížina této řeky vymezuje prostor Pohorje od východu. Jižní hranice je tvořena pomyslnou linií měst Slovenska Bistrica, Velenje a Slovenj Gradec.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Z většiny území je Pohorje zalesněno a to až do nejvyšších poloh. Nalézají se zde však i holé hřbety, především v západní části masivu. Objevují se také rozkvetlé louky. Oblast je poměrně bohatá na vodu. Nalézá se zde dostatek pramenů a dokonce i menší rašeliniště. Nejvyšším vrcholem pohoří jsou Črni vrh (1 543 m) a Velika Kopa (1 543 m).

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohorje je významným turistickým zázemím Mariboru. Především v zimě jsou zdejší střediska plně obsazená a lanovky či vleky, hojně využívány. V celé oblasti je dostatek horských chat a dobrá infrastruktura hotelů a penzionů. V podhůří je rozvinutý sklářský průmysl. Turisticky významná část je také Zreče Pohorje, což je území s turisticky rekreačním centrem Rogla a lázněmi Zreče, které nabízejí výbornou kvalitu služeb. Zde stojí za návštěvu např. jezero Črno a jezero Lovrenc, kde se nacházejí unikátní rašeliniště a vodopády Šumik.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]